Aynalı odada 8 tanık teşhis etti

Musa'nın katil zanlısı olarak 17 yaşındaki amcasının oğlu S.K.'yı görgü tanığı 6'sı öğrenci 8 kişi teşhis etti. S.K., "Musa ile yürüyen kapüşonlu ben değilim" derken ailesi de karara itiraz edeceğini söyledi

Cuma 13.11.2009
Son Güncelleme: Cuma 13.11.2009
ABONE OL
Erzurum'da hunharca öldürülen Musa'nın katil veya katillerini bulmaya yönelik soruşturmada şüpheli bulunarak gözaltına alınan kuzeni S.K., tutuklandı. Polis görüntülerde, Musa'nın tanıdık biriyle yürüdüğü ihtimalini değerlendirerek, 30'a yakın akrabasını gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında Musa'nın babasının amcasının oğlu 17 yaşındaki S.K. da vardı. Görgü tanıklarının verdiği eşgalde 'Musa'nın yanındaki kişinin yüzünde çizik vardı' demeleri üzerine S.K., yüzündeki çizik nedeniyle şüpheliler listesinde ilk sırayı aldı. S.K. sorguya alınırken, diğer yandan Musa'nın kaybolduğu gün yanındaki kapüşonlu kişiyi gören öğrencilere teşhis yaptırıldı. Görgü tanığı 6'sı öğrenci 8 kişi, aynalı camın arkasındaki S.K.'yı teşhis ederek, "O kişi" dedi. Çocuk Şube Müdürlüğü'nde gözaltında tutulan S.K., görgü tanıklarının teşhisi üzerine bir kez daha sorgulandı. İlk olarak psikolog huzurunda verdiği ifadesinde, "Tek suçlu ben miyim?" diyen S.K., savcılıkta, "Dar gelirli bir ailenin çocuğuyum. Erzurum Sanayi Sitesi'nde demir doğrama ve hurdacı dükkanında çalışarak aileme katkıda bulunuyorum. Amcamın oğlu Musa'nın öldürülmesiyle ilgim yok. Kameralardaki kapüşonlu olan ve Musa ile birlikte yürüyen kişi de ben değilim" dediği belirlendi. Saat 04.30'da Nöbetçi Sulh Ceza Mahakemesi'ne sevk edilen S.K., ifadesini tekrarladı. Şüpheli, saat 06.30'da 'Canavarca hisle veya eziyet çektirerek' kasten öldürmek suçundan tutuklandı. Mahkeme, yaşının küçük oluşu ve cinayet olayı ilgili suçtaki delil yetersizliği gerekçesiyle S.K.'ya adli kontrol uygulanmasına ve 60 bin TL kefalet ödenmesi karşılığında tutuksuz yargılanmasına hükmetti.

MONT EVDE BULUNAMADI

Musa Kang'ı öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan 17 yaşındaki S.K.'nın görüntülerdeki kapüşonlu montu, Şükrüpaşa semtindeki evinde yapılan aramada bulunamadı. S.K.'nın çalıştığı iş yerinin çevresindeki esnafla görüşme yapan dedektifler, şüphelinin görüntülerdeki kapüşonlu montu giydiğini tespit etti.

'KEDERLİYİZ, KAPALIYIZ'

Zanlı S.K.'nın babası ve ağabeyleri ile birlikte çalıştığı atölyenin kapalı olduğu görüldü. Kapısına kilit vurulan iş yerinin camına ise 'Kederimiz dolayısıyla kapalıyız' yazısının yazıldığı kağıt parçasının olduğu dikkat çekti. Bu arada S.K'nın geçtiğimiz yıl Erzurum Ticaret Lisesi'ne kayıt yaptırdığı ancak okula hiç gitmediği için devamsızlıktan tasdikname aldığı belirtildi. Zanlı S.K.'nın ağabeyi Adem K. ise olay günü kardeşi S.K. ile birlikte olduğunu söyledi. Çocuğuna iftira atıldığını savunan baba Ebamüslüm K. ise "Tutuklanma kararına itiraz edeceğiz" dedi. Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, dün Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur ile birlikte basın toplantısı yaptı. Vali Öztürk, olayın çözülmesinde yoğun çaba sarf eden ve kısa sürede sonuca ulaşan ekipleri kutladı. Vali Öztürk, "Görgü tanıklarının ifadeleri doğrultusunda, tanıklara canlı teşhis yapılmış olup, Musa K.'nın yanında bulunan kişinin akrabası S.K olduğu teşhis edilmiştir" dedi.