Liderlerin bayram mesajları

Çarşamba 28.10.2009 17:51
Güncelleme: Çarşamba 28.10.2009 17:55
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin tüm farklılıklarıyla, zenginlikleriyle, değerleriyle bir bütün olduğunu, herkesin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak eşit haklara sahip olduğunu belirterek, ''Türkiye, barış ve huzur ortamının pekişmesi için iyi niyetle ve sabırla gayret gösterirken, terörle mücadelesini de en güçlü ve kararlı bir şekilde devam ettirecektir'' dedi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, Cumhuriyet Bayramı mesajına, ''Cumhuriyetimizin kuruluşunun 86. yıl dönümünü milletçe yürekten kutluyor ve bu önemli günde büyük bir gurur yaşıyoruz'' diye başladı.

Cumhuriyetin Atatürk'ün önderliğinde milletin azim ve kararlılığıyla vücut bulmuş büyük bir eser olduğunu belirten Gül, bu eserin, büyük bir vizyonla daima ileriye bakan, özgüvenini sağlam tutan, heyecanla ve şevkle çalışan bir neslin bugünkü nesillere armağanı olduğunu kaydetti.

Gül, Cumhuriyetin kuruluş felsefesinin temelinde muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkma hedefi bulunduğunu ifade ederek, Türkiye'nin bu hedefi yakalama sürecinde, ekonomik-sosyal kalkınma ve halkın refahını sağlama hamlelerini, demokratik tutum ve davranışları her alanda hayata geçirme gayretleriyle birlikte yürütme kararlılığında olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin modernleşme sürecinin bu anlayışla devam ettirildiğinin altını çizen Gül,herkesin huzur içinde yaşadığı müreffeh, hür ve demokratik bir Türkiye'ye ulaşmak için büyük özveri gösterildiğini belirtti.

''ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİ İÇİNDE YAŞAYAN TÜRKİYE DAHA GÜÇLÜ OLACAK''

Türkiye'nin, demokrasinin standartlarını yükselterek, sosyal ve kültürel farklılıklarını koruyup geliştirmeyi, birliğini, huzuru ve kardeşlik ortamını güçlendirmeyi, tüm vatandaşlarının ülke kalkınmasına katkıda bulunmalarını sağlamayı amaçladığını vurgulayan Gül, şöyle devam etti:
''Farklılıkların, zenginlik olarak görülmesi, demokrasimizi olduğu gibi, ülkemizin varlığını da güçlendirecektir. Ayrımcılığın olmadığı, barış ve kardeşlik içinde, özgürlük ve demokrasi içinde yaşayan bir Türkiye'nin, toplumun tüm kesimlerinin katkı ve çabalarıyla daha da güçleneceğine olan inancımı bu vesileyle vurgulamak istiyorum.

Şunu bir kez daha ifade etmekte yarar görüyorum: Türkiye tüm farklılıklarıyla, zenginlikleriyle, değerleriyle bir bütündür. Bu ülkede yaşayan herkes, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak eşit haklara sahiptir. Herkes gelecek korkusu olmadan, insan gibi yaşama ve kendini geliştirme hakkına sahiptir.
Türkiye, barış ve huzur ortamının pekişmesi için iyi niyetle ve sabırla gayret gösterirken, terörle mücadelesini de en güçlü ve kararlı bir şekilde devam ettirecektir.Siyaset üstü konuların günlük tartışmalara alet edilmemesinin, herkesin, iyi niyetli gayretleri istismar eden, provokatif ve ölçüsüz davranışlardan kaçınmasının önemini bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyorum.
Türkiye artık enerjisini boşa harcamayacaktır. Halkının, vatandaşlarının mutluluğu ve refahı için, ülkenin topyekun kalkınması için harcayacaktır.''

''TAKDİR EDİLEN BİR ÜLKEYİZ''

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak bugün, gelişmiş demokrasisi, dinamik ekonomisi, güçlü ordusu ve diplomasisiyle, çevresine istikrar yayan bir ülke haline geldiğini belirterek, bölgesel ve uluslararası problemleri, diyalog, karşılıklı güven ve saygıyla çözme, iş birliğini geliştirme konusunda izlenen politikaların tüm dünyada takdir topladığını kaydetti. Gül, ''Bu başarılarımız, Cumhuriyetin 100. yılında koyduğumuz hedeflere ulaşacağımız inancını daha da güçlendirmektedir. Türkiye'nin geleceğinin parlak olduğuna yürekten inanıyorum'' dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, mesajını, ''Yurt içindeki ve dışındaki bütün vatandaşlarımızın, geleceğimizi emanet edeceğimiz sevgili çocuklarımızın ve gençlerimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum. Bütün vatandaşlarımıza bu büyük bayram gününde selam ve sevgilerimi sunuyorum'' diye tamamladı.

ERDOĞAN'IN MESAJI

Recep Tayyip Erdoğan, kışkırtma ve tahrikler karşısında milletin birbirine daha sıkı kenetlendiği sürece şer ve nifak odaklarının amaçlarına asla ulaşamayacağını ifade ederek, etnik kökeni, inancı, yaşama biçimi ne olursa olsun her vatandaşın devletine, milletine, bayrağına, vatanına ve cumhuriyet değerlerine sadakatle bağlı olduğunu belirtti.

Başbakan Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Cumhuriyetin ilan edilişinin 86. yıl dönümünün aynı duygu birliği ve gururla tüm millet tarafından heyecan ve coşku içinde kutlandığını kaydetti.

Atatürk'ün ''en büyük eserim'' dediği Cumhuriyet değerleri etrafında her geçen gün daha güçlü bir şekilde kenetlenildiğini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:''Bu heyecan ve coşku, duygu birliğimizi daha da derinleştirdiğimizin, ortak bağlarımızı daha da güçlendirdiğimizin, milletimizin hiç bir ferdini dışarıda bırakmadan birbirimize ve Cumhuriyetimize en üst düzeyde sadakatimizin anlamlı bir tezahürüdür.

Bizi tek millet olarak; tek devlet, tek bayrak, tek vatanda birleştiren yüksek değerlerimizi daha gür bir sesle yüceltiyoruz. Böylece, her zaman olduğu gibi bu anlamlı günde de, kardeş kavgası çıkarmak için beyhude bir çaba içinde olan şer ve nifak odaklarına milletçe tek yürek olarak bir kez daha en güzel cevabı veriyoruz.

Bu duygu birliğini koruduğumuz, kışkırtma ve tahrikler karşısında birbirimizden şüphe duymak yerine birbirimize daha sıkı kenetlendiğimiz sürece şer ve nifak odakları asla amacına ulaşamayacaktır. Ne mutlu bize ki, etnik kökeni, inancı, yaşama biçimi ne olursa olsun her bir vatandaşımız devletine, milletine, bayrağına, vatanına ve cumhuriyet değerlerine sadakatle bağlıdır.Unutmamalıyız ki biz, en zor zamanlarında bile dünyaya sadakat ve vatanseverliğin eşsiz örneklerini göstererek bugünlere gelmiş büyük bir milletiz.

Bana göre hiç şüphesiz, Cumhuriyetimizin en büyük başarısı da milletimizin bütün fertlerini vatandaşlık temelinde birleştirmiş olmasıdır. Milletçe barış ve kardeşliğin sesini daha da yükselttiğimiz bugünlerde asla unutmayacağımız aziz şehitlerimizin acılarını, kahraman gazilerimizin fedakârlıklarını da yüreğimizde hissediyoruz.

Bu vesileyle bir kez daha ilan etmek istiyorum ki, birlik ve beraberliğimize kast eden şer ve nifak odaklarına karşı mücadelemiz, işte bu sağlam zemin üzerinde inanç ve kararlılıkla devam edecektir. Unutmamalıyız ki yokluk ve imkansızlıklar içinde bile umutsuzluğa kapılmayan aziz milletimiz, inanç ve kararlılıkla sürdürdüğü Kurtuluş Savaşını zaferle neticelendirmiştir.''

''TÜRKİYE'Yİ, MUASIR MEDENİYETLERİN ÖTESİNE TAŞIMAYA KARARLIYIZ''

Türkiye Cumhuriyeti'nin, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak ebediyen yaşayacağını belirten Erdoğan, Türkiye'yi, muasır medeniyetlerin ötesine taşımaya kararlı olduklarını ve Cumhuriyetin kuruluş ideali olan bu hedefe bugün her zamankinden daha yakın olduğunu vurguladı. Milletin, Türkiye'yi çağdaş dünya devletleri içinde hak ettiği saygın konuma yükseltmek için gerekli olan iradeyi her zaman ortaya koyduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:
''Etrafımızda yaşanan bütün olumsuz gelişmelere, küresel ekonomik krizlere rağmen, bugün Türkiye Cumhuriyeti, demokratik gelişme ve ekonomik kalkınmasını birlikte sağlayarak bölgesine istikrar ve refah ihraç eden bir ülke haline gelmiştir. Şüphesiz bunda, son yıllarda yakalanan siyasi ve ekonomik istikrarın büyük payı vardır.

Milletçe, bu güven ve istikrar ortamını koruyarak birlik ve bütünlüğümüze, barış ve kardeşliğimize sahip çıkacak, Cumhuriyetimizin temel değerlerini her türlü sosyal ve siyasi tartışmanın üzerinde tutmaya devam edeceğiz. İnanıyorum ki bundan sonra da Cumhuriyetimizin çağdaşlaşma hedefleri doğrultusunda çok daha büyük mesafeler kat edecek, çok daha büyük başarılarla Cumhuriyetimizi taçlandıracağız.

Bizi aydınlık geleceğimize taşıyan bu inançla, Cumhuriyetimizin 86. kuruluş yıl dönümünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutluyorum.Bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakarlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyor, aziz vatandaşlarımı sevgiyle selamlıyorum.''