'Sembolik adımla test ettiler'

"Barış grubu" olarak adlandırılan PKK'lıların Türk makamlarına teslim olması, dünyada basınında büyük yankı buldu:
BBC (İngiltere): "PKK'lıların teslim olması, Türkiye'nin planını sınıyor. Kürt ayrılıkçılar teslim planını, hükümetin söz verdiği yeni barışma yaklaşımını test etmeye yönelik sembolik bir adım olarak tasarladı."
Financial Times (İngiltere): "Barış grubunun teslim olması; hükümetin, Kürt vatandaşlarının haklarını geliştirmeye yönelik çabalarını teşvik etmeye yönelik bir jest. Türk hükümeti, yaz aylarını 12 milyon olarak tahmin edilen Kürtler'in dil ve kültürel haklarını genişletecek reformlara ilişkin görüşmeler yaparak geçirdi ama o zamandan beri çok az somut adım attı."

SOMUT İŞARET
Wall Street Journal (ABD):
"Türkiye elini uzatırken Kürt asileri teslim oldu. Türk hükümetinin 25 yıllık Kürt ayaklanmasına son vermeye yönelik olarak aylarca sürdüğü çabalarının meyve verebileceğinin ilk somut işareti olarak Kürt asileri, Irak sınırından Türkiye'ye geçti."
Voice of America (ABD): "PKK'nın 34 üyesi sembolik bir adımla Türkiye'ye teslim oldu. Bu, Türkiye'de, Türk devleti ile Kürt asi grubu PKK arasında 26 yıldır süren ihtilafta çok önemli bir gelişme."
El Arabiya (Dubai): "Kürt asiler bir barış grubu göndererek 25 yıllık çatışmaya son verme konusunda istek belirtti. 1999'da yaşanan benzer girişim sonuç vermemişti."

REFORMA DESTEK
El Cezire (Katar):
"PKK'lılardan oluşan 'Barış grubu' Ankara'nın açılımına destek vermek için teslim oldu. Teslim planı hapisteki Abdullah Öcalan tarafından organize edildi."
Süddeutsche Zeitung (Almanya): "25 yıllık çatışmayı sona erdirmek için hem Türkiye hem de PKK harekete geçti. PKK bu adımla Türk hükümetinin samimiyetini test ediyor."
L'Express (Fransa): "PKK üyeleri Türkiye'deki hükümetin Kürt azınlığın haklarını artırmak için yapmayı planladığı reformları desteklemek için teslim oldu."
Courrier International (Fransa): "PKK silahsızlanma yolundaki ilk sembolik adımı atmış olabilir."

BİZE ULAŞIN