Uyuşturucuya karşı Meksika ortaklığı

Perşembe 10.12.2009
ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, Washington'dan sonra geldiği Meksika'daki temaslarına "terörle ve uyuşturucu trafiği ile mücadele" damgasını vurdu. Tokat'taki terör saldırısından sonra kamuoyunda oluşan duyarlılığı da dikkate alan Erdoğan, Meksika ziyaretinin resmi bölümü tamamlandıktan sonra Türkiye'ye dönmeye karar verdi. Erdoğan'ın bugün öğleden sonra gerçekleştireceği Aztek piramitleri gezisi iptal edildi.

LATİN AMERİKAYA ADIM

Erdoğan, Meksika Cumhurbaşkanı Felipe Calderon ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında 1990'larda teröre karşı başarılı olan Meksika'nın deneyimlerinden yararlanmayı düşündüklerini söyledi. Uyuşturucu trafiğine karşı birlikte çalışılacağını belirten Başbakan şunları kaydetti: "Türkiye, Afganistan'dan gelen uyuşturucu noktasındaki gayretlerin transit ülkesi konumunda. Güney Amerika'dan ABD'ye giden uyuşturucu noktasında da Meksika var. Örgütlü suçlar için birlikte atacağımız adımlar olabilir. Deneyimlerin paylaşılmasında mutabakata vardık." "Meksika dünyanın 13., Türkiye 17. büyük ekonomisi. Ticaret hacmi 450 milyon dolar. Bu çok komik miktar" diyen Erdoğan, şu hedefi paylaştı: "Ticareti artırmak için iş adamlarımızı teşvik edeceğiz. Yatırımların teşviki, çifte vergilendirmenin önlenmesi önem arz ediyor. Vergi kolaylığı getirilmesi karşılıklı geliş gidişleri kolaylaştıracaktır." Türkiye ile Meksika arasındaki diplomatik ilişkilerin 81 yıl önce başladığına dikkat çeken Başbakan, şu değerlendirmeyi de yaptı: "Meksika'ya atılan adım, Latin Amerika'ya atılan adımdır. Türkiye'ye atılan adım da Ortadoğu ve Orta Asya'ya atılan adım. Meksika, Latin Amerika ve Karayiplere açılma stratejimizin anahtar ülkesidir. BM Güvenlik Konseyi'nde, G 20'de, OECD'de işbirliği içinde çalışacağız."

MEDENİYETLER İTTİFAKI

Colderon ise ülkesinin 200. kuruluş yıldönümü kutlamaları için Cumhurbaşkanı Gül ve Erdoğan'ı davet etti. Erdoğan da Gül'ün davetini Calderon'a iletirken, bu ziyaretin 2010'da yapılması kararlaştırıldı. Calderon, Türkiye ile İspanya'nın öncülüğünde devam eden Medeniyetler İttifakı Projesi'ni desteklediklerini söyledi.

https://www.sabah.com.tr