Üçüncü tahliyede koruma talebi

Bilge köyü davasında bir kişi daha tahliye oldu. Avukatın "Tehdit var, korunsun" talebi üzerine, salıverilen sanık Mardin'e güvenlik önlemleri altında gönderildi

Cumartesi 21.11.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 21.11.2009
ABONE OL
MARDİN'İN Bilge köyünde 7'si çocuk 44 kişinin öldürüldüğü katliamın dünkü duruşmasında sanık Abdülkadir Çelebi tahliye edildi. Güvenlik gerekçesiyle Çorum'daki Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın üçüncü duruşmasına 9'u tutuklu 13 sanık ile müşteki ve mağdur yakınları katıldı. Geniş güvenlik önlemleri altında yapılan basına kapalı duruşmada Abdülkadir Çelebi'nin tahliyesine karar verildi. Önceki duruşmalarda iki kişi tahliye olmuştu. Dünkü duruşmada Abdülkadir Çelebi'nin yeğeni 'Şıh Mehmet' lakaplı Mehmet Çelebi'nin eşi Fersi Çelebi'nin yeni doğan çocuğuna DNA testi uygulanması talebi ise kadının bunu kabul etmediği gerekçesiyle reddedildi. Duruşmadan çıkan mağdurlardan biri araca binerken "Basın size çok iş düşecek" diye bağırdı. Avukat Eşref Kaya, "Maalesef tahliye edilen müvekkilimin Mardin'e giderken yolda öldürüleceği duyumlarını aldık. Polis ve jandarma gözetiminde tahliye edilmesini ve yol güzergahı boyunca korunmasını istiyoruz" dedi. Daha sonra tahliye işlemleri tamamlanan sanık yola çıkarıldı. Sanığın güvenliğinin her ilde verilecek güvenlik güçleriyle sağlanması için talimat verildi.

KEŞİF TARİHİ
Öte yandan, Çorum Ağır Ceza Mahkemesi, önceki duruşmada hava şartlarına benzer bir günde köyde keşif yapılması amacıyla Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'nden olay gecesiyle benzer özellikleri taşıyan tarihlerin belirlenmesini istemişti. Rasathane, olay günü 4 Mayıs'a benzer ay, hava ve ışık şartlarının 26-27 ve 25-26 Aralık 2009 ile 24-25 Ocak ve 23-24 Şubat 2010 saat 06.00'da gerçekleşmesinin beklendiğini bildirdi. Mahkeme de bu tarihlerde keşif yapılması için Mazıdağı Asliye Ceza Mahkemesine talimat gönderdi.