Hain pusuyu kuranlar en ağır bedeli ödeyecek

Yedi askerin şehit edildiği haberini ABD'de alan Başbakan Erdoğan: "Saldırının önünde arkasında kim varsa bunun bedelini en ağır biçimde ödeyecek." Zamanlamaya da dikkat çeken Erdoğan: "Hain pusunun zamanlaması ve yeri millettimizin nasıl bir provokasyon ve tertiple karşı karşıya olduğunun açık bir ifadesidir"

Salı 08.12.2009
Son Güncelleme: Salı 08.12.2009
ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşme sonrası gazetecilerin soruları yanıtladı. Erdoğan görüşmelerde Obama'ya: Kiş adasında swap önerisi vardı. Viyana'dan çıkan karar iyi olmadı" mesajı verirken, NATO'da Türkiye'ye verilen sözleri hatırlattı. İşte Erdoğan'ın basın toplantısında öne çıkan mesajları :
SALDIRIYI KINADI: Bu hain pusunun yeri ve zamanlaması milletimizin nasıl bir tertip ve provokasyonla karşı karşıya olduğunun açık bir ifadesidir. Alçakça saldırıyı gerçekleştirenler bedelini en ağır şekilde ödeyeceklerdir. Tokat'ta yaşanan olayda alışılmışın dışında bir durum söz konusu. Hangi örgütün işbirliği bunları meydana çıkarmak ve görmek istiyoruz.
KIBRISTA DESTEK İSTEDİK : Mart ayına kadar görüşmelerde netice alınması önemli, bu süreçte ABD'nin desteğini istedik. Bunların BM çerçevesinde yürütülmesi gerekir. Çalışmaların hızlandırılması gerekir. Gerekirse Genel Sekreter Ban Ki Moon daha çok müdahil olmalı.
AZINLIKLAR AÇILIMIN PARÇASI: Türkiye'nin milli birlik ve kardeşlik projesi, demokratik açılım süreci projesi ve azınlıkların soruna yönelik attığımız adımı paylaştık. Batı Trakya'daki Müslüman azınlığın dini liderlerini seçme sorunu var. Rumların Türkiye'de sorunları var.
AZERBAYCAN'I İKNA EDİN: Obama, Ermenistan-Türkiye arasındaki sürecin tamamlanmasını isterken, Erdoğan hem Azerbaycan'ın ikna edilmesi gerektiğini vurguladı hem de 1 Mart kararını anımsatarak anlaşmaların onayı için TBMM'nin rolünü anımsattı.
İRAN KİŞ ADASI'NDA SWAP İSTEDİ: Erdoğan, İran ile sürdürülen gizli müzakerelerde ilk defa zenginleştirilmiş uranyumun İran içerisindeki Kiş adasına taşınmasının görüşüldüğünü de açıkladı: "Biz bunu diploması yoluyla sonuca kavuşturmanın çok daha isabetli olacağını düşünüyoruz. Burada yine bir koridor oluşturabiliriz. Nükleer silah yönünden bir yaklaşım varsa bu konudaki sorunu çözmek için aracı olmaya hazırız.
İSRAİL'DE NETLİK YOK: Erdoğan, İsrail'e yönelik bir eleştiride bulunarak "Başbakan Türkiye tarafsız değil diyor, yardımcısı Türkiye'yi düşünebiliriz diyor."

VERİLEN SÖZLERİ HATIRLATTI

Başbakan Erdoğan, görüşmelerde Obama'ya verdiği sözleri de anımsattı ve "Hani NATO'da Türkiye daha etkin olacaktı" dedi. Erdoğan, NATO'da Türkiye'nin konumunu güçlendirecek bir proje konusunda ABD'den söz aldıklarını hatırlatarak, "Bu konuda verilen sözlerin yerine getirilmesini bekliyoruz" dedi. 6 maddelik mutabakatta şunlar vardı: NATO genel sekreterinin bir yardımcısının Türk olması, NATO karargahında Türk askeri yetkilinin görev alması, NATO karargahında sivil Türk yetkilinin görev alması, Roj TV'nin kapanması, Rasmussen'in Müslümanlardan özür dilemesi, NATO'nun İslam dünyasına açılması. Erdoğan ayrıca bir basın mensubunun basın özgürlüğü ile ilgili sorusuna ise "Bu konu gündeme gelmedi. Türkiye'de basın özgürlüğü sorunu yok zaten. Türkiye Başbakanı ile Obama arasında niye böyle bir konu gündeme gelsin? Varsa ABD içinde onların sorunudur. Türkiye'den gelip de buraya şikayet edenler mi var?" şeklinde cevap verdi.


Okan MÜDERRİSOĞLU Duygu GÜVENÇ Yahya BOSTAN / WASHINGTON