Bilge köyü davasında şok gelişme

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, Bilge köyü katliamı kapsamında Mardin Jandarma Alay Komutanı'nın görevden alındığını açıkladı.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, Mardin İl Alay Jandarma Komutanı'nın Bilge köyünde 44 kişinin ölümü ile sonuçlanan katliama ilişkin soruşturma çerçevesinde, görevden alındığını bildirdi.

Üskül, Bilge köyünde yaşanan katliamın ardından oluşturulan alt komisyonun olay yerinde inceleme yaptığını ve sorumlular hakkında idari soruşturma yapılması gerektiğini raporunda belirttiğini kaydetti. Jandarma Genel Komutanlığı'nın yaptığı soruşturma sonucunda, Mardin İl Jandarma Alay Komutanı'nın görevden alındığı bilgisinin komisyonlarına ulaştığını dile getiren Üskül, "Böylece alt komisyonun hazırladığı raporun gereğinin yerine getirildiğini gördük." diye konuştu.

Konuya ilikin gazetecilerin sorularını da cevaplayan Üskül, Bilge köyündeki katliama ilişkin katliamda, jandarmanın, üstlerini bilgilendirme ve iletişim konusunda ihmalinin var olduğunu tespit ederek, bunun etkili bir şekilde araştırılmasını istediklerini ve yaptırımın uygulandığını gördüklerini söyledi.

Mardin İl Jandarma Alay Komutanı'nın görevden alınmasının komisyonlarına ne zaman iletildiğinin sorulması üzerine ise Üskül, "Biz bu bilgileri değişik biçimlerde elde ediyoruz. Bir yandan basından yararlanıyoruz... Ama o haberleri teyit etmek üzere de ilgili kişi ya da kurumlarla görüşmeler yapıyoruz. Bazen telefonla görüşüyoruz bazen de yazışma yapıyoruz. Tabi yazışma zaman alıyor. Bu konuda henüz yazışmalar sonucunda aldığımız bilgi yok, sözlü bilgiler var. Ama yazışmaların ardından da aynı bilgilerin ulaşacağını düşünüyorum. Bunun bilgisi basında da yer aldı, siz de yazdınız." cevabını verdi.

Zafer Üskül, "Mardin İl Jandarma Alay Komutanı'nın görevden alınma bilgisini, basında çıkan haberlere mi dayandırıyorsunuz, yoksa komisyona bu konuyla ilgili bilgi mi geldi?" sorusunu ise şöyle cevapladı: "Biz, insan haklarıyla ilgili olarak, basınımızı çok dikkatli bir biçimde izliyoruz. Basınımızda çıkan haberleri ciddiye alıyoruz. Alt komisyonlar kurup inceleme yapıyoruz, ama basından aldığımız bilgilerle de yetinmiyoruz. Anında yetkililerden haber almak için girişimde bulunuyoruz."

BİZE ULAŞIN