Yurt genelinde izinsiz gösteriler

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesi ile Şırnak'ın Cizre ilçesinde izinsiz gösteri yapan bazı küçük gruplar, polisin müdahalesiyle dağıldı.

Terör örgütü PKK'nın ele başının Suriye'den çıkarılışını protesto etmek amacıyla Güneydoğu'nun bazı bölgelerinde esnafın bir bölümü kepenklerini açmadı. Kepenk kapama eyleminin yanı sıra, Diyarbakır'ın Bağlar ve Şırnak'ın Cizre ilçelerinde bazı küçük gruplar izinsiz gösteri yapmak istedi.
Cizre-İdil kara yolunda toplanan ve çoğu küçük yaştaki çocuklardan oluşan grup polise taşla saldırınca polisler de gaz bombaları ile müdahale ederek grubu dağıttı. Ara sokaklara kaçan ve daha sonra yeniden toplanan gruplar İdil ve Nusaybin caddelerinde araç trafiğini engellemek amacıyla çöp bidonlarını caddeye attı. Uyarılara rağmen gösterilerine devam eden gruplar, polisin müdahalesiyle dağıtıldı.

Bu arada, polis panzerden anons yaparak, göstericilere yaptıklarının yasal olmadığını, devam etmeleri halinde haklarında yasal işlem yapılacağını belirtirken, ailelere de çocuklarına sahip çıkmalarını istedi.
Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinin Sento, Hatboyu, Sağlık Ocağı caddelerinde de bazı küçük grupların izinsiz gösteri yapmasına polis müsade etmedi.

Diyarbakır, Batman, Şırnak'ta kepenk kapayan bazı esnaf öğlen saatlerine doğru kepenklerini açtı.

VAN

Teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkarılmasının yıl dönümünde Van sokakları savaş alanına döndü. Polis ara sokaklarda kendisini taş yağmuruna tutan göstericilere, gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti.

Bugün sabah saatlerinde bazı esnafların kepenk kapattığı şehir merkezinde öğle saatlerinden sonra yine olaylar çıktı. Kazım Karabekir Caddesi Artos İş Merkezi önünde toplanan grup, polise taşlı saldırıda bulundu. Polisin müdahalesi sonucu dağılan grup, ara sokaklarda tekrar toplandı. DTP il binası önünde bir araya gelen grup, yeniden yürüyüşe geçti. Grup, daha sonra polise taşlı saldırıda bulundu. Bunun üzerine biber gazı ve tazyikli su ile müdahale eden polis, birçok göstericiyi gözaltına aldı. Kullanılan biber gazından birçok kişi etkilendi.

Kentin çeşitli sokaklarında toplanan, bazı iş yerlerine ve araçlara taşla saldıran göstericiler zırhlı araçların bu sokaklara girmesiyle dağıldı. Olaylarda çok sayıda gösterici gözaltına alındı.

AĞRI

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde esnaf gün boyu kepenk kapatırken, göstericiler bazı yolları trafiğe kapatarak eylem yaptı.

Van'ın Çaldıran ilçe kırsalında 3 teröristin öldürülmesi ile başlayan gerginlik, Ağrı'nın Doğubayazıt ilçe merkezinde esnafın kepenk kapaması ile devam etti. Terör örgütü lehine sloganlar atan bir grup ara sokaklara dağılarak cadde ve sokaklara barikat kurdu. Polis göstericilere müdahale etmezken, hastane ve hükümet konağı önünde geniş güvenlik önlemleri alındı. İlçede gergin bekleyişin sürdüğü bildirildi.

MERSİN

Mersin'de bazı mahallelerde korsan gösteri yapan bölücü terör örgütü yandaşları, ortalığı savaş alanına çevirdi. Terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkarılışının yıl dönümünü bahane eden örgüt yandaşları, Mersin'de korsan gösteri yaptı. Sabah bazı mahallelerde esnafı kepenk kapatmaya zorlayan örgüt yandaşları, öğleden sonra da Şevket Sümer mahallesinde sokak eylemlerine katıldı. Mahalle aralarında korsan gösteri yapan gruplar, terör örgütü lehine sloganlar attı, lastik yaktı. Polislere taşlarla saldıran örgüt yandaşlarına, çevik kuvvet ekiplerince gaz bombası ile karşılık verildi. Panzerler de
yanan lastiklere su ile müdahale etti. Bölgede polisin aldığı yoğun güvenlik önlemleri sürüyor.

VAN'DA 3, HAKKARİ'DE BİR POLİS MEMUR HAFİF ŞEKİLDE YARALANDI

Van, Hakkari ve Şırnak'ın Cizre ilçesinde izinsiz gösteri yapan bazı küçük gruplar, polisin müdahalesiyle dağıldı

Terör örgütü PKK'nın elebaşının Suriye'den çıkarılış yıl dönümü nedeniyle çıkan Van'da düzenlenen izinsiz gösteride, 3 polis memuru hafif şekilde yaralandı.

Bazı iş yerleri ve araçların camlarının kırıldığı olaylarda göstericiler tarafından atılan taşlardan yaralanan üç polis memuru, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ayakta tedavi edildikten sonra taburcu edildi.
Emniyet yetkilileri, 18 göstericinin gözaltına alındığını bildirdi.

Öte yandan Hakkari'deki olaylarda ise bir polis memurunun hafif şekilde yaralandığı belirtildi.
Şırnak'ın Cizre ilçesindeki gündüz saatlerinde gerçekleştirilen izinsiz gösteriler sırasında polisin müdahalesi sonrasında dağılan bazı küçük gruplar, Nur Mahallesi'nde yeniden bir araya geldi.
Polisin bu gruplara müdahalesi sonucu çıkan olaylarda evinin balkonunda bulunan 3 yaşındaki Mehmet Uytun başına isabet eden bir cisim sonucu yaralandı.

Ağır yaralanan Uytun, Cizre Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

DİYARBAKIR'DA 6 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Diyarbakır'daki izinsiz gösterilerde 6 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, terör örgütü PKK'nın ele başının Suriye'den çıkarılışının yıl dönümü nedeniyle Diyarbakır'da gerçekleştirilen izinsiz gösterilere katıldıkları tespit edilen 6 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan şahısların sorgulanmak üzere Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesine götürüldükleri bildirildi.

BİZE ULAŞIN