Jandarmaya, Ceylan için soruşturma...

Lice'de, bomba atar mermisi kurbanı Ceylan'ın öldüğü yere, savcıyı "güvenlik gerekçesiyle" götürmeyen jandarmaya soruşturma açıldı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Lice'de patlama sonucu hayatını kaybeden Ceylan Önkol'un ölümünün ardından Lice Cumhuriyet Savcısı'nı "güvenlik" gerekçesiyle olay yerine götürmeyen jandarma görevlileri hakkında soruşturma başlattı. Lice ilçesi Şenlik köyüne bağlı Yukarı Hambaz mezrasında 28 Eylül günü meydana gelen olayda 12 yaşındaki Ceylan Önkol koyun otlatırken mezrada bulduğu bomba atar mermisine tahta ile vurunca patlama sonucu olay yerinde hayatını kaybetmişti.

KARAKOLDA OTOPSİ...

Olaydan sonra Lice Cumhuriyet Savcısı Mustafa Kamil Çolak, bölgenin operasyon alanı olması nedeniyle "güvenlik"gerekçe gösterilerek otopsi için köye gitmemişti. Bunun üzerine Önkol Alesi Ceylan'ın cesedini araçla Abalı Karakol Komutanlığı'na getirmiş, savcı burada otopsi yapmıştı. Minik Ceylan'ın ölümüyle ilgili soruşturmasına devam eden Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhuriyet Savcısı Çolak'ı patlamanın ardından olay yerine götürmeyen jandarma görevlileri hakkında "adli görevi yerine getirmeme'' suçundan soruşturma başlattı. Abalı Jandarma Karakol Komutanı ve bazı görevlilerin ifadelerini aldı.

BİLİRKİŞİYE DE İTİRAZ

Karakol görevlilerinin cezai anlamda da soruşturmaya tabi tutulması gerektiğini kaydeden ailenin avukatı Serdar Çelebi, sorumlular hakkında dava açılmasını beklediklerini belirterek şunları söyledi: "Bu soruşturma ilk olması nedeniyle umut vericidir. Sorumluların tespiti ve cezalandırılması konusunda böylesi bir soruşturmanın başlatılması gerekiyordu. Burada görevi ihmal suçu da var. Bu nedenle cezai anlamda da bu kişilerin soruşturmaya tabi tutulması lazım. Devlet o görevlilere orada yaşayan vatandaşların can güvenliğini sağlamaları için yetki vermiştir. Herkesin işini iyi yapması lazım." Avukat Çelebi, bağımsız bir bilirkişi heyeti tarafından yeniden rapor hazırlanmasını isteyeceklerini de ekledi. Öte yandan DTP Grup Başkan vekili Selahattin Demirtaş'ın suç duyurusu üzerine Adalet Bakanlığı tarafından Lice Cumhuriyet Savcısı Mustafa Kamil Çolak hakkında başlatılan inceleme devam ediyor.

BİZE ULAŞIN