Eşşek benim ama yakıtı tanımıyorum

Maliye, Doğu ve Güneydoğu sınırında hayvanlarla yapılan kaçak akaryakıta savaş açtı. Yakalananlar ise, "Eşşek benim ama akaryakıtı tanımam" diyor

Cumartesi 28.11.2009
ABONE OL
Maliye Bakanlığı, akaryakıt kaçakçılığının önüne geçebilmek için istasyonlardaki satışları elektronik ortamda takibe aldı. İran ve Irak sınırında eşek sırtında bidonlarla ve orijinal olmayan yakıt depolarıyla getirilen kaçak akaryakıtlar izleniyor. Gelir İdaresi Başkanlığı, kaçak akaryakıt depolarını kapatırken, tankları da mühürlüyor. İncelemelerde tahlilleri geçersiz çıkan firmalar Enerji Piyasası Denetleme Kurulu'na bildiriliyor. Gümrük Müsteşarlığı kaçakçılıkla mücadele için "136 Gümrük Kaçak İhbar Hattı"nı kurarken, akıl almaz kaçakçılık yöntemleri ortaya çıkıyor. Bunlardan bir tanesi elektronik kumandayla yönetilen tanklar. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da da Emniyet ve Jandarma kaçak akaryakıtla mücadele için seferber oldu. Bölgede kurulan arama noktalarında kaçak avı başladı. Özellikle İran ve Irak sınırında, araçların kasasında, insan ve hayvan sırtında, plastik bidonlar içinde kaçak akaryakıt girişi yapılıyor. Kaçakçılığı ticaret haline getiren kişiler araçlarına sonradan özel olarak yaptırılan ek depo içerisinde veya araç üzerinde bidonlarla il merkezlerine veya çevre illere sevkıyat yapıyor. Oto lastikçi, yıkamacı olarak faaliyet gösteren bazı işyerlerinde kaçak yakıt satıldığı da tespitler arasında.

HOCA FIKRASI GİBİ

Emniyet ve Jandarma verilerine göre araçları ile kaçak akaryakıt ticareti yaptıkları iddiasıyla Hakkâri-Van karayolunda 96, Van'ın tamamında ise 669 kişi hakkında yasal işlem yapıldı. Hakkâri'de 2000-2009 yılları arasında 93 kişi hakkında, bu yıl da 41 kişi hakkında araçlarıyla bidon içinde veya orijinal olmayan yakıt deposunda kaçak akaryakıt bulundurmaları nedeniyle inceleme başlatıldı. Doğu'da kaçak akaryakıt satışları daha çok evlerde ve sokak aralarında yapılıyor. Şahıslar hakkında izinler alındıktan sonra yasal işlem başlatılıyor. Şahıslar beyanlarında ilginç savunmalar yapıyor. Yetkililer, "Üç-dört eşeğin sırtına yüklenmiş bidonlarda benzin yakalıyoruz. 'Bu nedir' diye soruyoruz. 'Valla eşşekler benim. Ama bidonlar bana ait değil. İçinde ne var bilmiyorum. Akaryakıtı tanımam' diyorlar. Kimisi de 'su yüklemiştim, nasıl benzine dönüştü bilmiyorum' deyip yakayı kurtarmak istiyor" şeklinde konuşuyor.