İnene rehabilitasyon İmralı'da tecride son

Gözler bugün Habur'dan giriş yapacak PKK'lılarda. Teslim olanların rehabilitasyonu için plan hazırlanırken, İmralı'ya mahkûm gönderilmesi için hazırlıklar son aşamada

Demokratik açılım süreci ile birlikte gözler bugün Habur'dan giriş yapacak PKK'lılara çevrildi. Teslim olan PKK'lıların rehabilite edilmesi için üç aşamalı eylem planı devreye sokulacak. Habur'dan girişlerin yapılacağı aynı dönemde ise Ankara'da PKK Lideri Öcalan'ın tecridini sonlandıracak mahkumlara ilişkin son çalışmalar yapılıyor. Adalet Bakanlığı, terör örgütü PKK Lideri Osman Öcalan'ın tecridini sonlandıracak isimleri büyük oranda belirledi. İmralı yolcularının Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sonrasında kademeli olarak adaya gönderilecek. Dağdan inen PKK'lılar, Öcalan'ın tecridi konuları ise MGK'nın 23 Ekim'de yapılacak toplantının en önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor. Toplantıda demokratik açılımın yanısıra Ermenistan süreci, Türkiye-İsrail ilişkileri, AB İlirleme raporu konuları ele alacak. MGK'da ayrıca Irak politikası ve terörle mücadele sürecinde önemli roller üstlenen ve görev süresi dolan MİT Müsteşarı Emre Taner'in durumunun ele alınması bekleniyor. İşte Ankara'daki güvenlik içerikli kritik konular:

MGK KRİTİK ÖNEMDE
23 EKİM'DEKİ MGK toplantısının ana gündem maddesi demokratik açılım. Teslim olan PKK'lıların durumu, bundan sonra izlenecek strateji Kurul'da alınacak. Bu arada 2007'de MGK Genel Sekreterliği'ne atanan Tahsin Burcuoğlu, 2 yıllık görev süresini tamamladı. Bu göreve diplomat kökenli Burcuoğlu yerine vali kökenli bir ismin atanacağı belirtiliyor.

Dağdan inenlere üç aşamalı plan

Dağdan inip teslim olan isimlere hassas yaklaşılacak, baskı kurulmayacak.
İsteyen kişi psikolojik destek alabilecek, rehabilite edilecek.
Bölge dışı yerleşim talepleri karşılanacak, bu isimlerin güvenlikleri sağlanacak.

İmralı'ya Hizbullah ve DHKP-C üyeleri İmralı'ya Hizbullah ve DHKP-C üyeleri

100 mahkûm arasından 8 kişilik liste belirlendi. Seçilenler sürekli ziyaretçisi olmayacak isimler.
Mahkumların psikolojik verileri tek tek incelendi.
Hazırlanan istede PKK'lılar yok, DHKP-C ve Hizbullah'tan isimler de var.

DTP Diyarbakır'da kriz merkezi kurdu

BARIŞ grubunu mitinglerle karşılamaya hazırlanan DTP, Diyarbakır'da da kriz merkezi kurdu. Habur Sınır Kapısı'na Şırnak ve Diyarbakır'dan 4 savcının gönderildiği belirtilirken, bölge barolarından da 20 avukat da grubu karşılamaya hazırlanıyor.

Karayılan: 50 kişi daha gelecek

PKK liderlerinden Murat Karayılan, Kandil'den gelecek grubun da bugün sınırdan gireceğini açıklarken, "Engel çıkmazsa 4 kadın, 4 de erkek arkadaşımız barış grubuyla gönderilecek. Toplam 50 kişi göndereceğiz. Af için değil barış elçileri olarak geliyorlar" dedi.

BİZE ULAŞIN