Kırklareli'ne göç ettiler

Pazartesi 23.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 23.11.2009 18:19
ABONE OL
Mardin'in Mazıdağı ilçesi Bilge köyünde 4 Mayıs 2009 tarihinde yaşanan katliamda 44 kişinin ölümüne neden olan saldırganların yakınları Kırklareli'ne göç etti. 6 aydır Mazıdağı'ndaki Etibank sosyal tesislerinde kalan 82 kişi, sabahın erken saatlerinde yoğun güvenlik önlemleri altına göç edecekleri Kırklareli iline götürüldü.

Mardin'in Mazıdağı ilçesi Bilge köyünde 4 Mayıs 2009 tarihinde gerçekleştirilen silahlı saldırılar sonucu öldürülen 44 kişinin ardından başlatılan yargı süreci ve ailelerin rehabilitasyon çalışmaları devam ediyor.
Çorum'a alınan davanın son duruşmada Şeyh lakaplı M. Ç.'nin tahliyesinin ardından, gözlerin çevrildiği Mazıdağı'nda, Etibank sosyal tesislerinde kalan zanlıların aile fertlerinden oluşan toplam 82 kişi göç etti. Sabahın erken saatlerinde itibaren büyük bir gizlilik içinde ve yoğun güvenlik önlemleri altında Kırklareli'ne götürülen aile fertleri, devlet tarafından satın alınan sosyal tesislere yerleştirilecek. Can güvenliklerinin sürekli tehlikede olduğunu söyleyen aile fertlerinin göçü ile birlikte Bilge köyünde kalan 100 dolayında yetim ve öksüzlerin de bir ölçüde rahat nefes alacakları belirtildi.
Bilge köyü Muhtarı Abdurrahman Çelebi, köylülerinin göç etmesi haberini kendilerinin de duyduğunu, devletin aldığı önlemlere her zaman saygılı olduklarını söyledi.