'Avrupa Berlin Duvarları mı inşa edecek?'

İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano'yu ağırlayan Gül, AB'ye "Avrupa daha 20 sene önce Berlin Duvarı'nı yıktı. Yeni Berlin Duvarları mı inşa edecek?" diye sordu

Çarşamba 18.11.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 18.11.2009
ABONE OL
İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün konuğu oldu. Napolitano, AB üyesi ülkelere 'imzalarına sadık olmaları' (ahde vefa) uyarısında bulundu. Gül de Türkiye'nin yönünün AB olduğunu belirterek şöyle dedi: "AB'nin hiçbir üyesinden bir ayrıcalık beklemiyoruz. Süreci başarıyla tamamlamamız için gölge etmesinler yeter. Avrupa daha 20 sene önce Berlin Duvarı'nı yıktı. Yeni Berlin Duvarları mı inşa edecek?" Birbirlerine iki devletin en yüksek düzeyli nişanlarını takan iki lider basın önünde verdiği mesajlarda Almanya-Fransa ve Polonya gibi Türkiye karşıtlarını hedef aldı. Napolitano da, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda "Ahdine vefalı olacak olan sadece İtalya değildir. Bu kararı 2004 Aralık ayında bütün ülkeler aldı. dedi." Napolitano bu üyeliğe muhalefet eden Avrupa ülkelerine "verdiğiniz sözleri tutun" çağrısı yaparak "Türkiye'nin AB'ye girmesi AB için katma değerdir" diye konu;ştu. Gül akşam da konuk Cumhurbaşkanı onuruna Çankaya Köşk'ünde yemek verdi. Gül konuşmasında İtalya'nın Türkiye'ye verdiği AB desteği için teşekkür etti. Konuşmaların ardından Gül ve Napolitano kadeh kaldırdı.

GÜL: DİNLEMEDE ÖZEN GÖSTERİLMELİ

Cumhurbaşkanı Gül Adalet Bakanı ve Yargıtay Başkanı ile görüşmelerinde yeni düzenlemelerin ele alınıp alınmadığı sorusuna şöyle yanıt verdi: "Yeri geldiğinde kanunların emrettiği şekilde dinleme yapılıyorsa buna çok özen göstererek yapılması gerekir. Kanunsuz dinleme zaten kabul edilebilecek bir şey değildir. Bu konuyla ilgili çok tartışma olduğuna göre her şey tekrar gözden geçiriliyor."

EN SEVİLEN LİDER: GİORGİO NAPOLİTANO
1925 doğumlu İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano ülke siyasetinin en kıdemli üyelerinden. 2006'da Cumhurbaşkanlığı'na uzanan siyasi kariyeri, 1953'te İtalya Parlamentosu'na seçilmesiyle başlasa da, ülke onu 2. Dünya Savaşı'ndaki çalışmalarıyla tanıyor. Savaşı sonrası İtalyan Komünist Partisi'ne üye olan "Kızıl Prens" diye tanınan Napolitano ülkesinin en sevilen politikacısı olarak şimdiden tarihe geçti.