Yaşam boyu üniversite dönemi başlıyor

Cuma 13.11.2009
Son Güncelleme: Perşembe 12.11.2009
ABONE OL
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, "Bir nedenden dolayı bırakmak zorunda kalan insanları, biz okuldan atmayacağız. Böyle esnek bir sistem her halde herkesin işine daha çok gelir'' dedi.

Özcan, ellerinde bir taslak olduğunu ancak üzerinde biraz daha çalışacaklarını bildirdi. YÖK Genel Kurulu'na verilen öğle arasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Özcan, üniversiteden atılmanın kaldırılacağı yönünde açıklamasının hatırlatılması üzerine şöyle dedi:

HARÇLAR YÜKSEK OLACAK

Biz hiçbir şekilde (öğrencinin) okuldan alakasını kesmeyeceğiz. Bir öğrenci eğitimini bırakırsa geri geldiğinde harcını biraz daha fazla almayı düşünüyoruz.
Yıl sınırı olmayacak. Okuldan atılmayacak, aynı Amerika'daki gibi ömür boyu üniversite olacak.
Atıyorsunuz, 3-5 yıl sonra afla tekrar geliyorlar. Geri geldiklerinde o ders ortadan kalkmış oluyor, dersin müfredatı değişmiş oluyor, büyük zorluklar çıkıyor.
Öğrenci kendi isteğiyle de, 'Bir sene dışarıda çalışayım ya da dünya turuna çıkayım...' diye ara verebilir. Esnek bir sistem herkesin işine gelir.
Elimizdeki taslağı fikir almak için rektörlere yolladık. Bu arada YÖK üyeliğine atanan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, ilk Genel Kurul toplantısına katıldı. YÖK Genel Kurulu ise Anadolu Üniversitesi rektörlüğü için Cumhurbaşkanı Gül'e sunulmak üzere Prof. Dr. Davut Aydın, Prof. Dr. Hasan Mandal ve Prof. Dr. Fevzi Sürmeli'nin adaylığında karar kıldı.