Komutanlar serbest bırakıldı

Cumartesi 05.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 05.12.2009 22:05
ABONE OL
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında savcılıkta ifade verdikten sonra serbest bırakılan eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına ile eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek adliyeden ayrıldı.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinden eski kuvvet komutanlarının özel araçlarıyla ayrılmaları sırasında polis yoğun güvenlik önlemleri aldı. Görüntü almaya çalışan gazeteciler ile polis ekipleri arasında arbede yaşandı.

Emekli Orgeneral İbrahim Fırtına'nın avukatı Hasan Fehmi Demir, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''şüpheli'' sıfatıyla sorgulanan müvekkilinin, savcılıkta kendisine yöneltilen iddiaları reddettiğini söyledi.

Gazetecilerin, ''Savcının Fırtına'ya nasıl hitap ettiği'' sorusuna Avukat Demir, ''Paşam dediler'' yanıtını verdi.

Eski kuvvet komutanlarının adliyeden ayrılmasının ardından, sorgulamayı gerçekleştiren Cumhuriyet savcıları ile sorgulamaya katılan İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı da adliyeden ayrıldı.

Çolakkadı, adliyeden ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün kendisi de dahil Cumhuriyet savcılarıyla birlikte 3 eski kuvvet komutanının ifadesini aldıklarını ve eski kuvvet komutanlarının serbest kaldıklarını söyledi.

Gazetecilere bir şeyi açıklamak istediğini ifade eden Çolakkadı, şöyle konuştu:

''Az önce bir TV kanalında, 'başsavcıvekili ile sohbet ediyorlar' denildi. Öyle bir şey olmadı. 3 ayrı yerde ifadeler alındığı için, ifadesi bitenler benim sekreteryada oturup, sonucu beklediler. Son kişi de bitince işlemlerini yaptık. Biz içeride değerlendirme yaptık, onlar dışarıdaydı. Yani öyle sohbet yok. İfadelerini aldık, biliyorsunuz. Bekleniyordu ve serbest bıraktık.''

''Eski kuvvet komutanlarının hangi suçtan sorgulandıkları'' sorusunu Çolakkadı, ''Suçları soruşturmanın sonunda tam olarak anlaşılır. Ama özü bu. Bildiğiniz günlüklerle ilgili sorgulamaydı esası. Başka sorularımız da var. Bunun dışında ifadenin içeriğine giremeyiz, o kısmı gizli. Günlüklerle ilgili şüpheli olarak sorguladık. Başka bilgilerimiz de var tabii. Bu soruşturmada başka bilgileri de sorduk, ama bunları açıklayamayız. Soruşturma devam ediyor'' şeklinde yanıtladı.