Analizleri bitiyor, aşı yapılmaya başlanacak

gribi aşısının analizleri yarın tamamlanıyor. Aşılar bugünden itibaren illere gönderiliyor. Cuma'dan itibaren sağlık çalışanları ve hacı adaylarına aşı yapılacak

Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü Başkanı Mustafa Ertek, A gribi (domuz gribi) aşısının analizlerinin yarın biteceğini ve sonuç raporunun aynı gün Sağlık Bakanlığı'na iletileceğini açıkladı. Sağlık Bakanlığı da aşıların bugünden itibaren illere gönderileceğini bildirdi. A gribinin hamilelerde ağır seyredeceğinin altını çizen Ertek, Sağlık Bakanlığı'nın hamileler için bir milyon doz riski ve yan etkisi az olan 'adjuvansız aşı' alacağını belirtti. Bakanlık yetkilileri de aşının cuma gününden itibaren sağlık çalışanı ve hacı adaylarına yapılmaya başlanacağını açıkladı. Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü Başkanı Mustafa Ertek, tüm dünyada salgına dönüşen ve Türkiye'de de bir kişinin ölümüne neden olan domuz gribi hastalığıyla ilgili bilinmeyenleri ve hastalığının tespitinin yapıldığı laboratuvarın nasıl çalıştığını SABAH'a anlattı:
YARIN BİTİYOR: Domuz gribi aşısının analizleri yarın bitecek. Aynı gün Sağlık Bakanlığı'na gönderilecek.
7 GÜN 24 SAAT ÇALIŞIYORUZ: Hastalığın tespitinin yapıldığı viroloji laboratuvarı 7 gün 24 saat çalışıyor. Laboratuvarda sadece A gribi testi değil, "Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı (KKKA), AIDS, hepatit" gibi hastalıkların doğrulama testleri de yapılıyor. Laboratuvarda toplam 30 kişi çalışıyor. Yoğun A gribi numunelerinin gelmesinden dolayı bazen personel sorunu yaşanıyor, bunu da diğer birimlerden teknisyen kaydırarak aşıyoruz. Bugüne kadar sadece 2 kişilik personel takviyesi yapıldı. Analiz yapmak için personel ve laboratuvar sıkıntısı yok.
LABORATUVAR SAYISI 5'E ÇIKIYOR: 2 Kasım'dan itibaren İstanbul, İzmir ve Adana Hıfzıssıhha'da mikrobiyoloji laboratuvarları çalışmaya başlayacak. Bu laboratuvarlar 8-10 kişilik ekiple çalışmaya başlayacak, Böylece Ankara'da bir, İstanbul'da üniversitenin viroloji laboratuarıyla birlikte 2, İzmir ve Adana'da da birer olmak üzere toplam 5 laboratuvar test yapmaya başlayacak.

HAMİLELERE ÖZEL AŞI ALINDI

GÜNDE 250 TEST YAPIYORUZ: A gribi hastalığı çıktığından bu yana yoğun çalışan Hıfzıssıhha günde 250 test yapıyor. 3.5 saatte 96 test sonuçlanıyor. Hıfzıssıhha'ya bugüne kadar toplam binin üzerinde numune geldi. 450'si pozitif çıktı. İstanbul Üniversitesi'nin viroloji laboratuvarında da test yapılıyor, toplam 900'ün üzerinde kişi hasta oldu.
HAMİLELER RİSK ALTINDA: Hamilelerin vücudu tüm enfeksiyonlara karşı duyarlı. Hamilelikte A gribi ağır seyrediyor, bu nedenle hamilelerin mutlaka aşılanması gerekiyor.
İLK POSTA SAĞLIKÇILARA YETİYOR: 500 bin dozluk ilk parti aşı, 350 bini bulan sağlık çalışanı için yeterli. Hacılar için de 80 bin doz aşı kullanılacak.

BİZE ULAŞIN