Albay Dursun Çiçek tutuklandı

Çarşamba 11.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 12.11.2009 00:32
ABONE OL
''İrticayla Mücadele Eylem Planı'' başlıklı belgede ıslak imzası bulunduğu öne sürülen Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek, sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde, Cumhuriyet savcıları tarafından, ''İrticayla Mücadele Eylem Planı''na ilişkin ifadesi alınan Çiçek, tutuklanması istemiyle sevk edildiği İstanbul Nöbetçi 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı.

Mahkeme, Çiçek'in tutuklanmasına karar verdi.

Sabah saat 10.15'de Beşiktaş'daki İstanbul Adliyesi'ne beraberinde 5 subay ile birlikte getirilen millete komplo planında ıslak imzası bulunan Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek, Cumhuriyet Savcılığı tarafından 5 saat ifadesi alındı.

Albay Çiçek daha sonra savcılık tarafından tutuklanma talebiyle nöbetçi 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi. Hakim karşısında bir saat ifade veren Albay Çiçek nöbetçi mahkemece tutuklandı.

Albay Çiçek'in Avukatı Mustafa Çevik, karar sonrası yaptığı açıklamada müvekkilinin tutuklandığını, kendisinin de tutuklanma talebine itiraz ettiğini söyledi.

BEŞİKTAŞ İNZİBAT BÖLÜK KOMUTANLIĞI'NA GÖTÜRÜLDÜ

"İrtica ile Mücadele Eylem Planı" soruşturması kapsamında tutuklanan Kurmay Albay Adnan Çiçek, Beşiktaş İnzibat Bölük Komutanlığı'na götürüldü. Çiçek'in buradaki işlemlerinin ardından Hasdal Askeri Cezaevi'ne sevk edilmesi bekleniyor. Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz tarafından sorgulanan ve ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Kurmay Albay Adnan Çiçek, "örgüt üyesi olmak" ve "darbeye zemin hazırlamak" suçlarından tutuklandı. Çiçek, adliyedeki işlemlerinin ardından sivil plakalı askeri bir minibüsle adliyeden çıkarıldı. Beşiktaş İnzibat Bölük Komutanlığı'na götürülen Çiçek'in, burada yapılacak işlemlerinin ardından Hasdal Askeri Cezaevi'ne sevk edilmesi bekleniyor.

DURSUN ÇİÇEK KİMDİR?


Kamuoyu Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek ismini ilk kez Haziran 2008'de Taraf gazetesinde yayınlanan "Lahika 1" başlığını taşıyan "Bilgi Destek Planı ve Faaliyet Çizelgesi" belgesiyle duydu.

Genelkurmay Harekat Başkanlığı tarafından hazırlandığı iddia edilen 2006 tarihli belgede, TOBB, TÜSİAD, TESEV gibi sivil toplum örgütlerine yönelik suçlamalar vardı.

Belgenin Kurmay Albay Dursun Çiçek tarafından hazırlandığı ileri sürüldü. Dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, tepki toplayan bu belge için "Genelkurmay'da hazırlanmadı, birilerinin ucuz propagandası" ifadesini kullandı.Dursun Çiçek ismi neredeyse bir yıl boyunca unutuldu, ta ki yine Taraf gazetesinde irticayla mücadele planı adıyla yeni bir belge yayınlanana kadar. Bu belgenin altında da yine Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek'in imzası vardı. Albay Dursun Çiçek, 1960 yılında Tokat'ta doğdu. Sivas Yıldızeli'ne bağlı Pamukpınar Öğretmen Okulu'nu bitirdi. 1976 yılında kazandığı Kara Harp Okulu'ndan 1980 yılında dönem üçüncüsü olarak mezun oldu. Deniz Piyade sınıfıyla tanışması Foça'daki Amfibi Deniz Piyade Alay Komutanlığı'ndaki göreviyle oldu. Kara Harp Akademisi ve Silahlı Kuvvetler Akademisini de dönem ikincisi olarak bitirdi.

PKK terörüyle mücadelenin en yoğun olduğu 1990'lı yıllarda bu mücadeleye Deniz Kuvvetleri'nin özel birlikleri de katılıyordu. Çiçek, Şırnak'ta konuşlu özel amfibi taburunun komutanlığını yaptı. Şırnak'ta görev yaptığı bu dönemde Ergenekon operasyonunda tutuklanan eski özel kuvvetçi Levent Göktaş ve Kayseri Jandarma Alay Komutanı Cemal Temizöz'le birlikte çalıştığı ileri sürüldü.Çiçek, 1997-99 yılları arasında Arnavutluk'taki Türk birliğinde de görev yaptı.

Albay Dursun Çiçek'in aynı zamanda akademik kariyeri de bulunuyor. Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme anabilim dalında doktora eğitimi yaptı ve "Örgütlerde motivasyon ve iş yaşam kalitesi üzerine bir araştırma" konulu doktora tezi hazırladı.Dursun Çiçek'i bugün tartışmaların odağına yerleştiren görevi ise 2004 yılında başladı. Bu tarihte Genelkurmay Harekat Başkanlığı'na bağlı Bilgi Destek Daire Başkanlığı'na atandı.