Bilişim sınıfı açılışında 'internet dili' uyarısı

Hayrünnisa Gül, Van ve çevre illerde yaptırılan toplam 22 bilişim sınıfının açılışını yaptı. Çocukları internet dili konusunda uyaran Gül "Aman Türkçemizi yaralamayalım" dedi

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 22.10.2009 ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, dün Van ve bölgedeki 7 ilde yaptırılan 22 bilişim teknolojisi (BT) sınıfının toplu açılışını yaptı. Özellikle gençler arasında yaygınlaşan ve kısaltmaların kullanıldığı "internet dili" konusunda çocukları uyaran Gül, "Türkçemizi de yaralamayalım" uyarısında bulundu.

'ÜÇ TANE Z, UYKUM VAR'
Van Münci İnci Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'ndeki törende konuşan Hayrünnisa Gül teknolojik gelişmelerin eğitime büyük katkı sağladığını söyledi. İnternetin artmasıyla birlikte "internet dili denen bir kavramın" ortaya çıktığına dikkat çeken Bayan Gül, özellikle çocuk ve gençlerin bu dili çok iyi kullandığını ancak kendisinin bundan endişe ettiğini şu sözlerle ifade etti: "İnternet yeni bir dili de ortaya çıkardı. Başlarda bunu anlamakta zorlanmıyordum desem yalan olur. Biliyorsunuz yurt içinde ve dışında pek çok yere gidiyoruz. Bizlerle görüşmek isteyen çocuklarımız oluyor. Elektronik posta adreslerini alıp zaman zaman onlarla mesajlaşıyoruz ama mesajlaşmaya başladığımız ilk zamanlarda 'Bu çocuklar nece yazıyor' diye düşünmeden edemedim. Kendilerine göre kısaltmalar yapmışlar. Noktalama işaretleriyle her şeyi anlatıyorlar, Maşallah. Çok enteresan kısaltmaları var. Mesela üç tane Z harfi 'uykum var' demekmiş. İnternetin yeni dilinde, bir artı bir 'yanımda arkadaşım var' demekmiş. Bunun gibi daha neler. Aman çocuklar, teknolojiyi kullanalım derken güzel Türkçemizi de yaralamayalım." Daha sonra sponsorlara madalya veren ve sınıfların açılış kurdelesini kesen Bayan Gül, lisede oluşturulan bilgi teknolojisi sınıfını da gezdi. Bu sırada Diyarbakır'da kurulan bilişim teknoloji sınıfına da canlı bağlantı yapılarak Diyarbakır Valisi Avni Mutlu ile görüşme yapıldı. Törenden sonra, Hayrünnisa Gül, Münci İnci Bilişim Lisesi bilişim teknoloji sınıfında öğrencilerle sohbet etti ve akıllı tahtayla anlatılan dersi dinledi. Gül'ün internetin yeni dilini anlatması ve verdiği örnekler, törene katılanları güldürdü. Ortalama 25 bin TL'ye mal olan sınıflardan birisinin Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği tarafından Batman'da yaptırıldı. Bayan Gül, "Okuyan Gevaş" kampanyası içinde "Evim Okulumdur Benim" adıyla yürütülen alt proje kapsamında Van'ın Gevaş İlçesi Yuva Köyü'nü ziyaret etti. Köy muhtarı Fahrettin Hakan'ın eşi Nezahat Hakan tarafından Kürtçe "hoş geldin" diyerek karşılanan Gül, köyde kampanya çerçevesinde köyde okuma-yazma öğrenen kadınlara yakın ilgi gösterdi.

BUGÜN NELER OLDU