Başı ağrıyan bizi arasın

Hüseyin Çapkın'ın emniyet içindeki tanımı: Sokak polisliğini en iyi bilen başmüdürlerden biridir. Ben de onu sordum...

Pazar 15.11.2009
Son Güncelleme: Pazar 15.11.2009
ABONE OL
Alışabildiniz mi İstanbul'a?
- Doğrusu pek bir zorluk çekmedim. Vali Bey'in büyük yardımı oldu çünkü. 4 yıl Gaziantep'te çalışmıştık, şimdi de uyumumuz mükemmel.
Teşkilat içinde size "sokak polisliğini en iyi bilen başmüdürlerdendir" derler. - Ee tabii polisin sokağı tırmalaması çok önemlidir. Çünkü sokağa hâkim olan güvenliğe hâkim olur. Bu sebepten asayiş ekipleri omurgamızdır. Okul önü timleri çok mühim, acilen 54 araç aldım onlara.

OMURGAMIZ ASAYİŞ
İzmir' de de okul timleri kurmuştunuz, araştırdım son 3 yıldır ölümlü vaka olmamış. - Sen her şeyi öğrenip gelmişsin Savaş. O zaman yaz da veliler, öğretmenler rahat olsun. Okul önlerinde kâfi sayıda sivillerimiz var.
Müdür bey sokak timlerini çoğalttınız, önümüz yanımız çakma simitçi, boyacı, piyangocu doldu valla. - (kahkaha atıyor) Canım hepsi de kılık değiştirip dolaşmıyor ki. Bak bir geldik şaşırdık, koca İstanbul ama sokak timleri 15-20 kişi. İnan ki tek tek mülakat yapıp 500 tane aslan parçasını kaydırdık o gruplara. Ocak'tan sonra bin 500'e çıkacak sayı. Sultanahmet, Eminönü, Kapalıçarşı gibi yoğun yerlere odaklıyoruz. Omurgamız asayiş ekipleri. Suçüstü ve tevkif oranı mühimdir bizim işte. Yoksa yakala yakala mahkeme bıraksın olmaz ki.
Acil tarafından GPS (Global Positioning System) kurdunuz. "Yerinizi bildirin" anonsu alan ekipler artık kıtır atamıyor "şurdayız burdayız" diye. - (Gülüyor) Nasıl da biliyorsun bak. Artık arka kahvede oturup okey oynarken "Seyir halindeyiz merkez. Olay yerine intikal ediyoruz" diyemiyor. Ekrandan hepsini bir bir görüyorum.