Tokat'ta jandarmaya pusu: 7 şehit

Pazartesi 07.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 07.12.2009 20:10
ABONE OL

Tokat'ın Reşadiye ilçesinde teröristlerce jandarma ekiplerine düzenlenen saldırıda 7 askerin şehit olduğu, 3 askerin yaralandığı bildirildi.

Reşadiye Kaymakamı Cihangir Güler, yaptığı açıklamada, ilçeye bağlı dış bir karakolda, rutin devriye faaliyeti sırasında askerlerin pusuya düşürüldüğünü, bu saldırı sonucunda 7 askerin şehit olduğunu, 3 askerin yaralandığını bildirdi.

Yaralı askerlerden birinin uzman çavuşu olduğunu, birinin de durumunun ağır olduğunu aktaran Kaymakam Güler, saldırının hangi örgüt tarafından gerçekleştirildiğine dair şu an bilgi veremeyeceğini belirtti. Kaymakam Güler, ''Acımız çok büyük'' diye konuştu.

ŞEHİT VE YARALILARIN KİMLİKLERİ

Tokat'ın Reşadiye ilçesinde teröristlerce düzenlenen saldırıda şehit olan 7 asker ile 3 yaralı askerin kimlikleri belirlendi.

İlçeye bağlı Sazak köyü yakınlarda teröristlerce pusuya düşürülen askerlerden uzman çavuş Harun Arslanbey (Adana) ile erler Onur Bozdemir (Adıyaman), Kemal Pide (Ordu), Ferit Demir (Muş), Yakup Mutlu (Muş), Cengiz Sarıbaş (Giresun) ve Fatih Yonca'nın (Hatay) şehit olduğu öğrenildi.

Saldırıda Uzman Çavuş Yusuf Öztürk ile erler Emrah Mandıralı ve Arif Temel'in yaralandığı belirtildi.

Yaralı askerlerden uzman çavuş Öztürk ile Mandıralı'nın Niksar Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındığı kaydedildi.

BİRLİĞİNE TESLİM OLDUĞU GÜN ŞEHİT OLDU

Şehit olan 7 askerden biri olan Fatih Yonca'nın (24), Hatay'ın İskenderun ilçesi Bekbelle beldesine bağlı Orhangazi köyündeki anne evine ateş düştü.

Bayram dönüşü birliğine bugün sabah teslim olan Yonca'nın ailesine haberi askeri yetkililer ulaştırdı. Bekbele Belediye Başkanı Bestami Bilgili de şehit ailesinin evine gelerek başsağlığı diledi. Şehidin annesi Gülsüm Sönmez, oğlunun fotoğraflarına bakarak ağıtlar yaktı.

SALDIRI NE ZAMAN OLDU?

Reşadiye Kaymakamı Cihangir Güler, 7 askerin şehit olduğu, 3 askerin yaralandığı terörist saldırının 14.00-14.30 saatleri arasında gerçekleştiğini bildirdi.

Güler, Reşadiye Devlet Hastanesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, terörist saldırının Sazak köyü civarında saat 14.00-14.30 gibi yaşandığını belirtti.

Saldırıda şehit düşen 7 askerden birisinin uzman çavuş, 6'sının jandarma er olduğunu ifade eden Kaymakam Güler, yaralanan 3 askerin ise Niksar ve Tokat'taki hastanelere sevk edildiğini söyledi.
Bu arada, Niksar'daki 2 yaralı asker için belediyeden yapılan kan anonsu üzerine çok sayıda vatandaşın Niksar Devlet Hastanesine geldiği görüldü. Niksar Belediye Başkanı Duran Yadigar da kan vermek üzere hastaneye geldi.

"ACIMIZ BÜYÜK, BAŞIMIZ SAĞOLSUN"

Reşadiye Belediye Başkanı Rafet Erdem, Sazak köyü yakınlarındaki terörist saldırıyla ilgili olarak, ''Acımız büyük, başımız sağ olsun, tüm Türk Milleti'nin başı sağ olsun'' dedi.

Erdem, yaralıların tedavisinin Tokat ve Reşadiye'deki hastanelerde devam ettiğini belirtti. İlçe halkının çok üzgün olduğunu anlatan Erdem, ''Tüm Reşadiye köyleriyle birlikte buraya indi şu anda. Burası mahşer günü gibi. Acımız büyük, başımız sağ olsun, tüm Türk Milleti'nin başı sağ olsun'' diye konuştu.

Saldırıyı hangi terör örgütünün yaptığı yönündeki soru üzerine Erdem, bu konuda şu ana kadar kendilerine gelen bir bilginin olmadığını belirterek, ''Bunlar vatan haini, bizim, Türk milletinin şu anda 7 şehidimiz, 3 tane yaralımız var. Ama inşallah, o vatan hainleri hangi gruba mensup olursa olsun, inşallah Türk devleti, Türk Milleti gereğini yapacaktır'' dedi.

Erdem, saldırının olduğu bölgede sisin etkili olduğunun söylendiğinin belirtilmesi üzerine ise ilçe merkezinde gün içinde hafif yağışlı bir havanın etkili olduğunu, dağlık bölgelerde ise sis olabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tokat'taki terörist saldırının ardından Vali Şerif Yılmaz'ı aradı. Alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Gül, olayın ardında Vali Yılmaz'ı telefonla arayarak, saldırının meydana geliş şekli ile şehit ve yaralı askerlere ilişkin bilgi aldı. Olaydan duyduğu üzüntüyü dile getiren Gül'ün, Yılmaz'a başsağlığı dileklerini de ilettiği belirtildi. Vali Yılmaz'ın da terörist saldırının yaşandığı sırada bölgenin sisli olduğunu söylediği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tokat'taki terörist saldırıyla ilgili, ''Birlik ve beraberliğimize, ülkemizdeki huzur ve kardeşlik ortamına yönelen bu hain saldırıyı şiddetle telin ediyorum'' dedi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül'ün, Tokat'taki terörist saldırıda askerlerin şehit olması nedeniyle mesaj yayımladığı belirtildi. Gül, mesajında şunları kaydetti:
''Tokat'ın Reşadiye ilçesindeki terörist saldırıda askerlerimizin şehit olmasından büyük üzüntü duydum. Birlik ve beraberliğimize, ülkemizdeki huzur ve kardeşlik ortamına yönelen bu hain saldırıyı şiddetle telin ediyorum. Ülkemizin her tür terör eylemine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğini ve bu saldırıların hiçbir zaman amacına ulaşamayacağını bir kez daha vurgulamak istiyorum. Vatanını canından üstün tutan, bu uğurda şehit olan kahraman askerlerimiz, milletimizin gönlünde sonsuza kadar yaşayacaktır. Aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine, milletimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.''

BAŞBAKAN ERDOĞAN, İÇİŞLERİ BAKANI ATALAY'I ARAYARAK, BİLGİ ALDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tokat'ın Reşadiye ilçesinde teröristlerce jandarma ekiplerine düzenlenen saldırıyla ilgili olarak, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ı arayarak bilgi aldı.

Edinilen bilgiye göre, Başbakan Erdoğan, Bakan Atalay'dan ''olayın sorumlularının bulunması için tüm imkanların seferber edilmesini'' istedi.