Stratejik ortak

Nazarbayev'in Ankara ziyaretinde Türkiye ile Kazakistan, 'Stratejik Ortaklık Anlaşması' imzaladı. Anlaşma, Türkçe konuşan ülkeler arasında bir ilk olma özelliğini taşıyor

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in dün Ankara'daki temasları sırasında Türkiye ile Kazakistan arasında "Stratejik Ortaklık Anlaşması" imzalandı. Nazarbayev dün Ankara'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından konuk edildi. Başbakan Erdoğan, Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin ve CHP lideri Deniz Baykal ile de görüşen Kazakistan Cumhurbaşkanı Meclis'te konuşma yaptı. Gül-Nazarbayev'in ortak basın toplantısı öncesinde iki ülke arasında Stratejik Ortaklık Anlaşması'na imza atıldı. Basın toplantısında ilişkilerin daha da ileriye taşınacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, anlaşmanın Türkçe konuşan ülkeler arasındaki ilk anlaşma özelliği taşıdığını ifade etti. Gül, iki ülkenin 2010'da Asya ve Avrupa'nın güvenliğinden sorumlu örgütlerinin başkanlığını yürütecek olmasının dikkat çekici olduğunu belirtti.

DEVLET NİŞANI VERİLDİ

Kazakistan'ın Nabucco projesine gösterdiği ilgiden memnuniyet duyduklarını da dile getiren Gül, "Doğalgaz konusunda önemli iş birliği yapacağımıza inanıyoruz" dedi. Cumhurbaşkanı Gül, birçok Türk firmasının Kazakistan'da başarılı işler yaptığını da ifade ederek, Kazakistan'ın Türk iş adamlarına duyduğu güvene teşekkür etti. Gül, Nazarbayev'in hem Kazakistan'a hem de Türk dünyasına büyük hizmetlerde bulunmasından dolayı ''Türk dünyasının aksakalı'' olarak "Devlet Nişanı'' takdim ettiğini de bildirdi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ise, Türkiye ile Kazakistan arasında her alanda yürüyen ilişkilerin para ile ölçülemeyeceğini söyledi. ABD Başkanı Barack Obama'nın Ankara'ya gelmesi, Suriye ile Irak arasındaki arabuluculuk rolü oynaması ve Filistin konusunda gösterdiği çabalarla Türkiye'nin bölgede oynadığı rolün önem kazandığını söyleyen Nazarbayev, Türkiye'nin Müslüman, laik ve demokratik bir ülke olarak imkanlarının çok büyük olduğu kaydetti. İki ülke arasında bugün "stratejik ortaklık" anlaşmasına imza attıklarını belirten Nazarbayev, iki ülkenin daha önceden de stratejik ortak olduğunu vurguladı, "Gelecek nesiller için,daha yapacak işlerimiz var" dedi.

BİZE ULAŞIN