MİT'çileri göldeki sim kart ele verdi

Erzincan'da gözaltına alınan MİT mensuplarına, Gönye barajından çıkan cephane ile birlikte bulunan sim kart sayesinde ulaşıldığı ortaya çıktı

Pazartesi 07.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 07.12.2009
ABONE OL
Erzincan'da Gönye barajında bulunan mühimmat üzerinde başlatılan soruşturma, istihbarat birimlerinde görevli kişilerin Ergenekon örgütü ile bağlantısı olduğunu ortaya çıkardı. 27 Ekim 2009'da ihbar üzerine Erzincan merkeze bağlı Çatalarmut köyü bölgesinde bulunan DSİ'ye ait Gönye barajında yapılan aramayla mühimmat ele geçirildi. Aramada suların çekilmesi nedeniyle yüzeyde kalarak görülen el bombası, uzun namlulu silah mermileri, uçaksavar fişeği, makineli tüfek fişekler ile birlikte cep telefonu ve sim kart da bulundu. Özel Yetkili Savcı Osman Şanal tarafından başlatılan tahkikatla cephanede çıkan sim kartın çözümü ilk olarak Erzincan İl Jandarma Alay Komutanlığı'nda görevli iki subayı işaret etti. Telefon kayıtları bulunduğu iddia edilen İl Jandarma Komutanlığı'nda görevli istihbaratçı jandarma astsubay O.E., 18 Kasım günü Erzincan'da gözaltına alındı. Aynı birimde İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı olarak görev yapan asteğmen E.E. ise 19 Kasım günü gözaltına alındı. Astsubay O.E.'nin lojmanında yapılan aramada, 3 tabanca, bu tabancalara ait mermiler ve çok sayıda Kalaşnikof mermisi ele geçirildi. O.E.'nin bilgisayarı ile CD ve flaş kartlara el konuldu. Ergenekon örgütü üyesi olmak iddiasıyla Erzurum'da mahkemeye çıkarılan iki asker tutuklandı. İki askerin evlerinde ele geçirilen bilgisayarlar, CD'ler ve flaş kartlar incelenirken ise üçüncü bir gözaltı oldu. İki askerin görevli oldukları İl Jandarma Komutanlığında İstihbarat Şube Müdürü olarak gören yapan Binbaşı N.E. 25 Kasım günü gözaltına alındı ve 27 Kasım'da tutuklandı.

BİNBAŞIDAN MİT'E
İddialara göre Binbaşı N.E.'den ele geçirilen bilgisayar ve CD'ler MİT mensuplarını işaret etti. Binbaşı N.E.'nin evinde MİT Erzincan İl Müdürü Ş.D. ile MİT mensupları S.B.İ. ve K.Ü. ile yazışmaları ve suç teşkil eden dokümanlar bulununca MİT Müdürü ile iki MİT mensubu 4 Aralık'ta gözaltına alındı. Erzincan Emniyet Müdürlüğü'ndeki MİT'çilerin, Ergenekon'la bağlantıları olmadığını söyleyip, susma haklarını kullandıları öğrenildi. Erzincan'da 1 gün gözaltında tutulan 3 MİT mensubu dün mahkemeye çıkarılmak üzere Erzurum'a sevk edildi. 3 MİT görevlisinin avukatı Sadullah Kara, gözaltı kararına itiraz ederek "Gözaltı işlemi yasal değildir. Cumhuriyet Savcısına, hem sözlü hem de yazılı itirazda bulunduk. Müvekkillerimin soruşturması, Başbakanın iznine tabidir" dedi. Soruşturmayı yürüten Savcı Şanal'ın ise 4 Aralık'ta Adalet Bakanlığı ile yazışma yaparak Başbakandan izin aldığı, Başbakan ile MİT Müsteşarının ise gözaltılarla ilgili bilgilendirildiği belirtildi.