Papandreu yeni bir başlangıç için geldi

Selefi Karamanlis'in, ilişkilerdeki kazanımları erozyona uğrattığına inanan Papandreu, taze bir başlangıç için İstanbul'daydı. Yunanistan'ın yeni başbakanı "Sorunları gizlemek değil, çözmek istiyorum" dedi

Yunanistan Başbakanı Yorgos Papandreu, "dışişleri bakanı şapkasıyla" bile olsa ilk yurt dışı ziyaretini İstanbul'a gerçekleştirmekle, Türk- Yunan ilişkilerine yeni bir sayfa daha açmak istediği mesajını verdi. İstanbul'da düzenlenen Balkan Ülkeleri Dışişleri Bakanları gayrı resmi toplantısına, Dışişleri bakan yardımcısı Dimitris Droutsas'ı göndermek yerine; Papandreu'nun bu toplantıya bizzat katılmak istemesi ve Türk meslektaşı Recep Tayyip Erdoğan ile "baş başa" görüşmesi, Türkiye ile ilişkilerde yeni ve daha sıcak bir başlangıç olarak nitelendirildi. Nitekim Papandreu dün İstanbul'da gazetecilere yaptığı açıklamada Türk halkına karşı her zaman dürüst ve açık olduğunu, bundan sonra da iki ülke arasındaki sorunların halledilmesinde bu şekilde davranacağını söyledi. 10 yıl önce mevkidaşı İsmail Cem ile çok yoğun çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Papandreu, "Sorunları konuşarak halletmeye çalışacağız. Kıbrıs'ı özgürleştirmemiz gerekiyor. Garantör ülkelere bağımlılıktan Kıbrıs'ı kurtarmamız gerekiyor. Askerlerden arındırmamız, duvarları kaldırmamız gerekiyor. Başarılı olursak dünyaya barışın göstergesi olacak. Sorunları gizlemek değil, çözmek istiyorum" dedi.

YAKINLAŞMANIN MİMARI

Papandreu'nun Türk-Yunan ilişkilerinde yeni bir sayfa açılması yolundaki arzusunun ardında, iki ülke ilişkilerinde 2004 yılına kadar ulaşılan uzlaşmaların yeniden tetiklenmesi hedefi var. 2004 yılına kadar Dışişleri Bakanı iken dönemin Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis ile birlikte Yunanistan'ın "Türkiye politikasını" 180 derece değiştirerek Türk-Yunan yakınlaşmasını sağlamaya çalışan Papandreu, 2004 seçimlerini kazanan bir önceki Başbakan Kostas Karamanlis'in Türk-Yunan ilişkilerinde sağlanan uzlaşmaları "sıfırladığına" inanıyor. Başbakan Simitis'in anılarından, Ege anlaşmazlıklarının büyük bir bölümünün giderilmesine ramak kalmış olması gerekiyor. Geçtiğimiz aralık ayında 41. turu tamamlanan istikşafi görüşmelerin, 2004'e kadar geldiği aşamanın ayrıntıları her iki bakanlık tarafından bugüne kadar "devlet sırrı" gibi gizli tutuluyor. Papandreu, 2004'e kadar sağlanan uzlaşmalar ne olursa olsun bu istikşafi görüşmelerin işte kaldıkları bu yerden devam edilmesini istiyor. Bu çerçevede Papandreu'nun hem Başbakan hem Dışişleri Bakanı sıfatıyla Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile dün yaptığı görüşmeleri, Türk- Yunan ilişkilerinin geleceği açısından son derece büyük önem taşıyor. Kısacası Türk-Yunan yakınlaşmasının mimarlarından biri olan Papandreu, Türk-Yunan ilişkilerini yeniden canlandırmak amacıyla, bilgisayardaki deyimiyle "restart" düğmesine basmayı hedefliyor.

BİZE ULAŞIN