MGK bildirisinde tezkere vurgusu

"Eve dönüş"ün başladığı gün 7 saat 40 dakika toplanan Kurul'un bildirisinde, tezkerenin önemi ve terörle mücadelede kararlılık vurgulandı

Irak'ın kuzeyinden "eve dönüşlerin" başladığı gün toplanan Milli Güvenlik Kurulu'ndan (MGK) terörle mücadelede kararlılık mesajı çıktı. Kurul'un 7 saat 40 dakika süren toplantısından sonra yapılan açıklamada, 20 Ağustos MGK'sındaki gibi "demokratik açılım" vurgusuna yer verilmedi. Bildiride, TSK'ya sınır ötesi harekat yetkisi veren tezkereye atıfta bulunulması ise dikkat çekti. MGK'dan ayrıca 10 Ekim'de Zürih'te Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollere destek mesajı çıktı.

MGK'NIN KODLARI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Çankaya Köşkü'nde gerçekleşen MGK toplantısı, Mahmur Kampı ve Kandil'den gelen 34 PKK'lının Türkiye'ye sorunsuz girişi sonrasında gerçekleşmesi açısından özel önem taşıyordu. Toplantıda, milli birlik projesinin yol haritası masaya yatırıldı. Ancak değerlendirmenin sonuçları paylaşılmadı. 5 maddeden oluşan tek sayfalık bildirinin kodları ise şöyle:
TERÖRLE MÜCADELE: Irak'ın kuzeyinden ülkemize yönelik terör tehdidinin bertaraf edilmesini amaçlayan 6 Ekim 2009 tarihli TBMM kararı terörizmle mücadelenin önemli bir unsurunu teşkil etmektedir ve mücadele kararlılıkla sürdürülecektir.
IRAK: 15 Ekim 2009'da Bağdat'taki Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Strateji İşbirliği Konseyi toplantısının sonuçları ve Irak bağlamındaki bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.
ERMENİSTAN-AZERBAYCAN: Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun İsviçre'deki imza töreni sonrası yapmayı düşündüğü konuşmanın önemli başlıkları da bildiri metninde şöyle yer buldu: "Ülkemiz ile Ermenistan arasında imzalanan protokoller dışında geleceğe yönelik perspektifler ile başta Yukarı Karabağ olmak üzere Güney Kafkasya'daki ihtilafların çözümüne yönelik çabalar ve süreç ele alınmıştır. Bu sürecin Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunların çözümüne de yardımcı olacağı bir daha teyit edilmiştir."
AFGANİSTAN: Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Kabil Bölge Komutanlığı görevini Kasım 2009 başında ikinci defa alacağı, önceki görevlerde olduğu gibi TSK'nın terörle mücadele, uyuşturucu ile mücadele, mayın temizleme görevlerinde kullanılmayacağı teyit edilmiştir.
EGE: Ülkemizin Ege ve Doğu Akdeniz'deki hak ve menfaatlerine ilişkin hususlar gözden geçirilmiştir.

DAVUTOĞLU'NDAN MECLİS'E BRİFİNG
Öte yandan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ermenistan ile Zürih'te imzalanan protokoller hakkında bugün Meclis'te milletvekillerine bilgi verecek. Meclis Genel Kurulu'nda siyasi parti grupları da konuyla ilgili görüşlerini anlatacak. Davutoğlu'nun milletvekillerini bilgilendirmesiyle ilgili karar geçen hafta yapılan Bakanlar Kurulu'nda alınmıştı.

BİZE ULAŞIN