Siste çapraz pusu: 7 şehit, 3 yaralı

Tokat'ın Reşadiye ilçesinde dün öğleden sonra jandarma aracı pusuya düşürüldü. Çatışmada biri uzman çavuş, 7 asker şehit oldu, 3 asker yaralandı

Salı 08.12.2009
Son Güncelleme: Salı 08.12.2009
ABONE OL
Tokat'tan gelen 7 şehit haberi Türkiye'yi sarstı. Dün saat 15.20 sıralarında Tokat'ın Reşadiye ilçesine 10 kilometre uzaklıktaki Sazak köyü yakınlarında teröristler, jandarma aracına ateş açtı. İlçe jandarma karakolundan Sazak jandarma karakoluna giden askeri araç ormanlık alanda pusuya düşürüldü. Teröristler 2 bin rakımlı ve yoğun sisin hâkim olduğu bölgede yaklaşık 5 dakika boyunca askeri aracı çapraz ateşe tuttu. 10 askerin bulunduğu askeri cip delik deşik olurken, cipteki askerlerden uzman çavuş Harun Aslanbay (Adana) ile erler Onur Bozdemir (Adıyaman), Kemal Pide (Ordu), Ferit Demir (Muş), Yakup Mutlu (Muş), Cengiz Sarıbaş (Giresun) ve Fatih Yonca (Hatay) şehit oldu. Saldırıda Uzman Çavuş Yusuf Öztürk ile erler Emrah Mandıralı ve Arif Temel de yaralandı. Yaralı askerler Niksar ve Reşadiye'deki hastanelere kaldırıldı.

HAFTALIK GÜZERGÂH

10 kişilik timin, her pazartesi, karakolun haftalık erzağını temin için aynı güzergahı kullanarak, Reşadiye'ye gittiği bildirildi. İzinden dönen şehit er Kemal Pide ise karakola gitmek için ilçede timi beklediği ve araca bindiği öğrenildi. Çatışmadan yaklaşık 2 dakika sonra İsmailiye köyünden Reşadiye ilçesine yolcu götüren ve olay yerinden geçen köy minibüsünde bulunanlar yaralılara ilk müdahaleyi yaptı. Yaralı askerler ilçedeki hastaneye götürüldü. Saldırganlar ise yoğun sisten faydalanarak kaçtı. Genelkurmay Başkanlığı, bölgeye çok sayıda ilave kuvvet gönderildiğini açıkladı. Reşadiye Kaymakamı Cihangir Güler, 3 yaralıdan birinin durumunun ciddiyetini koruduğunu ifade etti. Bu arada Niksar'daki yaralı askerler için belediyeden yapılan kan anonsu üzerine çok sayıda vatandaş akın etti.

ŞEHİT ASKERİN EVİNİN ÖNÜNDE TERÖRE LANET OKUNDU - VİDEO

OBAMA'DAN TÜRK HALKINA BAŞSAĞLIĞI - VİDEO

BATMAN'DA ROKETLİ SALDIRI
Öte yandan Batman'ın Beşir ilçesinde de dün akşam saatlerinde subay lojmanlarına yönelik olarak, teröristlerce roketli saldırı düzenlendi. Saldırıda iki astsubay hafif yaralandı.

'Beni hastaneye yetiştirin'
YEDİ askerin şehit olduğu saldırının yakın tanığı, İsmailiye köyü sakinleriydi. Köylüler tanıklıklarını şöyle anlattılar: "Yol ortasında askeri bir araç gördük. Araç taranmış, ortalık kan gölüne dönmüştü. Bir asker, elinde telefon etmeye çalışıyordu. Diğeri aracın yanında diz çökmüş dua ediyordu. Bizi görünce, 'Kan kaybediyorum, lütfen beni hastaneye yetiştirin' dedi."


İlhan DEMİRCİOĞLU - Tayfun YİĞİT- Hanefi CEYHAN - Murat YILDIRIM Veysel CINCIK - Metin HARIKÇI - Tahir ÖZÇELİK - Lütfi KÜPELİ - Ali ŞAHİN / SABAH