'Kâğıt parçası' açıklaması siteye konmadı

Orgeneral Başbuğ'un 26 Haziran'da "İrtica Eylem Planı" belgesine "Kâğıt parçası" dediği basın açıklamasının Genelkurmay'ın internet sitesine hiç konmadığı ortaya çıktı

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 28.10.2009 ABONE OL
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" belgesi için "kâğıt parçası" ifadesini kullandığı 26 Haziran 2009 tarihli basın açıklamasının Genelkurmay internet sitesine konmadığı ortaya çıktı. Bu gerçek dün bazı internet sitelerinde "o konuşma siteden çıkarıldı" haberleri üzerine Genelkurmay tarafından yapılan açıklama ile fark edildi. Genelkurmay yetkilileri Anadolu Ajansı'na yaptıkları açıklamada "basın toplantısı metninin kaldırıldığı'' yönündeki iddiaların "gerçek dışı'' olduğunu belirttiler.

SADECE O AÇIKLAMA YER ALMADI

Genelkurmay İletişim Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan resmi internet sitesi www.tsk.tr'de Genelkurmay Başkanlığı'nın faaliyetlerin yanı sıra Genelkurmay Başkanı'nın yaptığı tüm konuşmalar, yayınladığı mesajlar ve gerçekleştirdiği ziyaretler yer alıyor. İnternet sitesinin "Genelkurmay Başkanı- Konuşmaları" bölümü tarih sıralamasına göre Org. Başbuğ'un göreve geldiği 28 Ağustos 2008'de devir teslim törenindeki konuşmasıyla başlıyor. Sitedeki son konuşma ise Org. Başbuğ'un 26 Ekim'de Ankara'da izlediği Nefes filmi sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklama yer alıyor. Sitede sadece "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" ile ilgili "kâğıt parçası" nitelemesi yapılan 26 Haziran 2009 tarihli konuşma yer almadı.

SAVCILIK RESMİ SÜRECİ BAŞLATTI

Genelkurmay Askeri Savcılığı, "İrticayla Mücadele Eylem Planı" orijinal belgesindeki imzanın Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek'e ait olduğunu ortaya koyan Adli Tıp Kurumu Raporu'nu istedi. Söz konusu belgenin medyada yer almasından sonra harekete geçen askeri savcılık, bu yönde oluşan delilleri toplamaya başladı. Bu çerçevede 23 Ekim'de İstanbul'a giderek Başsavcı Aykut Cengiz Engin'le görüşen Askeri Savcı Aydın Şentürk'ün elden aldığı belgeler resmi olarak istendi. Askeri Savcılığın, istediği belgeler arasında ihbar mektubu ile ıslak imzalı belgeyle ilgili "orijinal" tespitinde bulunan Adli Tıp Kurumu raporu yer alıyor.

SIZMAYA KARŞI ÖNLEM ALINIYOR

Genelkurmay Genel Sekreterliği son gelişmeler üzerine Karargâh'a giriş çıkışlara ilişkin yeni önlemler aldı. Buna göre ziyaretçiler önceden "randevu" almadan karargâha giremeyecek. Askeri ve sivil personelin bilgisayar ortamında kullandığı hiçbir araç ve materyal karargâh dışına çıkarılmayacak. Bilgisayar ortamında çalışan personel, ikinci bir "şifre" ile sistemlerine girebilecek. Bilgisayar çıktıları da ancak sınırlandırılacak yazıcılardan alınabilecek.

İHTARLI DAVETİYE YERİNE ULAŞTI
BAZI belgelerin imhasında rol alan veya buna tanık olduğu söylenen 5 askere gönderilen ihtarlı davetiyenin ilgililere ulaştırıldığına ilişkin tutanak dün öğlen saatlerinde bir astsubay tarafından Beşiktaş Adliyesi'ne getirildi. Şimdi çağrılan er ve erbaşların adliyeye getirilmesi bekleniyor. Davetiye'de adliyede hangi gün, saatte hazır bulunmaları gerektiği, gelinmediği takdirde 'zorla getirme' kararı çıkarılacağı yolunda uyarı da yer alıyor.