Uzmanlar 'eve dönüş'e temkinli

Prof. Dr. İhsan BAL (Terör Uzmanı / USAK): Terör örgütü üyelerinin eve dönüşünü, PKK lideri Abdullah Öcalan'ı hapisten çıkarmak ya da hapishanedeki koşullarını iyileştirmek adına, örgütün bir manevrası olarak görüyorum. Çünkü artık PKK, eylemleriyle bu amaca ulaşamayacak duruma geldi. Yani ümidi kırıldı. Uluslararası alanda da terör örgütü bunu başaramadığını anladı.
Armağan Kuloğlu (Emekli Tümgeneral): Terör örgütü "Biz barış çubuğu uzattık, siz de gereğini yapın" diyerek kendi propagandasını yapmak isteyecektir. Ancak Türkiye aşiret değil, bir hukuk devleti. Hukuk ne diyorsa o yapılır. Aksi düşünülemez. Tabii bir de ABD faktörü var. ABD, Irak'tan çekilirken arkada sorun bırakmak istemiyor. Türkiye'nin Kuzey Irak'a sınır ötesi operasyon düzenlemesini istemiyor.
Ercan Çitlioğlu (Terör Uzmanı): PKK süreci yönlendirme konusunda bu eylemiyle ciddi bir inisiyatif kazandı. Öcalan örgüt üzerinde mutlak bir hakimiyeti olduğunu tüm aktörlere göstermiş oldu. Kandil'den gelenlerin üniformalarıyla sınırı geçerek teslim olmaları, bütün dünya televizyonlarına da yansıyacaktır, onların terörist değil de gerilla olarak algılanmalarına neden olacağını bunun da Türkiye'nin terörle mücadelesi açısından çok hoş bir görüntü olmadığını düşünüyorum.
Mahir Kaynak (Stratejist): Önümüzdeki dönemde PKK tasfiye edilecek. Bunu şuradan anlıyorum. Amerika, liderlerini uyuşturucu kaçakçısı ilan etti. O bakımdan artık dış destekleri kesildi. PKK tasfiye edilecek. DTP de süreçten istifade etmek için elinden geleni yapacak. Ancak PKK'lıların dönüşü Demokratik Toplum Partisi'nin şovuna dönüştü esas itibariyle. Ben DTP'nin bu kadar rol almasından yana değilim.

BİZE ULAŞIN