İsrail'e bir darbe de BM Konseyi vurdu

BM İnsan Hakları Konseyi "İsrail Gazze'de insanlık suçu işledi" dedi. Raporun Genel Kurul'da veto edilmesine kesin gözüyle bakılıyor

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, büyük tartışma yaratan ve İsrail'i Gazze'de savaş suçu işlemekle suçlayan raporu dün kabul etti. İsrail İçişleri Bakanı Eli Yishai kararı, "Bu karar tam bir maskaralıktır" diye yorumladı. İsrail ve Hamas'ı savaş suçu işlemekle suçlayan ve Güney Afrikalı hakim Richard Goldstone'un hazırladığı rapor; 25 kabul, 6 ret ve 11 çekimser oyla kabul edildi. Aralarında ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinin de yer aldığı 6 ülke ise oylamada yer almadı. BM'nin 47 üyeli İnsan Hakları Konseyi'ndeki Filistinli temsilci, yönetiminin raporu tamamen desteklediğini ve adalet için bu raporun onaylanması gerektiğini ifade etti. Filistinli temsilci, İsrail'in Gazze'deki savaş suçundan sorumlu olduğunu belirtirken, Kuveytli temsilci ise, öldürmelerin kasıtlı olduğuna dikkat çekerek, sivillerin bulunduğu bina ve tesislere kasıtlı olarak zarar verildiğini söyledi.

İSRAİL: MASKARALIK
Güney Afrikalı Richard Goldstone'un başını çektiği komisyon, Gazze saldırısını incelediği raporunda İsrail'in savaş suçu işlediğini belirtmişti. Rapora büyük tepki gösteren İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, "BM kararı ya teröristleri sevindirecek ya da üzecek" demişti. İçişleri Bakanı Eli Yishai de dün "İsrail ordusu sivillere karşı elinde ipek eldivenlerle davranmıştır. Bu karar tam bir maskaralıktır" dedi. Hamas sözcüsü İsmail Rıdvan ise kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Rıdvan, uluslararası toplumdan gelen desteği memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Raporun BM Güvenlik Konseyi'ne gönderilmesi halinde ABD'nin veto etmesine ve raporun kabul edilmemesine kesin gözüyle bakılıyor.

BİZE ULAŞIN