Savcı Öz'den Albay Çiçek ve erlere 'ihtarlı davetiye' gitti

İrtica belgesindeki imzanın sahibi olduğu ileri sürülen Albay Dursun Çiçek'le belge imhasına tanık oldukları iddia edilen 5 er 'ihtarlı davetiye' ile ifadeye çağrıldı. Davete uyulmaması halinde 'zorla getirme' kararı çıkarılabilecek

SABAH orijinalinin ortaya çıktığı öne sürülen "İrticayla Mücadele Eylem Planı" belgesi ekseninde Ankara-İstanbul hattındaki yazışma ve görüşme trafiğine ulaştı. Ergenekon Savcısı Zekeriye Öz'ün, ıslak imzanın sahibi olduğu ileri sürülen Albay Dursun Çiçek ve karargahta belge imhasına şahit oldukları iddia edilen 5 erbaş ve erin ifadelerini almak için "ihtarlı davetiye" gönderdiği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, orijinal belge ve ihbar mektubunu alan Savcı Öz, tartışmaların odağındaki isim Albay Dursun Çiçek'i ifadeye çağırdı. Çiçek'e, "İhtarlı davetiye" gönderildi. Çiçek, 22 Ekim Perşembe günü gönderilen "ihtarlı" davete uyup İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nda ifade vermezse hakkında "zorla getirme" kararı çıkarılabilecek. Çiçek, "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçlamasından daha önce tutuklanmış, itiraz üzerine 18 saat sonra tahliye olmuştu. Savcı Öz ayrıca ihbar mektubundaki "Evrak İmhasında Görev Alan Erbaş ve Erlere Ait İsim Listesi"ndeki 6 er ve erbaşın ifadesinin alınması için de harekete geçti.

İFADE VEREN ER DOĞRULADI
Mektupta adı geçen ve terhis olduğu için ifadesine başvurulan bir erin, o gün Genelkurmay Karargahı'nda yaşanan evrak imha işlemini doğruladığı öne sürüldü. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, diğer 5 er ve erbaşın "Davet usulü" ifadesinin alınması için de Genelkurmay'a yazı gönderdi. Yazıda, mektuptaki iddialarla ilgili Genelkurmay'ın kamera kayıtları da istendi. Bunun üzerine Ankara'dan Hakim Albay Yavuz Şentürk İstanbul'a geldi. Başsavcı Aykut Cengiz Engin'le geçen cuma günü saat 10.00'da görüşen Albay Şentürk, bu erbaş ve erlerden birinin terhis olduğunu, diğer beşinin ise ifadeye gönderilmeyeceğini söyledi. Şentürk'ün "Israrcı olmayın" dediği iddia edildi. Bunun üzerine erbaş ve erler için de "İhtarlı davet" usulü devreye sokuldu. Sivil savcıların er ve erbaşların tanık olarak ifade vermesi konusunda ısrarlı olmasının sebebinin mektuptaki şu bölüm olduğu öğrenildi: "Genelkurmay Karargahı'ndaki tüm kağıt imha makineleri bir araya toplanarak, hukuki açıdan sıkıntı oluşturacak 40 torbaya yakın evrak, bu makinelerde kırpılarak ve akabinde yakılarak deliller yok edilmiştir. Bahse konu işlemlerde görev alan erbaş ve erler dahil olmak üzere tüm personel uygun bir şekilde uyarılmıştır."

KARARGÂHTA TOPLANTI
Öte yandan, Genelkurmay Askeri Savcılığı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazarak, ihbar mektubunun bir örneği ile ıslak imzalı belgeyle ilgili "orijinal" tespitinde bulunan Adli Tıp Kurumu raporunu istedi. Bu arada dün Genelkurmay Karargahı'nda hareketli saatler yaşandı. Karargahta kritik toplantı yapıldı. İhbar mektubundaki iddialar masaya yatırıldı. Genelkurmay Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu gün boyu Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'a bilgi verdi.

İHTARLI DAVETİYE NEDİR?
Mahkemeler veya savcılıklar çağırdığı veya tebligatta bulunduğu kişiye tebligatta belirtilen hususu yerine getirmediği takdirde, sonra olacakları aynı yazı içinde belirtir. Buna, "ihtarlı (meşruhatlı) davetiye" denilir. Mahkemeler veya savcılıklar tebligatta belirttikleri, "gıyabi tutuklama" ve "zorla getirme" gibi işlemleri bu uyarıyı yapmaksızın gerçekleştiremez.

BİZE ULAŞIN