Şehit er, bomba eğitimini taşla yapmış!

Sanık teğmenin, eline pimi çekilmiş bomba verdiği onbaşının daha önce eğitimlerini taşla yaptığı duruşmada kayda geçti. Tanık astsubay: Taşı tutup pimini çekti ama taş çalılara takıldı!

  1. Haberler
  2. Gündem
Cuma 17.10.2009 ABONE OL
Elazığ Karakoçan'da bir askerin eline pimi çekilmiş el bombası vererek 4 askerin şehit olmasına neden olan Teğmen Mehmet Tümer'in yargılandığı davada, teröristle çatışmaya girebilecek timde bulunan 24 askerin sadece 2'sinin gerçek el bombasıyla atış yaptığı, diğerlerinin eğitimlerinin taş ve içi boş eğitim bombaları ile verildiği tutanaklara geçti. Olayın ardından TSK'nın yaptığı idari soruşturmada şehit Onbaşı İbrahim Öztürk'ün timinde görev yapan askerlerin alınan ifadelerinin bulunduğu rapor Askeri Mahkeme'ye geldi. Bu ifadelerde, Tabur Komutanı Binbaşı Ercan Pürsünlü ve Bölük Komutanı Yüzbaşı Ümit Önsüz, timde görevli askerlere acemi birlikleri olan Isparta ve dağıtımlarının yapıldığı Sarıkamış'ta sadece eğitim el bombası attırılarak bomba atış eğitimi verildiğini kabul ettiler. Unsur komutanı Astsubay Soner Süvari de askerlerden eğitim bombalarındaki atışları başarılı olan ortalama yüzde 5'ine gerçek bomba ile atış yaptırıldığını anlattı. Bu anlatımlara göre, 4'ü şehit olan 24 kişilik timde iki askere gerçek bomba ile atış yaptırıldı.

"TAŞIN PİMİNİ ÇEKTİ(!)"
Elinde bomba patlayan şehit Öztürk'ün mevzi arkadaşı Çavuş Ahmet Şensoy da kendilerine verilen "bomba atış eğitimi"ni şu ifadelerle aktardı: "Önceki görevde Piyade Astsubay Çavuş Soner Süvari, Onbaşı İbrahim Öztürk'e, 'el bombası atmayı biliyor musun?' diye sordu. İbrahim'in 'biliyorum komutanım' demesi üzerine, eline bir taş vererek 'at o zaman' emrini verdi. İbrahim taşı tutarak pimini çekti ve fırlattı. Taş önündeki çalıya geldi. Bunun üzerine astsubay, 'önünde çalı var nereye atıyorsun' dedi. İbrahim'in hatalarını düzelterek bomba atmasını gösterdi." Hâkim, tanık askerlerden birine "bomba nasıl atılır, bu eğitimde ne yapıyordunuz" diye sorunca "Elimizdeki taşı sıkıca tutup böyle (elini iyice arkaya doğru gererek) gerilerek olabildiğince hedefe atıyorduk komutanım" yanıtı verdi.

BUGÜN NELER OLDU