12 operasyon, 169 gözaltı

Suç örgütlerine göz açtırmayan polis ve jandarma dün uyuşturucudan fuhuşa, silahtan kaçakçılığa kadar tüm yasaya aykırı oluşumlara karşı 12 operasyon yaptı

Suç örgütlerine karşı mücadelede dün rekor kıran güvenlik güçleri Batman'dan İzmir'e tüm yurtta 12 operasyona imza attı. Operasyonlarda 169 kişi gözaltına alındı.

İZMİR-PKK terör örgütü üyesi oldukları belirlenen Murat Aletmen (35) ve Nimet Ay (31) yakalandı. Nimet Ay'ın 12 yaşında Adana'da katıldığı bir düğünde, terör örgütü tarafından kaçırıldığı ortaya çıktı. İki zanlının, 1999'da örgüt kampında birbirlerine aşık olduğu ve 2003'te Türkiye'ye kaçtıkları belirlendi. Sahte nüfus cüzdanı kullanan Nimet Ay'ın, Osman Öcalan'ın bulunduğu kampta da görev yaptığı, Murat Aletmen'in de 1997-1998 arasında Hakkari'de askeri bir noktaya yapılan eylem ile Mayıs 1992'de 1 astsubay ve 12 geçici köy korucusunun şehit edilmesi olayına karıştığı saptandı. İzmir'in Konak ilçesindeki operasyonda ise bir kamyonun kasasında, Abdullah Öcalan tarafından yazılan ve İstanbul'da bir matbaada basılan 2 bin 970 kitap ele geçirildi.

AYDIN - Zorla çek-senet tahsilatı yapmakla suçlanan 10 kişi gözaltına alındı. Zanlıların ev ve iş yerlerinde 1 kalaşnikof, 1 kalem suikast silahı, 463 kalaşnikof mermisi, 2 pompalı, bir kısa namlulu tüfek, 8 çeşitli marka silah, 8'i kuru sıkı 9 tabanca ile Roma dönemine ait 28 tarihi eser ele geçirildi.

İSTANBUL- Hollanda ve İngiltere'ye göndermek için Hakkari'den İstanbul'a eroin getiren Rojhat Y., Suat S., Nevzat T. uyuşturucuları Fatih'teki bir eve sakladı. Eve operasyon düzenleyen polis, 14 paket halinde 7 kilo 200 gram eroin ile bir vakum makinesi ele geçirildi. Eroin çantasına köpeklerin koklayamaması için pul biber konduğu ortaya çıktı.

ANTALYA - 13 ayrı noktaya düzenlenen baskında, biri kadın 13 kişi gözaltına alınırken, zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda da 440 Hint keneviri kökü, 9 bin 500 tane ectasy hap ele geçirildi.

GAZİANTEP - Gaziantep'te yapılan eşzamanlı operasyonda da 6 kişi gözaltına alınırken, 3 bin 300 ectasy uyuşturucu hap ele geçirildi. Kentteki bir başka operasyonda 9 bin 600 captagon hap ile 10 kilo 50 gram esrar ele geçirilirken, 12 kişi de gözaltına alındı.

KONYA- "Taze Limon" adlı fuhuş operasyonunda gözaltına alınan 30 kişiden 19'u tutuklandı. Şebekenin, fuhuş yaptırdıkları Türk kadınlar için "yerli limon", yabancı kadınlar için "yabancı limon", sarışın kadınlar için de "sarı limon" dediği belirlendi.

HATAY- Tekneyle kaçak çay getiren 3 kişiyi gözaltına alındı.

BATMAN- Batman, Şırnak ve Bitlis'te 1 milyon TL değerinde 300 bin paket kaçak sigara ele geçirildi, 26 kişi gözaltına alındı.

BALIKESİR- Edremit ve Burhaniye'deki operasyonda 10 kilo 473 gram uyuşturucu ele geçirildi. Yaklaşık 8 aydır yürütülen çalışmalar sonucunda 10 noktaya eş zamanlı düzenlenen operasyonda 7 de kişi gözaltına alındı.

Fatih ŞENDİL-Tamer OSKAY Erdoğan ÖZTÜRK Serkan CANBAZ

BİZE ULAŞIN