İlk ölümden sonra 81 ilde jet tarama

Zatürree teşhisiyle hastaneye yatıp A gribinden ölen Mustafa Güneş'le benzer durumda hasta olup olmadığını anlamak için tüm hastaneler taranacak. Güneş için önce otopsi istendi ama dün sabah defnedildi

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazartesi 26.10.2009 ABONE OL
Sağlık Bakanlığı, A gribinden (domuz gribi) Türkiye'de ilk ölümün Ankara'da gerçekleşmesi üzerine yeni kararlar aldı. Buna göre 29 yaşındaki zatürree hastası Mustafa Güneş'in durumunda başka hasta olup olmadığı araştırılacak. A gribi teşhisiyle yatan hastalarda, "kalp hastalığı, astım, şekertansiyon gibi kronik hastalığı" bulunup bulunmadığına bakılacak. Aynı şekilde; bu hastalıklar nedeniyle yatan hastalara da A gribi testi yapılacak.

İLK BELİRTİ HALSİZLİK OLDU
Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde temizlik işçisi olarak görev yapan 29 yaşındaki Mustafa Güneş, 20 Ekim Salı günü "halsizlik", "kırgınlık" şikâyetiyle çalıştığı hastanenin polikliniğine başvurdu. İlk muayenede pnömoni (zatürree) teşhisi konulan Güneş, hemen hastaneye yatırıldı. 3 gün zatürree tedavisi gören Mustafa Güneş'e tedbir amaçlı olarak "boğaz ve burun sürüntüsü" alınarak domuz gribi testi de yapıldı. Sonuçların pozitif çıkması ve durumunun ağırlaşmasıyla Güneş, 24 Ekim sabahı yoğun bakım servisine alındı. Önce zatürree ardından A gribi teşhisi konulan Mustafa Güneş, yoğun bakımda solunum zorluğu nedeniyle önceki gün hayatını kaybetti.

HASTANEDEN 'A GRİBİ' DEDİLER

Türkiye'deki ilk ölüm vakasının ardından Sağlık Bakanlığı'nın A gribi ile ilgilenen tüm bürokratları ve Ankara İl Sağlık Müdürlüğü görevlileri gece geç saatlerde toplantıya çağırıldı. Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan başkanlığındaki toplantıda, Güneş'in hastane öyküsü ele alındı, kalp ile ilgili rahatsızlıklarının bulunduğu, astım hastası olduğu ve sigara içtiği belirlendi. Bakanlık bürokratları, ölümün "A gribinin neden olduğu zatürree" den mi yoksa "bakteriyel bir zatürree"den mi gerçekleştiğini anlamak ve domuz gribinin hangi vücutta başka hangi organları zedelediğini ortaya koymak için otopsi yapılmasına karar verildi. Fakat karara rağmen Mustafa Güneş'in cenazesi sabah erken saatlerde otopsi yapılmadan defnedildi. Hastane yetkilileri de cenazeyi aileye teslim ederken, ölüm nedenini "A gribi" olarak bildirdi.

ÖNCE SAĞLIK ÇALIŞANLARI...
Bu arada Sağlık Bakanlığı Bilim Komisyonu dün yaptığı toplantıda "hastaların hastaneye geldiğinde takibinin nasıl yapılacağı, hangi vakalardan numune alınıp hangilerinden alınmayacağı, hangi durumdaki hastaların hastaneye yatırılacağı" gibi konularda bir dizi karar aldı. Bakanlık, kararı bugün tüm hastanelere genelge olarak gönderecek. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom da Refik Saydam Hıfzıssıhha'da testleri süren aşının öncelikli olarak sağlık çalışanlarına uygulanacağını söyledi. Çom, "Aşıların incelemesin yarın akşam bitebilir. Bu durumda cumadan itibaren aşılamaya başlayabiliriz. Öncelik değişmedi; sağlık çalışanları ve hacılar" diye konuştu. Bu arada Sakarya'nın Arifiye ilçesinde yaşayan bir ilköğretim öğrencisinde, A gribi virüsü tespit edildi.

BUGÜN NELER OLDU