Haber turu...

Cumartesi 17.10.2009
Güncelleme: Cumartesi 17.10.2009
ABONE OL
Olli Rehn: Son beş yıl büyüleyiciydi
Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin ele alınacağı 6. Boğaziçi Konferansı için dün gelen AB Genişlemeden Sorumlu Komiseri Olli Rehn, İngiltere Başkonsolosluğu'nda Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Başmüzakereci Egemen Bağış'la buluştu. Yemekten önce bir konuşma yapan Rehn, "Geçtiğimiz 5 yıl çok heyecan verici ve büyüleyiciydi. Derin devlet, sivil asker ilişkileri, Kürt ve Ermeni meseleleri ile vicdan ve ifade özgürlükleri gibi daha önce tabu olan konular kamuoyunda günlük tartışılan konular haline geldi" dedi. Çağdaş ÇETİNDEMİR / SABAH

Mustafa İsen, YÖK üyeliğine seçildi
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen'i Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeliğine seçti. Erzurum Atatürk Üniversitesi'nden mezun olan Türk Dili ve Edebiyatı uzmanı Prof. Dr. İsen, Gazi Üniversitesi Türkçe Öğrenim Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanlığı görevinde bulundu. İsen, Ahmet Yesevi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde müdürlük, Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde Bölüm Başkanlığı ve Dekanlık yaptı. 2000 yılında Başkent Üniversitesi'ne Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü kurdu. 2002'te Kültür Bakanlığı'ndaki görevine başlayan İsen'in çok sayıda makale ve bildirisi de bulunuyor.

Ergenekon'da 'reddi hâkim' talebine ret
İkinci "Ergenekon" davasında Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu bazı tutuklu sanıkların "reddi hâkim'' talebi, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin davaya bakmayan heyetince değerlendirildi. Heyet, "reddi hâkim'' talebinin reddine karar verdi. Tutuklu sanıklar ve avukatları, savcılar ile davayı yürüten Mahkeme Başkanı Köksal Şengün ve kıdemli üye hâkim Hasan Hüseyin Özese'nin katıldığı bir iftar yemeğindeki fotoğrafların basına yansıdığına dikkat çekmişti. Bazı sanıklar da reddi hâkim talebinde bulunmuştu.