Bursa'da grizu faciası

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki bir maden ocağında grizu patlaması meydan geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, göçük altında kalan 19 işçinin yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Cuma 11.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 11.12.2009 18:52
ABONE OL

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesi Devecikonağı köyündeki maden ocağında grizu patlaması meydana geldi, 19 işçi göçük altında kaldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, göçük meydana gelen maden ocağında kurtarma ekiplerinin olayın yaşandığı bölgeye ulaştığını belirterek, ''Maalesef işçiler hakkın rahmetine kavuştu. Patlamanın etkisiyle oradaki tahkimat tamamen çökmüş'' dedi.9 İŞÇİNİN CESEDİ ÇIKARILDI

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki maden ocağında meydana gelen göçükten 9 işçinin cesedi çıkarıldı.

Maden ocağındaki kazada yaşamını yitiren işçilerden Şenol Kurt, Mehmet Banbal, Murat Aydın, Muammer Aktaş, Seyit Ali Akduman, Mehmet Kuşoğlu, Mehmet Çetin, Ali Kazan ve İzzet Kuşoğlu'nun cesetlerine ulaşıldı.

OCAKTAKİ İŞÇİLERİN KİMLİKLERİ

Alınan bilgiye göre, maden ocağındaki 19 işçinin isimleri şöyle:

Şenol Kurt, Ali Kazan, İzzet Kuşoğlu, Murat Aydın, Emir Ali Turhan, Murat Hanay, Mehmet Banbal, Seyit Ali Akduman, Mehmet Kuşoğlu, Yusuf Karaca, Erol Boran, Yunis Arçiçek, Ramazan Baştepe, Ertuğrul Demiray, Yahya Arabozan, Erol İkiz, Muammer Aktaş, Ahmet Çetin ve Mehmet Çetin.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI DİNÇER: ''BİLİRKİŞİ RAPORU SONRASI PATLAMANIN
NEDEN KAYNAKLANDIĞINI DAHA İYİ ANLAYACAĞIZ''

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki bir maden ocağında meydana gelen göçükle ilgili, ''Bilirkişi raporu sonrası patlamanın neden kaynaklandığını daha iyi anlayacağız'' dedi.

Kurtarma çalışmalarını yerinde görmek için dün gece bölgeye gelen Dinçer, gazetecilere yaptığı açıklamada, olayla ilgili soruşturmanın çok yönlü olarak sürdürüldüğünü belirtti.

Patlamanın nedeninin henüz belli olmadığını ifade eden Dinçer, ''Bilirkişi raporu sonrası patlamanın neden kaynaklandığını daha iyi anlayacağız'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, ''İşçilerden tamamen umut kesildi mi?'' yönündeki sorusuna Dinçer, ''Evet, maalesef görünen o ki yaşamlarını yitirdiler'' yanıtını verdi.

Bakan Dinçer, ''Ölen işçilerin ailelerine ne zaman haber verilecek?'' yönündeki bir soruyu ise, ''Zaten birçoğunun ailesi burada'' diye yanıtladı.

''Bu işletme mayıs ayında denetimden geçmiş ve eksiklerini aralık ayına kadar tamamlanması için süre verilmiş. Bu doğru mu?'' yönündeki soru üzerine ise Dinçer, ''Bu konuyla ilgili net bilgim yok. Umarım eksiklerini gidermiştir'' dedi.

Bakan Dinçer, ''Ocakta gazla ilgili uyarı sistemi var mıymış?'' yönündeki soruyu da, ''Evet, varmış'' diye yanıtladı.

BURSA VALİSİ HARPUT: ''DİNAMİT PATLATILMASININ ARDINDAN GÖÇÜK MEYDANA GELMİŞ''

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Mustafakemalpaşa ilçesinde maden ocağındaki göçüğün, bir dinamit patlatılmasının akabinde meydana geldiğini söyledi.

Harput, yaptığı açıklamada, dün akşam saat 19.30 sıralarında meydana gelen olaya ilk olarak firmanın kendi kurtarma ekiplerinin müdahale ettiğini, sonrasında Sivil Savunma Müdürlüğü, AKUT, Kütahya, Balıkesir Dursunbey ve Manisa Soma'dan gelen ekiplerin kurtarma çalışmalarına dahil olduğunu bildirdi.

Şu an bölgede 4 ekibin kurtarma çalışmalarını devam ettirdiğini anlatan Harput, ''Ocakta yapılan çalışma sırasında bir dinamit patlatılmasının akabinde malum göçük meydana gelmiş. Olayın meydana geldiği yer de 220 ila 250 metre derinlikte'' dedi.

220 metre derinlikteki patlamanın ardından ocakta yangın çıkmış, 19 işçinin göçük altında kaldığı maden ocağının kurtarma ekibinden 5 görevli, göçüğe girmek istemişti. Ancak kısa süre sonra zehirlenen görevliler ambulanslarla hastaneye kaldırılmıştı.

67 YILDA 3 BİN 414 KİŞİ GRİZUDA PATLAMALARINDA HAYATINI KAYBETTİ

Türkiye'de maden ocaklarında 1941-2008 yılları arasında ocak içinde meydana gelen kazalarda toplam 3 bin 414 kişi yaşamını yitirdi. En çok ölüm 275 kişiyle 1992 yılında olurken, en az ölüm 3 kişiyle 2006 yılında oldu. Dün Bursa'da yaşanan grizu faciasının ardından gözler tekrar maden ocaklarına çevrildi. Her patlama ve göçük olayında Türkiye'nin gündemine yeniden gelen maden ocaklarında dün 19 kişi daha hayatını kaybetti. Türkiye Taş Kömürü Kurumu'dan (TTKK) alınan verilere göre Türkiye'de 1941-2008 yılları arasında ocak içinde meydana gelen kazalarda toplam 3 bin 414 kişi yaşamını yitirdi. Yaşanan kazaların 1941-1990 yılları arasındaki dönemde 2 bin 981 kişinin, 1990-2008 yılları arasındaki 19 yıllık dönemde ise 433 kişinin madenlerde meydana gelen kazalarda yaşamını yitirdiği görüldü.