'Herkes gelsin, evine dönsün'

GÜL programda teröre ilişkin şu mesajları verdi:
TERÖRE MÜSAMAHA GÖSTERİLMEZ: Hiçbir devlet, illegal bir şekilde elinde silah taşıyan insanlara müsamaha gösteremez. Ömür boyu dağlarda yaşamak, koskoca bir devletle, Türk devletiyle silahlı mücadele etmek zaten mümkün değildir. Ayrıca bölgesel ve uluslararası gelişmeler artık buna fırsat vermemektedir.
HERKES GELSİN EVİNE DÖNSÜN: Bizim arzumuz şudur; bu işler kansız şekilde hallolsun. Herkes gelsin, evine dönsün, bununla ilgili zaten yürürlükte olan kanunlar var.
MUHALEFETİN TUTUMU: Muhalefet Türk demokrasinin bir parçasıdır. Muhalefetin de görüşleri olacak. Bunları bazen açık seslendirir, bazen farklı şekilde görüşlerini iletir. Burada tabii önemli olan beraber çalışma ortamını sağlayabilmek veyahut da bunu bozmamak. Bu önemli bir unsur. O açıdan özellikle son dönemde siyasetteki biraz gerginliği ben açıkçası kaygıyla izliyorum.
BÖLGE TÜRKİYE'YE EMANET: ABD burada anahtar bir ülke. Aslında bütün bu bölgeler bir noktada Türkiye'ye emanettir. Dolayısıyla Türkiye ile böyle bir konuda çatışma içerisine girmek hiç kimsenin de çıkarına değildir.
YENİ ANAYASA: Türkiye reform sürecini parça parça yapıyor. Anayasa'nın parça parça değiştiriliyor. Anayasa büyük bir belge, herkesi bağlayan bir belge. Bu konuda büyük bir katılım ve şeffaf bir süreç içerisinde objektif bir çalışma yapılırsa yeni bir anayasanın çıkması mümkün olduğu kanaatindeyim.

BİZE ULAŞIN