"Hedefimiz terörü bitirmek"

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, terörün artık bitmesi gerektiğini belirterek, çocuğunu her askere gönderenin kaygıyla beklemeyeceğini söyledi. Bakan Atalay "25 yıldır yaşadığımız terör sorunun minimize etmek terörü önlemek için çalışıyoruz. Sürekli acı mı yaşayalım. Yöntemde hatalar olabilir. Zaman zaman bu uzun yolda, zorlu bir süreçte istenmeyen safhalar olabilir. Ama AK Parti olarak Sayın Başbakanımız ile birlikte hepimiz, halisane, samimiyetle ülkemizi bu sorundan kurtarmak istiyoruz." dedi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay AK Parti Genel Merkez Binasında düzenlenen Siyaset Akademisinde "Demokratik Açılım ve Mili Birlik Süreci" konulu bir ders verdi. Atalay konuşmasının başında yarın 29 Ekim Cumhuriyet bayramı ile Türkiye Cumhuriyetinin 86. yılının kutlanacağı hatırlatarak salonda bulunanlardan alkış istedi. Atalay, "Nice yılları birlikte kutlayalım Cumhuriyet ve Demokrasi birbirinden ayrılmasın, ilelebet yaşasın" dileğinde bulundu.

Konuşmasında 'Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'ne değinen Atalay, Temmuz ayının sonunda başlayan çalışmanın hedeflerini şöyle anlattı: "Ülkenin demokrasi standardını yükseltmek, insanın bireyin özgürlüklerini artırmak, bu alanda eksiklikleri gidermek, demokrasi sahasını derinleştirmek. Herkesin birbirine saygı içinde ülkede özgürce, kardeşçe yaşamasına katkı sağlamak için yola çıktık. 25 yıldır yaşadığımız terör sorunun minimize etmek terörü önlemek için çalışıyoruz. "

BAĞIMSIZ İNSAN HAKLARI OLUŞUMU

Neden Demokratik açılık dedikleri konusuna açıklık getiren Atalay, "Bunun üzerinde epeyce çalıştık. Birilerinin sandığı gibi bir anda ortaya çıkmadı. Oturduk arkadaşlarla çalıştık. Başbakanımıza arz ettik. Böyle bir isimlendirmeyi uygun bulduk. En geniş manada biz bunu düşündük. Evet, şu anda yoğunlaştı alan, Kürt sorunu ve terör sorunu ile yakından irtibatlı. Ama esas bizim buradaki bakışımı daha geniş. Şu anda bağımsız bir insan hakları oluşumu üzerindeyiz veya bağımsız sivil, güvenlik birimlerindeki şikâyetleri ele alacak yeni bir mekanizma üzerinde çalışıyoruz. Bunların hepsi demokrasi alanındaki çalışmalarımız." dedi.

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE DEMOKRATİK SÜREÇ EN BAŞARILI YÖNTEMDİR

Günümüz toplumlarında çağdaş demokrasilerde bütün sosyal sorunların çözümünde demokratik sürecin en başarılı yöntem olduğunun altını çizen Atalay, "Daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük, daha fazla insan hakları pek çok sorunun çözümü kolaylaştırır. Biz iktidara geldiğimiz günden beri bu sorunların çözümünde demokrasinin alanını genişlettik. Sadece baskı ile güvenlik tedbirleri ile sorunları çözemezsiniz. İnsan faktörü orda varsa, insanı öne alarak insana ve toplumu mesajlar vererek sorunlar daha kolay çözülür. İnsana değer vererek diyalogla, demokrasiyi yükseltmek çözümü kolaylaştırır." diye konuştu.

YÖNTEMDE HATALAR OLABİLİR

Ülkemizde sürekli bir terör olayı yaşandığını anlatan Bakan Atalay, "Ülkemizin dışından Kuzey Irak'tan terör örgütü geliyor. Askerimiz, polisimiz, vatandaşlarımız şehit oluyor. Biz bunu yıllardır yaşıyoruz. Bir gün birileri bu bitsin artık demiyor mu? Bu bitsin artık. Çocuğunu askere gönderen kaygı ile beklemeyecek. Sürekli şehitler, bu ülkede sürekli acı mı yaşayalım. Yöntemde hatalar olabilir. Zaman zaman bu uzun yolda, zorlu bir süreçte istenmeyen safhalar olabilir. Ama AK Parti olarak Sayın Başbakanımız ile birlikte hepimiz, halisane, samimiyetle ülkemizi bu sorundan kurtarmak istiyoruz." dedi.

AK Parti'nin birçok sorunu çözdüğünü belirten Bakan Atalay, konuşmasını şöyle sürdürdü; "Yıllardır tıkanan AB sürecini biz açtık. Bu sorun çözümü bekleyen en acılı sorunlarından birisidir. Bu güne kadar gelen tüm hükümetler herkes bu sorunun böyle gitmesini uygun bulmuş. Bir şey yapılmamış. Güvenlik güçleri ellerinden geldiğince terörlü mücadele ediyor. Verilen tezkerelerle yapılan sınır ötesi operasyon düzenlendi ama terör bitmiyor."

"AK Parti bir bölgenin partisi değil, tüm Türkiye'nin partisidir." diyen Atalay, "AK Parti Türkiye'nin her yerinden oy aldı. Bu kardeşliği ve bütünlüğü, biz sağlarız. İnşallah ülkemizin birliğinin bütünlüğünün kardeşliğinin garantisi biz oluruz." ifadelerini kullandı.

Bakan Atalay, daha sonra konuşmasına basına kapalı olarak devam etti.

ERDOĞAN'IN SEVDİĞİ ŞARKIYI SÖYLEDİLER

Bu arada AK Parti Siyaset Akademisi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çok sevdiği şarkılar arasıda yer alan ve seçim çalışmalarında sık sık söylediği 'Beraber yürüdük biz bu yollarda' şarkısı ile başladı. Siyaset Akademisine ders vermek için gelen İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve katılımcılar hep birlikte Erdoğan'ın sevdiği şarkıyı söyledi.

Programa AK Parti Ankara İl Başkanı Murat Alparslan, AK Parti Yönetim Kurulu üyesi Hayri Çağır, Siyaset Akademisi Ankara Koordinatörü Ercan Demirci ve öğrenciler katıldı.

AK Parti Siyaset Akademisi Demokrasi, 'Uluslararası İlişkiler ve Ekonomi' başlığı altında 19 Ekim eğitim faaliyetine başladı. 32 il merkezinde düzenlenen 15 Ocak'ta sona erecek olan eğitim faaliyetlerine 7500 kişinin katıldığı belirtildi.

BİZE ULAŞIN