'Sanık teğmenin görev bilinci var ama acemi'

SABAH, 4 askerin şehit olmasının ardından TSK'nın hazırladığı rapora ulaştı. Raporda sanık teğmenin görev heyecanı ve sorumlulukla hareket ettiği ancak tecrübesiz olduğu yer aldı

Türk Silahlı Kuvvetleri, Elazığ Karakoçan'da uyuyan askerin eline pimi çekilmiş el bombası verilmesi olayını sanık teğmenin "acemiliği"ne verdi. TSK, benzer durumlar yaşanmaması için bu olayın askeri okullarda ders olarak okutulmasını da içeren üç öneri getirdi. SABAH, Teğmen Mehmet Tümer'in nöbette uyuyan bir onbaşının eline pimi çekilmiş bomba vererek 4 askerin şehit düşmesine neden olmasıyla ilgili TSK'nın hazırladığı "idari tahkikat raporu"nun tam metnine ulaştı. Raporda, TSK'nın olaydan çıkarması gereken dersler de "benzer olaylarla karşılaşılmaması için alınması gereken tedbirler" başlığı altında şöyle sıralandı:
BİLİNÇLİ PERSONEL: Emniyet ve kaza önleme eğitimi üzerinde daha fazla durularak personel bilinçlendirilmelidir.
SİLAH EĞİTİMİ: El bombası ve mühimmat ile kullanılan silahlar gibi özellik arz eden silah ve mühimmatın eğitimleri geliştirilmelidir.
GENÇ SUBAYLARA DERS: Genç ve tecrübesiz rütbeli personelde, askeri okullar ve sınıf okullarında gerekli ilave eğitimler verilerek daha iyi yetişmesi sağlanmalı, bu ve benzeri olaylar ders alınmak üzere anlatılmalıdır. Yarbay Fikret Öcal, Yarbay Recep Yalçınkaya, Binbaşı Kürşat Doğan ve Yüzbaşı Orbay Kılınç tarafından hazırlanan 375 sayfalık raporda "olayın meydana geliş nedenleri" başlığı altında şu ifadelere yer verildi:
DOĞRUDAN NEDEN: T.Teğmen Mehmet Tümer'in pimi çekilmiş el bombasını P.Onbaşı İbrahim Öztürk'e vermesi.
DOLAYLI NEDEN: İbrahim Öztürk'ün mevzisinde bulunması emredildiği halde mevzileri dolaşması, mevzide uyuması ve silahlarıyla techizatına sahip çıkmaması.
KATKIDA BULUNAN NEDEN: Bir gece uykusuz kalması nedeniyle, kol personelinin yorgun olması. Teğmen Tümer'in yeni mezun, genç ve tecrübesiz bir subay olması. Raporda, Teğmen Tümer'in mahkemede yaptığı "fırsat eğitimi verdim" savunmasına paralel tespitler yer aldı. Tümer'in "acemiliği" ve "görev bilinci" rapora şöyle yansıdı: "Mevzide uyumanın, birliğine büyük zarar getireceği bilincinde olan Piyade Teğmen Mehmet Tümer'in görev heyecanı ve sorumluluk duygusu ile hareket ettiği ancak 1.5 aydır görev yaptığı kolda bulunan personelini tam olarak bütün özellikleriyle tanıyamamış olması, ileride meydana gelecek olayları tahayyül edememe tecrübesizliği, emirler hilafına hareket etmesi dikkate alındığında meydana geldiği sonucuna varılmıştır."
Raporda, İbrahim Öztürk'ün ihmali de şu cümlelerle aktarıldı: "Elinde el bombası bulunan Öztürk'ün elindeki pimi çekilmiş bombanın mandalı bırakıldığında patlayacağını bildiği ve bu konuda eğitimli olduğu halde emir verilmesine rağmen terk etmesi toplam 4 mevziyi yaklaşım 130 metre dolaşarak arkadaşlarına pimi çekilmiş bomba elinde olmak üzere bombadan korkmadığını, cesaretli olduğunu göstermek istercesine disiplinsizce hareket ettiği sonucuna varılmıştır."

BİZE ULAŞIN