Şehit düşmeden önceki anlar

Çarşamba 09.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 09.12.2009 17:46
ABONE OL
Tokat'ın Reşadiye ilçesinde terörist saldırıya uğrayan askerlerden bazılarının, olaydan kısa bir süre önce gittikleri ilçedeki bir internet kafede güvenlik kamerasınca görüntülendiği anlaşıldı.

Reşadiye ilçesinde 7 askerin şehit düştüğü, 3 askerin yaralandığı saldırıya uğrayan araçta bulunan askerlerden bazılarının olaydan kısa bir süre önce ilçedeki bir internet kafeye gitti.

"HAİN PUSUDAN HEMEN SONRASI GÖRGÜ TANIKLARI ANLATIYOR" HABERİ İÇİN TIKLAYIZ

"ŞEHİTLER GÖZYAŞLARIYLA UĞURLANDI" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ


Osmaniye Mahallesi'nde Adem Şimşek'e ait kafeye olay günü saat 12.53'de giren askerlerin 13.18'e kadar kafede kaldığı öğrenildi. 2'si sivil, 5'i ise resmi kıyafetli olan askerlerin kafenin güvenlik kamerasınca da görüntülendikleri ortaya çıktı.

Kamera kayıtlarında, askerlerden bazılarının bilgisayarda görüşme yaptıkları, diğerlerinin ise ayakta arkadaşlarını izledikleri görülüyor. Askerlerin kafenin içinde zaman zaman gezindikleri ve birbirleriyle sohbet ettikleri görüntülere yansıyor.

İş yeri sahibi Adem Şimşek, 2'si sivil kıyafetli 7 askerin olaydan kısa bir süre önce iş yerine gelerek internet hizmetinden faydalandıklarını söyledi.

Askerlerin kullandığı bilgisayarları kontrol etmediğini, ancak aileleriyle görüntülü görüştüklerini tahmin ettiğini belirten Şimşek, güvenlik kamerasına yansıyan görüntüleri şehitlerin ailelerine istemeleri durumunda verebileceğini bildirdi.

Şimşek, olay günü askerlerin ''Sazak'a kar yağdığını'' söyleyerek acele bir şekilde kafeden ayrıldıklarını belirtti.

İnternet kafenin müşterisi gençler ise kafeye gelen askerlerin Sazak Karakolu'nda görev yapan Mehmetçiklerden oluştuğunu bildiklerini, daha önce de zaman zaman bu askerlerin kafeye geldiklerini söyledi.

Kafe müşterilerinden Gaziosmanpaşa Üniversitesi Reşadiye Meslek Yüksekokulu öğrencisi Mahmut Ekici ise askerlerden 3-4'ünü banka ATM'sine doğru giderken gördüğünü, birinin burada para çekmek için sıra beklediğini, o sırada kendisinin bir arkadaşının da askere sırasını verdiğini anlattı.

Tokat'ın Reşadiye ilçesine bağlı Sazak Köyü yakınlarındaki terörist saldırıda, 1'i uzman çavuş 7 asker şehit olmuş, 1'i uzman çavuş 3 asker de yaralanmıştı.