34 PKK'lı da serbest

Dün Türkiye'ye giriş yapan terör örgütü PKK'lı gruptan 5'i tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevkedilmişti. Mahkeme 5 PKK'lıdan 5'i de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı.

Hükümetin başlattığı demokratik açılım sürecine destek vermek amacıyla Mahmur Kampı ve Kandil'den Türkiye'ye gelerek Habur Sınır Kapısı'nda güvenlik güçlerine teslim olan 34 PKK'lıdan 5'i de serbest bırakıldı .Savcılık tarafından sorgulanan 34 kişiden 29'u serbest bırakılmış, 5'i ise tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevkedilmişti. Terör örgütü PKK üyesi 34 kişiden 29'u serbest bırakılmış, 5 örgüt üyesiyle ilgili de yazışmaların cevabının beklenmesi kararlaştırılmıştı.

Cevabi yazının gelmesinin ardından H.İ, B.Y, E.U, M.T ve N.T. TCK'nın 314. maddesi uyarınca terör örgütüne üye olma suçundan tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. İfadeleri alınan 5 PKK'lı da serbest bırakıldı.

Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan 29 kişi ise halen Habur Sınır Kapısı'nda bulunuyor. 34 PKK'lıyı sorgulayan savcılar, her kişiye ortalama 10 dakika ayırdı.

Savcılar PKK'lılara, "Ne zaman örgüte katıldınız, kaç yıl kaldınız?" gibi sorular yöneltti. Pişmanlık yasasının ise sorgulama sırasında gündeme gelmediği bildirildi. İfade alımı sırasında Diyarbakır, Mardin, Van ve Şırnak barolarına kayıtlı 45 avukat da PKK'lılara refakat etti. 34 PKK'lının sorgusu yaklaşık 4 saatte tamamlandı. Sorgulama sırasında Mahmur Kampı'ndan gelen bir PKK'lı hakkında Diyarbakır'da katıldığı bir izinsiz gösteri nedeniyle 'terör örgütü propagandası yapmak' suçlamasıyla soruşturma açıldığı ortaya çıktı. Bu PKK'lının ifadesinin alınması için Silopi Adliyesi'nden bir hakem talebinde bulunuldu. Teslim olan PKK'lılara ilişkin kararın ilerleyen saatlerde açıklanması bekleniyor.

Serbest bırakılan 34 PKK'lı DTP otobüsüne binerek Silopi'ye doğru yola çıktı. Habur Sınır Kapısı'nda bir grup sloganlar attı.100-150 PKK'LI DAHA TESLİM OLACAK

Öte yandan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, terör örgütü PKK üyesi 100-150 kişilik grubun, önümüzdeki süreçte teslim olmasını beklediklerini söyledi.

Ankara Rixos Otel'de medyanın Ankara temsilcileri ile bir araya gelen Bakan Atalay, burada PKK'lıların teslim süreci hakkında bilgi verdi. Atalay, önümüzdeki günlerde 100-150 kişilik bir grubun teslim olmasını beklediklerini bildirdi.

''Demokratik açılım'' paketi ve ''eve dönüş'' süreciyle ilgili bilgiler veren Atalay, bu süreçte toplumun her kesiminden destek gördüklerini belirtti. Atalay, gelinen noktayı ''Hepimizin ortak başarısıdır'' diye niteledi. Başlangıçta basın mensuplarıyla bir araya geldiğinde destek istediğini hatırlatan Atalay, ''Gerçekten de bize büyük destek verdiniz. Yazılarınızla, haberlerinizle değerli katkılarınız oldu. En fazla desteği basından gördük'' diye konuştu.

TESLİM OLAN 29 PKK'LI SERBEST BIRAKILDI HABERİ İÇİN TIKLAYINIZKesinleşmeden süreçle ilgili erken değerlendirmeler yapmaktan özellikle kaçındığını vurgulayan İçişleri Bakanı Atalay, ''eve dönüş'' süreciyle ilgili önceden açıklama yapılmamasının da alınan tedbirlerin bir parçası olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanı Atalay, ''eve dönüş''ün sürecin bir parçası olduğunu belirterek, ''demokratik açılım''ın bir paketten ziyade bir süreç olduğunu ifade etti. Atalay, ''Çoğu uygulamayla görülecek bazı hazırlıklarımız var. İdari tasarruflarla olabilecekler var. Meclis tasarrufuyla olacaklar var. İnce ince dokumak gerekiyor. Yöntem, üslup çok önemli. Hassasiyetleri koruyarak yürüyeceğiz'' dedi.

Bu süreç çerçevesinde dış temasların da önemli olduğuna işaret eden Atalay, Dışişleri Bakanı'nın ve kendisinin bir dizi temaslarda bulunduğunu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da Irak'ta önemli görüşmeler yaptığını hatırlattı. Kendisinin Suriye, Irak ve İran'da önemli temaslarda bulunduğunu belirten Atalay, ''Şartları olgunlaştırarak adım adım gidiyoruz'' ifadesini kullandı.

''İLK UYGULAMA''


Irak'ın kuzeyinden dün başlayan ''eve dönüş'' sürecinin ilk uygulama olduğu için anlamlı olduğunu vurgulayan Beşir Atalay, devlet olarak idare, güvenlik, yargı ve sağlık boyutuyla her türlü tedbirin alındığını bildirdi. Sağlık Bakanlığı'nın psikologlar dahil gerekli önlemleri aldığını vurgulayan Atalay, gelenlerin sağlık kontrollerinin yapıldığını, idari tedbirlerin ardından yargının devreye girdiğini söyledi. Bu uygulamanın alt yapısının TCK'nın 221. maddesine göre gerçekleştirildiğini kaydeden Atalay, 29 kişinin işlemlerinin tamamlandığını, 5 kişinin işlemlerinin ise halen sürdüğünü anımsattı. Atalay, şöyle devam etti:

''Büyük hassasiyetler gerekiyor. Bu herhangi bir konu değil. Sabırla sonuçlar alınacak. DTP'nin, vatandaşların hassasiyetleri gerekiyor. Süreç içinde yanlışlıklar olmaması için herkesin daha sorumlu davranması gerekiyor. İlk grupta bazı şeyler daha çabuk olabilirdi. Bazı gecikmeler yaşandı.''
Gerekli hassasiyetlerin gösterilmesi halinde sürecin daha sağlıklı işleyebileceğini vurgulayan Atalay, ''Bunun devamını bekliyoruz. Açıkça şunu ifade edeyim, dağdaki insan da bunun bir çıkmaz sokak olduğunu görüyor. Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak terörü bitirmek istiyoruz. Devletin bütün unsurları bu konuda kararlıdır. İnşallah önümüzdeki günlerde daha iyi haberler duyacağız'' diye konuştu.
Beklenmedik şeylerin olmaması için önceden özellikle açıklama yapmadıklarını kaydeden İçişleri Bakanı Atalay, basın mensuplarından gelenlerle ilgili haberlerde daha titiz davranmaları isteğinde bulundu. Teyit edilmemiş haberlerin yazılmamasını talep eden Atalay, tereddüt halinde kendilerinden doğru bilgi alınabileceğini belirtti.

Atalay, ''Ben bu sürecin her safhasında destek veren basın mensuplarına çok teşekkür ediyorum. Alacağımız sonuç, geleceğe bırakacağımız önemli bir miras olur. Türkiye'nin terörsüz, huzurlu, refah içinde büyümesi hepimizin ortak arzusudur'' dedi.

4 GAZETECİ TÜRKİYE'YE GİRİŞ YAPAMADI

Bu arada Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarındaki Habur Sınır Kapısı'nın geçici süreyle kapatılması nedeniyle, teslim olan terör örgütü PKK üyelerini izlemek amacıyla Irak'a geçen 4 gazeteci Türkiye'ye giriş yapamadı.

DHA muhabiri Ramazan Yavuz, Radikal Gazetesi muhabiri Rıfat Başaran, Milliyet Gazetesi muhabiri Namık Durukan, dün Irak'tan gelen 34 kişilik PKK'lı grubu izlemek amacıyla Irak'a geçiş yaptı.
Gazeteciler, daha sonra, Habur Gümrük Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapmak istedi ancak Habur Sınır Kapısı'nın kapalı olması nedeniyle bu işlem gerçekleştirilemedi.

Habur Köprüsü'nde bulunan gazeteciler, telefonla yaptıkları açıklamada, şunları söyledi:
''Vali beyle görüştük ve bizi alacaklarını söyledi. Biz de gelip Irak'tan çıkış yaptık. Habur gümrük sahasına geldiğimizde yetkililer bizi içeri alamayacaklarını belirterek, geri dönmemizi istediler. Biz Irak'tan çıkış yaptığımız için de geri dönemiyoruz. Dün geceden beri burada mahsur kaldık. Ayrıca buraya gelmeyen Zaho'da bulunan birkaç Türk gazeteci daha bulunuyor. Onlar da 2 gündür sınır kapısının kapalı olmasından dolayı gelemiyor. Yemek ihtiyacımızı da yanımızda bulunan şoförü gümrük sahası yakınlarındaki marketlere göndererek buradan aldığımız gıdalarla gideriyoruz.''

BİZE ULAŞIN