ABD çekilmeden umarım PKK tasfiye olur

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffrey, "Irak'tan çekilmeden Türkiye bu konuyu bitirecek. Askeri, siyasi ve diplomatik çaba gösteriyoruz. Türkiye, Irak ve ABD birlikte çalışarak bir an önce PKK tehdidini bitirmek istiyor" dedi

ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, demokratik açılımın bir Amerikan planı olmadığını söyledi. Jeffrey, "Türkiye'nin hem PKK'ya karşı askeri operasyonlarını hem de demokratik açılımını destekliyoruz. Ancak bu çok hassas iç siyasi konu. Bu konuya karışmıyoruz. Vietnam, Afganistan ve Irak tecrübelerimizi paylaşıyoruz. Siyasi aşamada Türkiye'yi destekliyoruz. Ama bu Amerikan planı değil, hiçbir görüş alışverişi ve teklifimiz de söz konusu değil" dedi. Büyükelçilik ikâmetgâhında gazete ve TV'lerin Ankara temsilcileri ile bir araya gelen Jeffrey, gündeme ilişkin soruları şöyle yanıtladı:

AVRUPA'YA ÖRNEK

Dağdan inmek istemeyen PKK'lılara karşı askeri veya farklı destekleriniz olacak mı? ABD'nin bu 3 kişiyle ilgili (PKK'nın lider kadrosu) kararı hukuki ve siyasi bakımından önemli. Eğer bu kişilerin malvarlığı ABD'de varsa bunu alabiliriz. Siyasi bakımdan da Avrupa'daki arkadaşlarımıza 'Biz bu adımı attık, siz de aynı şeyi yapın' diyoruz. Bizce PKK hem Türkiye hem ABD hem de Avrupa için terörist örgüt. Bir NATO müttefikimize saldıran terörist grup.

FEDAKÂRLIK YAPIYORUZ
İstihbarat paylaşımı sürecek mi?
Evet. PKK ile mücadele ederken Türkiye'ye desteğimiz sürecek. Şimdiye kadar istihbarat paylaşımıyla birkaç operasyonu kolaylaştırdık. Bizim platformlarımız (hava sistemleri) PKK'ya karşı kullanıldı. Afganistan'daki komutanlarımız ısrarlı bir şekilde bu platformları istiyor. PKK, Türk karakollarına (Aktütün, Dağlıca) saldırdı. Benzeri saldırılar iki kez Afganistan'da ABD askerlerine de oldu. Kayıplar verdik. Çünkü istihbarat yoktu. Hava platformlarımızı Türkiye için Irak'ta tutuyoruz. Bunun bir maliyeti var. Fedakârlık yapıyoruz.

KARA OPERASYONLARI
Kandil'den inmemekte ısrar eden PKK'lılara karşı TSK, Kuzey Irak'ta sınır ötesi harekât düzenlerse, bölge dengeleri bakımından değerlendirmeniz ne olur?
Türkiye'nin Kuzey Irak'taki PKK unsurlarına operasyonlarını, Kasım 2007'de Başkan Bush tarafından alınan kararla destekledik. Hem hava hem kara operasyonları yapıldı. Ancak kara operasyonları hassas bir konu. Örneğin Şubat 2008'de 3 bin askerle operasyon düzenlendi. O sırada Savunma Bakanımız Gates buradaydı. Kara operasyonu, hava operasyonuna göre daha siyasi bir konu. Yoğun operasyon Kuzey Irak'ı da rahatsız ettiği için daha çabuk sonuçlanmasını teklif ettik.
Kuzey Irak'ta PKK'ya ABD'nin operasyonu söz konusu mu? Tek başına PKK hedeflerine saldırmak büyük bir adım. Şimdiye kadar yapmadık. Ancak bu demek değil ki PKK, ABD için resmi düşman değil. Biz, hukuki ve güvenlik tedbirleri ile süreci izliyoruz.

HAVA SAHASI
ABD ile Irak arasında anlaşma imzalandı. Hava sahası kontrolü bundan sonra nasıl işleyecek?
Hava güvenliğinin sorumluluğunu şimdilik biz ve Irak birlikte paylaşıyoruz. Irak'ın yeterli hava kuvveti ve radarı yok. Bu durum değişiyor. Aralık 2011'e kadar ABD askerleri Irak'tan çekilecek. Er geç Türkiye ile Irak, PKK konusunda beraber sonuç alacak. Zaten hükümetiniz Bağdat ve Erbil ile bu konuyu konuşuyor, biz de süreci izliyoruz.

TASFİYE TARİHİ
"ABD askerleri çekilmeden PKK tasfiye edilecek" diyebilir miyiz? Umarız ki bu konu bitecek. Biz çekilmeden önce Türkiye bu konuyu bitirecek. Askeri, siyasi, diplomatik çaba gösteriyoruz. Türkiye, Irak, ABD bu sorunu bitirmek için beraber çalışıyor. Bir an önce PKK tehdidini bitirmek istiyor. Ancak tek bir tarih yok. Ne kadar erken olursa o kadar iyi. 'Şu tarihe kadar bu iş bitmeli' diyemiyoruz. Başarılı olamazsak alternatif siyaseti bugünden arayıp bulacağız.

Başbakan Erdoğan'ın ABD ziyaretinin gündemi belli mi? Türkiye'nin sıfır problem siyaseti hakkında görüş alışverişi olacak. Ayrıca Ermenistan, Azerbaycan, Irak, İsrail ve Kıbrıs konuları da gündeme gelecek.

ÖRNEK SUYA DÜŞER
!Türkiye ile İsrail ilişkilerinin gerilmesinden rahatsız mısınız?
Türkiye bağımsız, egemen bir ülke. İlişkilerinin nasıl olacağına kendisi karar verir. Örneğin sayın Erdoğan, Anadolu Tatbikatı konusunda "Halkımın sesini dinledim" dedi. Bu normal bir şey. Ancak bizce iki konu var. 1- Barış için risk alması yönünde İsrail'i ikna etmeye çalışıyoruz. "Eğer bir risk alırsanız, bölgedeki Müslüman nüfus da risk alacak. Size bir adım atacak" diyoruz. Bunu sağlamak için birkaç olumlu örnek göstermemiz lazım. Ancak Türkiye- İsrail ilişkileri kötü ise bu örnek suya düşüyor. Türkiye ile İsrail'in daha sıcak ilişkisi varsa, İsrail'i adım atmak için ikna edebiliriz. 2- Türkiye arabuluculuk yapmak istiyor. Ancak yüzde yüz Suriye'yi destekliyorsanız, Suriye-İsrail arasında arabuluculuk için bu mantıklı bir seçenek değil. Bunu İsrail'e satmamız da mümkün değil.

BİZE ULAŞIN