Meclis'te yoğun hafta

Meclis yoğun bir haftaya hazırlanırken, haftanın gündemine ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Ermenistan'la imzalanan protokollere ilişkin Genel Kurul'da vereceği bilgiler damgasını vuracak. Davutoğlu, Çarşamba günü Genel Kurul'da milletvekillerine, protokolleri anlatacak. Bu hafta Meclis'in bir başka önemli gündem maddesi de AKP'nin, seçimlerin 4 yılda bir yapılmasını öngören kanun teklifi olacak.

AKP Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün'ün teklifinde, 2007 yılında Anayasa'da yapılan değişikliğe paralel olarak Milletvekili Seçim Kanunu'nda değişiklik yapılması öngörülüyor. Teklif 21 Ekim'de TBMM Anayasa Komisyonu'nda ele alınacak.

TBMM yoğun bir haftaya daha başlıyor. Haftanın en önemli gündem maddesi ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Ermenistan'la ilişkilerin normalleştirilmesini öngören protokollerle ilgili Genel Kurul'a bilgi vermesi olacak. 21 Ekim Çarşamba günü Davutoğlu, protokoller hakkında milletvekillerine bilgi verecek ve muhalefetin eleştirilerini yanıtlayacak. Muhalefet de protokollerle ilgili görüşlerini dile getirecek. Meclis Genel Kurulu, 20 Ekim Salı günü 15.00-20.00, 21 Ekim Çarşamba ve 22 Ekim Perşembe günleri ise 14.00-20.00 saatleri arasında çalışacak.

BORÇLAR KANUNU'NA DEVAM


Meclis Genel Kurulu ayrıca Türk Borçlar Kanunu'nun görüşmelerine de devam edecek. Temel kanun olarak görüşülen tasarının görüşmeleri birinci bölümdeki 22. madde üzerinden sürecek. 649 maddelik Türk Borçlar Kanunu Tasarısı, önemli düzenlemeler içeriyor. Tasarıya göre, sözleşmelerde, güvenli elektronik imza kullanılabilecek. Tüketici; banka, sigorta ve seyahat şirketlerince "tek yanlı" hazırlanan sözleşmelere karşı korunacak. Hakim, haksız fiilden doğan bedensel zararlarda, hesaplanan tazminat miktarına müdahale edemeyecek. Ağır bedensel zarar veya ölüm halinde, zarar görenin veya ölenin yakınları tazminat isteyebilecek. Olağanüstü faiz oranları karşısında borçlu korunacak. Ekonomik kriz dönemleri gibi olağanüstü durumlarda, sözleşmeler değişen koşullara göre uyarlanabilecek. Tasarıdaki en önemli düzenlemelerden biri de kira bedellerinde yapılacak artış, bir önceki yılın üretici fiyat endeksini (ÜFE) geçmeyecek. Kiracıların elektrik ve su borcunu ödememesi de tahliye sebebi olacak. Çatı onarımı ve dış cephe boyası gibi giderler, ev sahibi tarafından karşılanacak. "Yeniden kiralama yasağına" aykırı hareket eden ev sahipleri için öngörülen hapis cezası kalkacak. Aile konutu olarak kullanılmak üzere kiralanan taşınmazlarda kiracı, eşinin açık rızası olmadıkça kira sözleşmesini feshedemeyecek. Konut ve iş yeri kiralarında depozito, 3 aylık kira bedelini aşamayacak. Getirilen yeniliklerden biri ise işverenin, psikolojik ve cinsel tacizi önlemekle yükümlü olması...Eşler birbirlerinin rızasıyla kefil olabilecek -kefili koruyucu hükümler, kefalet sözleşmesi dışındaki sözleşmelere de uygulanacak.

SEÇİMLERİN 4 YILDA BİR YAPILMASINI ÖNGÖREN TEKLİF ANAYASA KOMİSYONU'NDA

Genel Kurul'un yanı sıra komisyonların gündemi de yoğun olacak. AKP Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün'ün seçimlerin 4 yılda bir yapılmasını öngören teklifi 21 Ekim Çarşamba günü Anayasa Komisyonu'nda görüşülecek. Teklife göre oy verme gününden geriye doğru hesaplanacak 90 günlük sürenin ilk günü, seçimin başlangıç tarihi olacak. Teklifle, nüfusu 2 milletvekili çıkarmaya yetmeyen illerle ilgili de düzenleme yapılıyor. Nüfusu 2 milletvekili çıkarmaya yetmeyen iller, artık nüfus sıralamasında da milletvekili sayısını ikiye çıkaramazsa, önce iki milletvekili çıkaramayan illere ikinci milletvekilliği verilecek. Daha sonra, artık nüfus bırakan illerin nüfusları büyüklüklerine göre sıraya konulacak ve bölüştürülmemiş bulunan milletvekilleri bu sıraya göre dağıtılacak.

YAZICIOĞLU KOMİSYONU KAYSERİ VALİSİ'Nİ DİNLEYECEK

Bu hafta, helikopter kazasında yaşamını yitiren BBP Genel Başkanı ve Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümünü araştırmak üzere kurulan Meclis Araştırma Komisyonu da yaz tatili nedeniyle verdiği aranın ardından çalışmalarına devam edecek. Komisyon, 20 Ekim Salı, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici ile Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir'i dinleyecek.

BİZE ULAŞIN