Memurların 'uyarı grevi' başladı

Memur konfederasyonlarınca ''Uyarı Grevi'' olarak adlandırılan iş bırakma eylemi başladı.

Çarşamba 25.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 25.11.2009 10:31
ABONE OL
Eylem kapsamında, İstanbul-Ankara seferini yapan Fatih, Anadolu ve Ankara ekspres trenleri, çok sayıda yolcusuyla Sakarya'nın Arifiye ilçesinde 24 saat hareket etmemek üzere durdu.

Arifiye Tren Garı'nda memurların 1 günlük iş bırakma eylemi görevlilerce durdurularak başlatıldı. Eyleme Türk Ulaşım-Sen Sakarya Şubesi üyeleri de destek verdi. Eylem nedeniyle Fatih, Anadolu ve Ankara ekspres trenlerinde bulunan çok sayıda yolcu garda beklemek zorunda kaldı. Zaman zaman vatandaşlar ve sendika temsilcileri arasında tartışmalar yaşandı. Polis ekipleri garda geniş güvenlik önlemleri aldı.

Türk Ulaşım-Sen Sakarya Şubesi Başkanı Cihat Koray, gazetecilere yaptığı açıklamada, yıllardan beri kamu çalışanlarının verilmeyen haklarını almak amacıyla söz konusu eylemi başlattıklarını söyledi.Hükümetin kamu çalışanlarına bütçeden gerekli payı ayırmadığını savunan Koray, şöyle konuştu:

''Muhatap olduğumuz hükümet 'Siz ne üretiyorsunuz ki ne pay istiyorsunuz?' diyor. 27 AB ülkesi içinde bütçeden en düşük pay alan Türk kamu çalışanlarıdır. Malta bile bizden iki kat daha fazla bu hakka sahip. Yüzde 6.5 kamu çalışanı açlık, yüzde 75'i yoksulluk sınırının altında. Tren personeline sorun 25 yıllık hizmeti boyunca kaç bayramı çoluk ve çocuğuyla geçirmiştir? Türkiye'nin en düşük ücretiyle çalışıyorlar. Başka seçeneğimiz kalmadı. Bu tren bu gece 12'ye kadar burada kalacak.''

Anadolu Ekspresi ile Eskişehir'e gitmek üzere gara gelen Nihal Dağdelen ise tren durdurma ve iş bırakma eyleminden sabah saatlerinde haberdar olduklarını belirterek, ''Şu anda mağdur durumda olabiliriz ama kamu çalışanlarını haklı buluyoruz. TCDD'yi suçluyoruz, otobüs tutmaları lazım. Gece olduğu için daha çok mağduruz. Eylemden bu sabah haberimiz oldu, bu trene denk gelmez diye düşündük. Gara gelince öğrendik'' diye konuştu.

HAYDARPAŞA GARI'NDA TREN SEFERLERİ DURDU
Türkiye Kamu-Sen ve KESK'in ortaklaşa başlattığı bir günlük iş bırakma eylemi sebebiyle tüm Türkiye'de olduğu gibi Haydarpaşa Garı'nda da tren seferleri durdu.

Sabah saatlerinde yapılması gereken banliyö ve şehirlerarası seferler iş bırakma eylemi nedeniyle yapılamadı. Biletlerini alarak gara gelen vatandaşlar seferlerin iptal edilldiğini görünce büyük şok yaşadı.
Eylemin zamanlamasını yanlış bulan vatandaşlar, bayram öncesi insanların mağdur edildiğini söyledi. Eylem mağduru olan vatandaşların iptal edilen seferler için aldıkları biletleri iade edip paralarını geri alabilecekleri açıklandı.

Garda Tren Seferleri DurduESKİŞEHİR'DE 5 TREN, BİN 200 YOLCUSUYLA BEKLİYOR
Eskişehir'de, memur konfederasyonlarınca "uyarı grevi" olarak adlandırılan iş bırakma eylemi sebebiyle iki istasyonda 5 tren bin 200 yolcusuyla bekliyor. Trenlerin bekletilmesine tepki gösteren yolcular, tartıştıkları DDY yetkililerinden daha fazla ücret için iş bırakan makinistlerin yaklaşık 2 bin TL aylıkla çalıştığını öğrenince çılgına döndü.

Eylem çerçevesinde Türkiye Kamu-Sen ve KESK üyeleri, Ankara-İstanbul seferini yapan Anadolu, Ankara ve Fatih, Konya seferini yapan Meram ve İç Anadolu Mavi trenlerini Eskişehir Garı ve Enveriye Tren İstasyonu'nda 24 saat hareket etmemek üzere durdurdu. Bu duruma tepki gösteren yolcular, slogan atıp yürüyen sendika üyelerini yuhaladı.

GREV MAĞDURU YOLCULAR, YAKALADIKLARI MAKİNİSTİ ALIKOYDU
Eskişehir'de grev mağduru yolcular, İstanbul'a gidebilmek için gara gelen başka bir trenin makinistini yakalayıp bir süre alıkoydu.

Memurların bir günlük iş bırakma eylemi sebebiyle trenlerin durdurulduğu Eskişehir Garı'nda, çaresizce bekleyen Anadolu Ekspresi'ndeki bir grup yolcu istasyona gelen Ankara Ekspresi'nin makinisti Erol Sarı'yı peşinden koşarak yakaladı. Bu esnada, bir yolcunun "Makinisti yakalayın, kaçırmayın" diye bağırması dikkati çekti. Çevresini sardıkları Sarı'nın kolundan sıkı sıkı tutan yolcular, "Buradan öteye gidiş yok. Biz mağdur olduk, bizimle beraber sizde mağdur olacaksınız" dedi. Bir yolcu, makiniste "Mesai yap, fazladan para verelim" teklifinde de bulundu. Bir süre sonra polisler, daha fazla yol gidemeyeceğini söyleyen makinisti yolcuların elinden kurtardı.

Bu olay üzerine çevik kuvvet polisleri, gara gelen diğer trenlerin makinistleri önünde adeta etten duvar ördü.

BİR YOLCU, DDY YETKİLİSİNDEN UÇAK İSTEDİ
DDY yetkilileriyle tartışıp makinisti çağıran yolculardan bazıları ise, treni bilen birinin kullanmasını önerdi. Bir yolcu, makinist temin etmeye, yolcuları mağdur etmemeye çalıştıklarını söyleyen bir DDY yetkilisinden mağdur olan yolcuların uçakla İstanbul'a götürülmesini de talep etti.