Albay Çiçek'e darbe planları soruldu

"İrticayla Mücadele Eylem Planı" belgesinde imzası olduğu iddiasıyla tutuklanan Albay Dursun Çiçek'in "Sarıkız", "Ayışığı", "Yakamoz" ve "Eldiven" kod adları verilen darbe planlarından sorgulandığı öğrenildi

Cuma 13.11.2009
Son Güncelleme: Cuma 13.11.2009
ABONE OL
Ergenekon soruşturması kapsamında önceki gün "Silahlı örgüt üyeliği" ve "hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından tutuklanan Dursun Çiçek'in, ağırlıklı olarak Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz ve Eldiven kod adlı darbe planları başta olmak üzere darbeye teşebbüs konularında sorgulandığı öğrenildi. "İrticayla Mücadele Eylem Planı" belgesinde imzası olduğu iddia edilen Çiçek'in, ağırlıklı olarak görevli olduğu bilgi destek şubesinin görevleri, kamuoyuna yansıyan andıç, eylem planı ve bilgi notlarının niçin hazırlandığı, darbe hazırlıkları konularında sorgulandığı ileri sürüldü.

TALİMATI KİM VERDİ
Kurmay Albay Dursun Çiçek'in, avukatı Serdar Öztürk'ün Ankara'daki bürosundaki aramada fotokopisi bulunan "Eylem Planı" belgesindeki imzanın kendisine ait olmadığını kabul etmediği ancak, bir subay tarafından gönderilen orijinal belge üzerindeki kriminal incelemede kendisine ait olduğu ortaya çıkan belgeyi kimlerin talimatıyla hazırladığı ve uygulamasında kimlerin görevli olduğunun sorulduğu belirtildi.

DOST KİM DÜŞMAN KİM
Belgenin içeriğinde yer alan dost unsurlar, düşman unsurlar, planlama ve genel faaliyetler, kara propaganda ve medya faaliyetlerinin ne anlam taşıdığı, "andıç, eylem planı, bilgi notu" gibi belgelerin neden hazırlandığı, askeri makamlar dışında, kimlerden destek alındığı soruldu.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI YIPRATILACAK İDDİASI
Dursun Çiçek'e, Eylem Planı'nın "Medya Faaliyetleri" başlıklı bölümünde yeralan "Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul öğrencilerine ait ibadet görüntü ve haberlerinin medyada yoğun olarak yer alması sağlanarak Milli Eğitim Bakanı kamuoyu nezdinde yıpratılacaktır" şeklinde ibarelerin ne anlama geldiği sorulduğu, Çiçek'in ise belgenin kendisine ait olmadığını ileri sürerek, bu soruları yanıtsız bıraktığı öğrenildi.

BİLGİ DESTEK BAŞKANLIĞI'NIN İŞLEVİ
Belgeyle kamuoyunun gündemine gelen ve "Bilgi Destek Daire Başkanlığı" olarak ismi değiştirilen "Psikolojik Harekat Daire Başkanlığı" ve "Bilgi Destek Daire Başkanlığı"nın görevlerinin neler olduğu, kime bağlı olarak çalıştığının sorulduğu belirtildi.

BİLGİSAYARLARDA SİLME YAPILDI MI
İrtica ile Mücadele Eylem Planının 12 Haziran'da Taraf gazetesinde yayınlanmasından sonra Bilgi Destek Şube Müdürlüğü'nde belgenin hazırlandığı iddia edilen bilgisayar ve araç gereçlerde temizleme ve imha işleminin gerçekleşip gerçekleşmediği...

SIZMAYA KARŞI EMİR
Bir ihbarcı subay tarafından gönderilen ihbar mektubunda iddia edildiği gibi, 24 Haziran 2009 tarihinde Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız tarafından, irtica, hükümet, sivil toplum kuruluşları gibi konularda hazırlanan özel belgelerin sızmasını önlemek, sızması durumunda ise neler yapılmasını içeren "Bilgi Güvenliği Tedbirleri" başlıklı bir emrin olup olmadığı sorulduğu öğrenildi.

İNTERNET ANDICI
Bir subay olduğunu ifade eden ihbarcı subay tarafından gönderilen ikinci ihbar mektubunun ekinde Ergenekon savcıları ile medyaya gönderilen "internet andıcı" konusunda da sorgulandığı öğrenildi.

İTİRAZI BUGÜN İNCELENECEK
Albay Çiçek'in, tutuklanmasına itirazın bugün İstanbul 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nce karara bağlanması bekleniyor. Müvekkilinin sadece silahlı örgüt üyeliğinden tutuklandığını belirten avukat Mustafa Çevik, itirazında, savcının müvekkilini sorgulama yetkisi olmadığını vurguladı.