Yeni gelenler için hassas davranacağız'

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, PKK'lıların dönüşü sırasındaki hassasiyeti değerli bulduklarını belirterek, "Ancak sayın Başbakan daha sonra partimizi gerilim kaynağı göstermeye çalışarak başlangıçtaki olumlu yaklaşımı terk etme eğilimine girmiştir" dedi. Türk, DTP Genel Merkezi'nin bahçesinde düzenlediği basın toplantısında Türkiye'ye gelen 34 PKK'lının karşılanması ve yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Balgat'taki DTP Genel Merkezi'nin bulunduğu sokakta vatandaşların balkonlarına Türk bayrakları astığı görüldü. Konuşmasına başlarken, Öcalan'ı "sayın" diye anmaması dikkat çeken Türk, şu mesajları verdi:

ÖNEMLİ BİR BAŞLANGIÇ: PKK lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine PKK, barış ve çözüme şans tanıma, demokratik siyasetin önünü açma amacıyla Türkiye'ye barış grubu gönderdi. Barış gruplarının gelişi, Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü açısından yeni bir dönemi ifade ediyor. Bu ön açıcı ve önemli bir başlangıç adımıdır. Çatışmalarda ağır bedeller ödeyen halkımızın barışa özleminin ifadesidir. Bu sevinç, savaşın bir diğer mağduru olan, çatışmalarda evlatlarını kaybeden yurttaşlarımızın barışla buluşacak olması adına da duyulan bir coşkudur. Yaşananların şov olarak görülmesi büyük talihsizlik.

MUHALEFETE TEPKİ
BAYKAL'A SERT ÇIKTI:
Mütevazı bir barış adımı, 'kahramanlık', 'teslim alma' gibi kışkırtıcı bir savaş diliyle tanımlanıyor. CHP ve MHP'nin kullandığı dil ortamı kışkırtıp, süreci provoke etmeye çalışan bir takım odakları besliyor. Baykal, açıklamalarıyla milliyetçiliği, ırkçılığı ve şovenizmi tetiklemiştir. Bu çıkışıyla barıştan değil, savaştan yana olduğunu, ölüm ve gözyaşından beslendiğini bir kez daha ortaya koymuştur. Baykal ve partisi, Kürtlere karşı ırkçı saldırıları açıkça sahiplendiğini göstermiştir.

MHP, CHP KOL KOLA GİRDİ: Hem Baykal, hem de Bahçeli geliştirdikleri ırkçı söylemlerle Türkiye'yi tehlikeli bir noktaya doğru sürüklemektedir. Bunun, son 30 yıldır Kürt-Türk çatışması yaratmak isteyen Ergenekon zihniyetinin ta kendisi olduğunu söylemekten kendimizi alamıyoruz.

CESUR ADIMLAR ATIN: Grubun gelişiyle oluşan olumlu süreci demokratik açılıma dönüştürerek sürdürün ve cesur adımlar atın. Kürtler güçlü bir irade beyanı beklentisi içinde. Süreci kesintiye uğratırsanız, açılımı sabote etmek isteyen güçler, yani Ergenekon zihniyeti etkin hale gelir.

DTP'LİLERİ UYARDI: Hassasiyet göstereceğiz, bugün barış meclislerinden tutun birçok kesime kadar Avrupa'dan gelecek büyük bir grup olursa, hep beraber büyük bir hassasiyet içinde karşılayacağız. (Mahmur ve Kandil'den gelenler) Bu insanlar niçin geldiklerini, barış için geldiklerini siyasi partilere anlatmak için çaba gösterecekler. Sonuçta biz de siyasi partiyiz, elbette partimize de geleceklerdir.

BİZE ULAŞIN