Hain pusudan hemen sonrası

Çarşamba 09.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 09.12.2009 17:08
ABONE OL
Tokat'ın Reşadiye İlçesi'nde 7 askerin şehit olmasıyla sonuçlanan hain pusuda yaralanan 3 askerin, saldırının hemen ardından tesadüfen bölgeden geçen Şişli Belediyesi'nde görevli 2 şoför tarafından hastaneye yetiştirildiği ortaya çıktı.

"ŞEHİTLER GÖZYAŞLARIYLA UĞURLANDI" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Saldırının gerçekleştirildiği gün İstanbul'dan Reşadiye'ye bağlı Sazlıköy'e cenaze götüren Şişli Belediyesi cenaze hizmetlerinde görevli Şerafettin Contay ve Aziz Ayna, cenazeyi teslim ettikten sonra yolcularla beraber İstanbul'a doğru yola çıktı. Midibüs, 7 askerin şehit olmasıyla sonuçlanan saldırıdan kısa bir süre sonra tesadüfen olay yerinden geçti.

İHA'nın haberine göre gördükleri manzara karşısında dehşete kapılan Şerafettin Contay ve Aziz Ayna, midibüsteki diğer yolcularla birlikte askeri aracın yanına koştu.

Yedek şoför Aziz Ayna, yolda yoğun sis olduğunu belirterek, "Tam virajı dönerken pusuya düşürülmüş olan askeri aracı gördük. Araçtan dumanlar çıkıyordu. Hemen otobüsten indik. Durumu anlamaya çalıştık. Bir uzman çavuş, kanlar içinde şoför koltuğuna doğru uzanmıştı. Şoför yerde, bir asker arkada, bir asker arabanın altında, üç tane de sivil asker vardı. Onlar da yere savrulmuştu. Diğer bir kişi, yolda kanlar içindeydi. Ağır yaralı sivil askerlerden bir tanesi, elinde telefonla yardım istemeye çalışıyordu. Bana, ağır yaralı haldeyken '155'i arar mısın' diye ricada bulundu" dedi.

Saldırı sırasında bir askerin, yol kenarındaki su kanalına sığındığını ifade eden Ayna, "Bu askerin yanına gittim. 'Arkadaşlarım öldü' diye bağırıyordu. Şok halindeydi. Yüzüne su atmaya çalıştım, kendine gelemedi. Daha sonra karakoldan askerler geldi. Biz bu sırada midibüsü tahliye ettik. Hemen askerlerle 4 yaralıyı bizim araca taşıdık. Ambulanstan da hızlı gittik. Buna herkes emin olsun. Yerler sisten dolayı kaygan olduğu halde hızla hastaneye gittik" diye konuştu.

Olaydan çok etkilendiklerinin altını çizen Aziz Ayna, "Şunu söylemeliyim ki, o nokta çok dağlık ve tamamen sis altındaydı. Eğer biz oradan geçmemiş olsaydık durum daha da vahim olabilirdi? Arazi maalesef bu tür bir pusuya çok uygun. Makiler var. Makinin arkasına saklandığınızda sizi kimse fark etmez. Çok önceden planlanmış bir saldırı olduğunu düşünüyorum. Saldırı suikast silahlarıyla gerçekleştirilmiş. Telsizler de bozulmuş. Telefonlar çekmiyor. İki gecedir uyuyamıyorum. Bu olayı hiçbir zaman unutmayacağım" açıklamasında bulundu.

Şoför Şerafettin Contay da, olaydan çok etkilendiğini belirterek, "Yaralıları alarak hızla hastaneye doğru hareket ettik. O an hiçbir şey düşünemiyorsunuz. Bir asker yaralıları götürürken bizimle geldi, diğer askerler de saldırıyı gerçekleştirenlerin peşine düştü" dedi.

"ARACIN HER TARAFI DELİK DEŞİKTİ"


Bu arada AA'nın haberinde Tokat'ın Reşadiye ilçesinde önceki gün yapılan terörist saldırının ardından bölgeye ilk giden ambulans şoförleri, saldırıya uğrayan askeri aracın her tarafının teröristlerin açtığı ateş sonucu delik deşik olduğunu bildirdi.

Reşadiye'de görev yapan 112 Ambulans Şoförü Aydın Yıldız, saldırının ardından bölgeye ilk giden ambulans şoförünün kendisi olduğunu söyledi.Yıldız, olay günü yaşadıklarını şöyle anlattı: ''O gün nöbetçiydim. Bize acil vaka çıkışı verildi. Biz önce kavga var diye gittik, yolda çatışma olduğunu öğrendik. Orası çok kötü durumdaydı. İlk getirdiğim askerimiz ağır yaralıydı. Onu ameliyata aldılar. Olay yerine ikinci gidişimde şehit getirdim.''

Şehitlere Allah'tan rahmet, ailelerine baş sağlığı dileyen Yıldız, bölgenin o gün çok sisli olduğunu belirterek, ''Çatışmanın olduğu yerde 300 metrede göz gözü görmüyordu. 200-300 metre aşağıya indiğiniz zaman hava gayet iyiydi. Çatışma yeri çok kötü bir yerdi. Sis çoktu, 2 metre önünü dahi göremiyordun'' dedi.

Saldırı sonrası yaralıları almaya giden ambulans şoförlerinden Karahan Atasoy ise 112'ye gelen ihbar üzerine bölgeye gittiklerini ifade etti.

İhbarın ardından ilk önce ''kavga'' diye yola çıktıklarını, daha sonra ''çatışma'' olduğunun söylendiğini belirten Atasoy, ilk etapta 2 yaralı askeri aldıklarını ve askerleri Reşadiye Devlet Hastanesine getirdiklerini söyledi.

Atasoy, Sazak Karakolundaki askerlerin olay günü Reşadiye'ye erzak almak için geldiklerini bildirdi.
Karahan Atasoy, yaralıları yetiştirmek için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını, ancak 7 askerin tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığını kaydetti.

Bölgenin dağlık olduğunu belirten Atasoy, ''Olay anında bölge sisliydi, biz bile gitmekte zorlanıyorduk, görüş mesafesi düşüktü, 2 metre önünü göremiyorduk'' diye konuştu.

Atasoy, saldırıya uğrayan askeri araçla ilgili ise ''Olay yerine gittiğimizde araç lastikleri patlamış, çamları kırılmış haldeydi. Aracın her tarafı delik deşikti. Yani o anı yaşamak çok üzücüydü, çok duygulanıyorum. Allah kimsenin başına vermesin. Şehit kardeşlerimizin ailelerine baş sağlığı diliyorum, Allah'tan sabır diliyorum'' ifadelerini kullandı.

Aracın saldırı sonrası devrilmemiş, ancak lastikleri patlamış şekilde durduğunu ifade eden Atasoy, ''Araç çok kötü, feci şekilde kurşunlanmıştı'' dedi.

Saldırının gerçekleştiği yerin dağlık ve virajlı olduğunu bildiren Atasoy, ''Araç tam viraja girerken 3 taraflı çapraz ateşe almışlar, haince bir pusu olduğu apaçık ortaya çıkmıştı'' diye konuştu.