Sarı Gelin birlikte söylenecek

Bursa tarihi güne ev sahipliği yapıyor. Türkiye-Ermenistan arasındaki futbol maçını bugün Cumhurbaşkanı Sarkisyan da onuruna verilen yemeğe katıldıktan sonra Cumhurbaşkanı Gül ile izleyecek. İki halkın ortak türküsü Sarı Gelin bugün bir başka söylenecek

Çarşamba 14.10.2009
Güncelleme: Çarşamba 14.10.2009
ABONE OL
İ lişkilerini normalleştirmek adına protokol imzalayan Türkiye ile Ermenistan arasında, bir tarihi gün daha yaşanacak. Herkes, heyecanla bugün Bursa'da oynanacak maçı bekliyor. Hazırlıklar tamamlandı; iki ülke cumhurbaşkanını ağırlayacak olan Bursa Atatürk Stadı'nda da son kontroller yapıldı. Bursa'yı gezen Ermeni heyeti de Tophane'deki çınarın altında çektirdikleri 'Bursa Hatırası' fotoğrafı ile tarihi ziyareti ölümsüzleştirdi.

KORUMALAR İNCELEDİ

Dünya Kupası elemeleri kapsamındaki maç öncesinde güvenlik önlemleri, tekrar tekrar gözden geçirildi. Tansiyonun yüksek olması beklenmese de iki ülke cumhurbaşkanının maçı birlikte izleyecek olması, güvenlik tedbirlerini de en üst seviyeye çıkardı. Cumhurbaşkanlığı Koruma ekibinden 20 kişi, sabah erken saatlerde Atatürk Stadı'na gelerek incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Ermeni mevkidaşı Serj Sarkisyan'ın stada gireceği bölgeyi inceleyen uzman ekipler, şeref tribününde ayrıntılı çalışma yaptı. Bu sırada stada bakım onarım ekipleri dışında kimse alınmadı.

BİLET BELİRSİZLİĞİ

Statta güvenlik incelemeleri sürerken, dışarıda da maçı izlemek isteyen Bursalı taraftarların bilet bekleyişi vardı. Stat etrafında toplananlar, tarihi maçı izleyecek 19 bin 800 taraftardan biri olabilme umuduyla saatlerce bekledi. Ancak ne bilet bulabildiler, ne de muhatap. Maça sadece saatler kalmasına rağmen tribünleri dolduracak taraftarlara biletlerin nerede ve kim tarafından dağıtılacağı netlik kazanmadı. Statla valilik arasında mekik dokuyan taraftarlar bir sonuç alamadı. Sonunda isyan eden taraftarlar; "Valiliğe gidiyoruz, bize stattaki Gençlik ve Spor Müdürlüğü'nde bilet dağıtımı yapılacağı söyleniyor. Stada geliyoruz, bilet dağıtımı yok. Bu duruma anlam veremiyoruz. Biletlerin bazı kamu kurumlarının personeline dağıtılacağını duyduk. Bu milli maçı biz de seyretmek istiyoruz. Yetkililere soruyoruz ama kimse net bir cevap veremiyor" dedi. Biletlerin, taraftarlara tribün liderleri aracığıyla dağıtılacağı söylenince, sabahtan akşama kadar süren bekleyiş de son buldu.

'BURSA HATIRASI'
Maç için Bursa'ya gelen Ermenistan heyeti ise tarihi maç öncesi, kentte mini bir gezi yaptı. Ermenistan Milli Takımı, konakladığı otelde kamp yaparken Ermenistan Federasyonu delegeleri ise Bursa turuna çıktı. 12 kişilik Ermeni heyeti, Bursa'nın tarihi ve turistik mekanlarını gezdi. Tophane'ye giden heyet burada, tarihi çınarın altında hatıra fotoğrafı çektirdi, mekânda bulunan topları inceledi. Heyettekiler Bursa'yı panaromik olarak izleme fırsatı da buldu. Ermenistan Federasyonu delegesi Avadisyan Sukhias, "Eski ve yeni Bursa'yı gördük. Bursa çok güzel bir şehir. Güvenlikle ilgili problemimiz yok. Rahatça sokaklarda yürüyoruz" dedi. Delegelere sivil giyimli polisler de eşlik etti. Ermeni heyete 25 yaşındaki Ermeni asıllı Türk vatandaşı Melissa Boz rehberlik yaptı. Boz, "Ermenistan'da İngiliz Edebiyatı ve Dili okudum. Heyet için tercüman arandığını internetten öğrendim ve başvuru yaptım. Doğu ve Batı Ermenicesi'ni çok iyi biliyorum. Ermeni heyeti burada olmaktan çok memnun. İki takım için de duygularım aynı. Her ikisi için gözyaşı döküp seviniyorum" dedi.

MAÇ ÖNCESİ YEMEK

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan bugün maç öncesi Cumhurbaşkanı Gül'ün onuruna vereceği akşam yemeğine katılacak ve Gül ile birlikte heyetler arası görüşmelere başkanlık edecek. Gül, maç sonrası ise Almira Oteli'nde Sarkisyan onuruna resepsiyon verecek.