Babaya 'pişmanlık' anneye 'müebbet'

PKK'dan kaçıp 2008'de teslim olan çiftten erkek serbest kaldı, kadın ömür boyu hapse mahkûm edildi. Çiftin 1.5 yaşındaki kızları, annesinin kucağında cezaevine gitti

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 28.10.2009 ABONE OL
Irak'taki Mahmur Kampı'ndan kaçıp güvenlik güçlerine teslim olan çifti "silahlı eylem" ayırdı. Iğdırlı Nebile Özcan (32), 1993'te örgüte katılarak "Rojda" kod adını aldı. Özcan, örgütün Kandil ve Kuzey Irak'taki kamplarında kaldığı sırada Mahmur'da kalan "Zinnar" kod adlı Serhan Özyurt (33) ile tanıştı. İkili, birlikte yaşamaya başladıkları Mahmur Kampı'ndan 2003'te kaçarak Süleymaniye kentinin Sadık kasabasına yerleşti. Yaklaşık 5.5 yıl bu kasabada kalan çiftin, bu süre içinde bir erkek çocukları oldu. Umut 4 yaşına gelirken, Nebile Özcan ikinci çocuğuna hamile olduğunu öğrendi. Daha fazla kaçak hayatı yaşamaya dayanamayan çift, Türk güvenlik güçlerine teslim olmaya karar verdi. 30 Nisan 2008'de Habur Sınır Kapısı'nda teslim olan çiftten Nebile Özcan, Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce örgütün silahlı eylemlerine katıldığı gerekçesiyle tutuklandı. Serhan Özyurt ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Eylemlerin yeri değerlendirilerek Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde Nebile Özcan hakkında "terör örgütü üyesi olmak" ve "örgüt adına eylemlere katılmak" suçundan ömür boyu hapis, Serhan Özyurt'a ise "terör örgütü üyesi olmak" suçundan 15 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Nebile Özcan savunmasında hiçbir silahlı eyleme katılmadığını ileri sürerek beraatini istedi.

8 SİLAHLI EYLEM

Ancak mahkeme heyetinin başvurusu üzerine İçişleri Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı'nca yapılan taramada, Nebile Özcan'ın 8 ayrı silahlı eyleme katıldığı belirlendi. Bunun üzerine mahkeme heyeti, Serhan Özyurt'a eyleme katılmadığı için etkin pişmanlık yasasından faydalandırarak ceza vermezken, Nebila Özcan'ı "Devletin hakimiyeti altındaki topraklardan bir kısmını ayırmaya" yönelik eylemlerinden dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, Özcan'ın yargılama süresindeki davranışlarını lehte değerlendirerek, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını, müebbet hapse çevirdi.

Berivan annede, ağabeyi babada
Yargılandığı süre içinde Erzurum H Tipi Cezaevi'nde tutuklu kalan Nebile Özcan, 22 Eylül 2008 günü Nenehatun Kadın Doğum Hastanesi'nde Berivan adını verdikleri bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Mahkemeye, kucağında bebeğiyle gelen Özcan, kararın ardından kucağında bebeğiyle cezasını çekeceği cezaevine döndü. Çiftin 4 yaşındaki oğulları ise babasıyla kaldı.