Türkiye'ye övgü ve dostluk mesajı

Cuma 06.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 06.11.2009 21:15
ABONE OL
İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Tahran'daki Başkanlık Sarayı'nda NTV Haber Müdürü Mete Çubukçu ve TRT'den Haluk Koç'un sorularını yanıtladı.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, AB'nin Türkiye'den üye olmasını rica etmesi gerektiğini söyledi.

Ahmedinejad Türkiye'nin AB ile üyelik müzakereleri konusunda, dünyada artık yeni şartlar ve ortamlar oluştuğunu; insaniyet, kültür ve ahlak döneminin başladığını anlattı. Kültür ve medeniyet kökleri olan devletlerin bu dönemde büyüyüp gelişeceklerini vurgulayan Ahmedinejad, İran ve Türkiye'nin bu devletler içinde bulunduğunu bildirdi.

Ahmedinejad bu bağlamda AB'nin Türkiye'den üyesi olmasını istemesi gerektiğini söyledi. İran Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin AB'ye üye olmasının birliğin itibarını yükselteceğini, çünkü Türkiye'nin tarih, kültür ve medeniyet kökleri olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin doğu ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmesini istediklerini de belirten Ahmedinejad, bunun, Türkiye'nin Batı ile ilişkilerini kesmesi anlamına gelmemesi gerektiğini kaydetti. İran Cumhurbaşkanı bütün devletlerin serbestçe ilişki kurabileceklerini bildirdi.

Ahmedinejad, Türkiye'nin ülkelerle başarılı bir şekilde ilişkilerini sürdürdüğünü de belirterek, Türkiye'nin ilerlemesinin ve güçlenmesinin herkesin faydasına olacağı yönünde görüş bildirdi. Türk halkının da kendileri için aynı şeyleri düşünmesini beklediklerini kaydeden Ahmedinejad, Türkiye'nin İran ile ilişkilerinin azami gelişmesini istediklerini söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad nükleer faaliyetleri konusunda da, nükleer enerjiye sahip olma hakları olduğunu belirterek, İran'ın nükleer meselesinin müzakere edilemeyeceğini ve bu konuyu yalnızca Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile görüştüklerine dikkati çekti.

Müslüman ülkelerin birbirlerine destek olmaları gerektiğini kaydeden Ahmedinejad, Türkiye, İran, Mısır, Pakistan, Bangladeş, Nijerya, Malezya ve Endonezya'nın büyük nüfus ve ekonomileri olduğuna değindi. Bu ülkelerin birlikte olmaları halinde büyük ekonomik pazar oluşabileceğini ve başarı elde edileceğini belirten Ahmedinejad, bunun herkes için büyük bir fırsat olacağını söyledi.