Güneydoğu savaş alanına döndü: 1 ölü

Diyarbakır'da bir üniversite öğrencisinin öldüğü olaylarda, Şemdinli, Batman, Nusaybin'de polisle çatışmalar yaşandı

Pazartesi 07.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 07.12.2009
ABONE OL
Abdullah Öcalan'ın cezaevi şartlarına dikkat çekmek için günlerdir süren eylemler dün daha da tırmandı.

Diyarbakır'da aralarında DTP milletvekilleri Selahattin Demirtaş, Aysel Tuğluk ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de bulunduğu yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı yürüyüşte göstericiler polisle çatıştı. Yürüyüşe izni verilmeyince topluluktan ayrılan grup, bir dershaneyi ve AK Parti il binasını taşladı. Havai fişek kullanan eylemciler, MOBESE kameralarını da kırdı. Polisin müdahalesi sırasında, nereden geldiği belli olmayan bir kurşun 23 yaşındaki üniversite öğrencisi Aydın Erdem'e isabet etti. Sırtından girip göğsünden çıkan tek kurşunla ağır yaralanan Dicle Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi 3'üncü Sınıf Öğrencisi Erdem kurtarılamadı. Bazı internet sitelerinde "Olaylarda bir kişi ölecek, bu polise mal edilecek" iddiasının yer almasının ardından Erdem'in ölmesi provokasyon iddiasını gündeme getirdi. Erdem'in vurulma anı PKK'ya yakınlığı ile bilinen internet sitelerinde yayınlanırken, görüntülerde bir kadının "Bak bak elinde silah var. Paltolu elinde silah var, duvarın dibinde gençlere ateş ediyor" şeklindeki sözleri dikkat çekiyor. Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "Çekimi yapan şahıs, bir takım sözler sarf ediyor. Bunun dışında görüntüde her hangi bir şey yok. Detaylı olarak inceliyoruz" dedi. Erdem'in cenazesi ise yapılan otopsinin ardından Mardin'in Ömerli ilçesi Çınarlı köyünde toprağa verildi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ve Diyarbakır AK Parti milletvekilleri yaptıkları ortak açıklamada olayları kınadı. Açıklamada "Terör ve şiddeti isteyenlerle barış ve kardeşliği isteyenlerin kimler olduğu belli olmuştur. Halkımızın tercihini barış ve huzurdan yana yapacağına inancımız tamdır" denildi.
Mardin'in Nusaybin ilçesinde, esnaf kepenkleri açmadı. Küçük gruplar polisle çatışırken, bir grup da Hükümet Konağı'nı taşladı. Yollara barikat kuran ve taş atan göstericilere polis tazyikli suyla müdahale etti. Kızıltepe'de ise bir grup korucu derneğine ve bir banka şubesine taşla saldırdı, bankamatikleri tahrip etti.
Siirt'te DTP'li vekil Osman Özçelik ve Belediye Başkanı Selim Sadak'ın da aralarında bulunduğu bir grup DTP il binası önünde basın açıklaması yaptı. Topluluk dağılırken bir grup Çakmak Mahallesi'nde polise taşla saldırdı. 13 kişinin gözaltına alındığı olaylarda 1'i polis 3 kişi yaralandı.
Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde Kandil ve Mahmur'dan gelen 34 PKK'lıdan 9'u yer aldı. Polisle çatışan göstericiler AK Parti ilçe binasının camlarını kırdı. Bir okuldaki Türk bayrağını da yakan göstericiler, bir kamyoneti de ateşe verdi. Olaylarda 8 kişi gözaltına alındı, 3 polis ve Azat Yiğit adlı bir gösterici de yaralandı.
Batman'da ise aralarında DTP milletvekilleri Bengi Yıldız, Ayla Akat Ata'nın da bulunduğu grup, basın açıklaması yaptı. Açıklama sonrası bazı göstericiler polisi taşlarken, 100 kişi gözaltına alındı.
Adana'daki gösterilerde bir grup yaptığı izinsiz gösteri sırasında polisle çatışırken, çöp kutusuna konan ve büyük bir gürültüyle patlayan ses bombası paniğe neden oldu.

DTP BİNASINA SATIRLI SALDIRI

Van: Ağrı Valisi Mehmet Çetin, son bir haftada merkez ve ilçelerdeki olaylarda 42'si 18'inden küçük 74 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.
İstanbul:Ümraniye'de Sağlık Bakanlığı'na ait bir otomobil ile bir servis aracı kundaklandı. DTP Küçükçekmece ilçe binası ise 15-20 kişilik bir grup tarafından basıldı. Tekbir getirerek ve ellerinde satırlarla işhanına girdikleri belirtilen grubun parti binasına girişini içerideki iki kişinin barikat kurarak engellediği kaydedildi. Gazi mahallesinde polisle çatışan göstericiler sokakları savaş alanına çevirirken, çok sayıda otobüs durağı, bankamatik ve markete de zarar verdi. Onlarca göstericinin gözaltına alındığı belirtildi.

99 belediye başkanına inceleme

DİYARBAKIR Cumhuriyet Başsavcılığı, DTP'li 99 belediye başkanı ve 10 İl Genel Meclis Başkanı adına, iki gün önce DTP Diyarbakır il Başkanlağı önünde yapılan basın açıklamasıyla ilgili inceleme başlattı.

İstanbul'da 11 DTP'li tutuklandı
İSTANBUL'DA, PKK terör örgütünün kuruluş yıldönümünde molotoflu ve havai fişekli eylem hazırlığında oldukları iddiasıyla gözaltına alınan, aralarında DTP Esenler İlçe Başkanı Yılmaz Dursun'un da bulunduğu 11 kişi tutuklandı.

Atilla KORKMAZ - Hüseyin KAÇAR-Veysel KOÇ - M. Ali BULUN - Abidin YEL - Nihat FIRAT - Halit SOLHAN-Naim KAZANDIOĞLU - Mustafa KAYA / SABAH