TSK'dan Tokat saldırısı açıklaması

Cuma 11.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 11.12.2009 19:59
ABONE OL
Genelkurmay Başkanlığı, Tokat'ın Reşadiye İlçesi'nde düzenlenen ve 7 askerin şehit olmasıyla sonuçlanan saldırı emrinin PKK'nın Tunceli sorumlusundan geldiğini açıkladı. Genelkurmay'ın tespitlerine göre, saldırıyı 4 ya da 5 kişilik bir grup düzenledi.

Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Tokat'taki saldırının PKK/Kongra-Gel terör örgütü tarafından yapıldığının açık ve net olarak belirlendiğini belirterek, "Eylemi gerçekleştiren teröristlerle bağlı olduğu terörist grup arasında 8-9 Aralık 2009'da yapılan telsiz konuşmalarındaki seslerin analizinden eylemi yapan ve eylem talimatını veren teröristler tespit edilmiştir" dedi.

Korgeneral Pekin, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda gerçekleştirilen basın bilgilendirme toplantısında, 7 askerin şehit olduğu Tokat'taki terörist saldırı hakkında bilgi verdi. Korgeneral Pekin, olaya ilişkin bugüne kadar 'maalesef maksatlı, önyargılı ve haksız' çeşitli yorumlar yapıldığını belirterek, "Bu olay 7 Aralık 2009 tarihinde meydana gelmesine karşın neden bugün açıklama yapıyoruz ilk olarak bu hususu ifade etmek istiyorum. TSK, her zaman olduğu gibi bu olayda da öncelikle konuyu inceleyip,
araştırıp, elde ettiği verileri her yönüyle değerlendirmeyi müteakip ulaştığı doğru sonuçları kamuoyuna sizler aracılığıyla aktararak, bilgilendirmeyi esas almıştır. Kamuoyuna her zaman doğruları söylemeye devam edeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" diye konuştu.

*ŞEHİTLERİMİZ TÖRENLERLE UĞURLANDI - GALERİ

*ASKERLERİMİZ ŞEHİT OLMADAN ÖNCE BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİLER - VİDEO

"Söz konusu saldırının PKK/Kongra-Gel örgütü tarafından yapıldığı açık ve net olarak belirlenmiştir" diyen Korgeneral Pekin, "Eylemi gerçekleştiren teröristler ile bağlı olduğu terörist grup arasında 8-9 Aralık 2009'da yapılan telsiz konuşmalarındaki seslerin analizinden eylemi yapan ve eylem talimatını veren teröristler tespit edilmiştir" diye konuştu. Ses analizlerinin yapılmasında 'ses bankası'ndan yararlanıldığını ve bunun da zaman aldığını ifade eden Korgeneral Pekin, "Bu nedenle analiz işlemi dün
öğle saatlerinde tamamlanabilmiştir" şeklinde konuştu.

Terör örgütünün saldırıyı 10 Aralık 2009 tarihinde üstlendiğini hatırlatan Korgeneral Pekin, "Bu arada hemen akla şu soru gelmektedir. Terör örgütü neden 10 Aralık tarihine kadar bekleyerek, olayı 10 Aralık tarihinde üstlenmiştir? Muhtemelen terör örgütü, TSK'nın gerçekleri detaylarıyla tespit ettiğini ve bugün bu basın bilgilendirme toplantısında olayı açıklayacağını değerlendirmiş olabilir. Bu nedenle terör örgütünün bu çerçevede açıklama yaptığını kıymetlendiriyoruz" dedi.

Olayla ilgili ayrıntılı bilgileri veren Korgeneral Pekin, şunları kaydetti: "Terör örgütü 1995 tarihinde Tunceli bölgesini Karadeniz'e açılımda üs olarak kullanma kararı almıştır. Bu kapsamda terör örgütü Sivas üzerinden Tokat'a, Erzincan-Gümüşhane üzerinden Giresun'a açılım yaparak eylemlerine başlamıştır. Bölgedeki aşırı sol örgütlerin tabanından istifade etmek isteyen PKK/Kongra-Gel örgütü, 1996 tarihinde DHKP-C ve TİKKO örgütüyle müşterek eylem ve işbirliği kararı almıştır. Bu işbirliği çerçevesinde 14 Ekim 1997 tarihinde bölgede gerçekleştirdiği eylem ile 4 güvenlik görevlisini şehit etmiş ve 1 personeli de yaralamıştır. Bölgede 1999 yılı sonuna kadar eylemlerine devam eden PKK/Kongra-Gel terör örgütü, bu süre içinde 2 vatandaşımızı katletmiş, 5 güvenlik görevlisini de yaralamıştır. Güvenlik güçlerince 1995-2003 yılları arasında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar sonucu terörist unsurlar bölgeden temizlenmiştir. 2003 yılından söz konusu olayın gerçekleştirildiği tarihe kadar PKK/Kongra-Gel terör örgütü bölgeye yeniden açılmaya ve eylemde bulunmaya bir kaç kez teşebbüs etmiş ancak bu teşebbüsler bölge halkının, güvenlik güçlerine verdiği destek ve güvenlik güçlerinde alınan tedbirler neticesinde sonuçsuz kalmıştır."

Korgeneral Pekin, olay öncesi bölgede PKK/Kongra-Gel ve diğer sol terör örgütlerinin barındığına ve faaliyetlerine ilişkin elde herhangi bir istihbarat bulunmadığını vurguladı.

Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Tokat'taki saldırıda, havanın yağışlı ve sisli olmasından dolayı görüşün 5 metreye kadar düşmesinden de istifade eden teröristlerin dört ayrı mevziden ve yakın mesafeden açtıkları ateş ile bir dakika içerisinde saldırıyı gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Korgeneral Pekin, Genelkurmay Karargahı'ndaki basın bilgilendirme toplantısında, 7 Aralıkta Tokat'ın Reşadiye ilçesinde meydana gelen, bir uzman çavuş ile altı erbaş ve erin şehit edildiği, bir uzman çavuş ile iki erin yaralandığı saldırıyla ilgili bilgi verdi.

Saldırıda hayatını kaybeden şehitlere Tanrı'dan rahmet, kederli aileleri ile silah arkadaşlarına ve Türk milletine başsağlığı dileyen Korgeneral Pekin, yaralı personele de acil şifalar dileğinde bulundu.
Olayın 7 Aralık 2009'da meydana gelmesine karşın bugün açıklama yapmalarının nedenini ifade etmek istediğini dile getiren Korgeneral Pekin, şöyle devam etti:

''Türk Silahlı Kuvvetleri her zaman olduğu gibi bu olayda da öncelikle konuyu inceleyip, araştırıp elde ettiği verileri her yönüyle değerlendirmeyi, müteakip ulaştığı doğru sonuçları kamuoyuna sizler aracılığıyla aktararak bilgilendirmeyi esas almıştır. Kamuoyuna her zaman doğruları söylemeye devam edeceğiz bundan kimsenin şüphesi olmasın.Söz konusu saldırının PKK/KONGRA-GEL terör örgütü tarafından yapıldığı açık ve net olarak belirlenmiştir.''

Eylemi gerçekleştiren teröristler ile bağlı oldukları terörist grup arasında 8-9 Aralıktaki telsiz konuşmalarındaki seslerin analizinin yapıldığını belirten Korgeneral Pekin, ses analizlerinin yapılmasında ses bankasından yararlanıldığını ve bunun da zaman aldığını kaydetti. Korgeneral Pekin, bu nedenle analiz işleminin dün öğle saatlerinde tamamlanabildiğini bildirdi.

Terör örgütünün 10 Aralıkta yaptığı açıklama ile olayı üstlendiğini hatırlatan Korgeneral Pekin, terör örgütünün neden 10 Aralık tarihine kadar beklediği sorusunun akla geldiğini ifade etti. Korgeneral Pekin, ''Muhtemelen terör örgütü, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerçekleri detaylarıyla tespit ettiğini ve bugün bu basın bilgilendirme toplantısında olayı açıklayacağını değerlendirmiş olabilir. Bu nedenle terör örgütünün ön almak maksadıyla bu açıklamayı yaptığını kıymetlendiriyoruz'' diye konuştu.

BÖLGEDEKİ TERÖRİST FAALİYETLER

PKK/KONGRA-GEL terör örgütünün bölgeyi kullanması ile ilgili bilgi veren Korgeneral Pekin, terör örgütünün 1995 yılında Tunceli bölgesini ''Karadeniz'e açılımda üs'' olarak kullanma kararı aldığını söyledi.

Korgeneral Pekin, bu kapsamda terör örgütünün Sivas üzerinden Tokat'a, Erzincan ve Gümüşhane üzerinden Giresun'a açılım yaparak eylemlerine başladığını harita üzerinde anlattı.

Terör örgütünün bölgedeki aşırı sol örgütlerin tabanından istifade etmek istediğini belirten Korgeneral Pekin, örgütün 1996 yılında DHKP-C ve TKP-ML (TİKKO) örgütleri ile eylem ve işbirliği kararı aldığını kaydetti.

Korgeneral Pekin, ''Bu işbirliği çerçevesinde 14 Ekim 1997 tarihinde bölgede gerçekleştirdiği eylem ile dört güvenlik görevlisini şehit etmiş ve bir personeli de yaralamıştır'' dedi.

PKK KONGRA-GEL terör örgütünün bölgedeki eylemlerine 1999 yılı sonuna kadar devam ettiğini ifade eden Korgeneral Pekin, bu süre içerisinde iki vatandaşı katlettiğini, beş güvenlik görevlisini de yaraladığını bildirdi.

Korgeneral Pekin, ''Güvenlik güçlerince 1995-2003 yılları arasında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar sonucu, terörist unsurlar bölgeden temizlenmiştir'' dedi.

PKK KONGRA-GEL terör örgütünün 2003 yılından son olayın gerçekleştirildiği tarihe kadar bölgeye yeniden açılmaya ve eylemde bulunmaya birkaç kere teşebbüs ettiğini anlatan Korgeneral Pekin, ancak bu teşebbüsün bölge halkının güvenlik güçlerine verdiği destek ve güvenlik güçlerince alınan tedbirler neticesinde sonuçsuz kaldığını söyledi.

Korgeneral Pekin, ''Olay öncesi bölgede PKK KONGRA-GEL ve sol örgütlerin barındığına ve faaliyetlerine ilişkin elde herhangi bir istihbarat bulunmamaktadır'' diye konuştu.

SALDIRININ GERÇEKLEŞTİRİLME ŞEKLİ

Saldırının gerçekleştirilme şekli hakkında da bilgi veren Korgeneral Pekin, Sazak Jandarma Karakol Komutanlığına ait bir idari hizmet devriye aracının 7 Aralık 2009 tarihinde saat 10.00'da iki uzman çavuş, altı erbaş ve er olmak üzere toplam 8 personel ili karakoldan hareket ettiğini ve 10.30'da Reşadiye ilçe Jandarma Komutanlığına ulaştığını kaydetti.

Korgeneral Pekin, idari hizmet devriye aracının tebligat, portör muayenesi ve ikmal işlemleri gibi idari faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından izinden dönen üç karakol personelini de alarak toplam 11 personel ile saat 14.45'te ilçeden Sazak Jandarma Karakol Komutanlığına hareket ettiğini anlattı.
Aracın, Sazak Jandarma Karakol Komutanlığına 3,5 kilometre mesafedeki Piknikçeşmesi mevkinde virajı dönerken saat 15.15 sıralarında PKK KONGRA-GEL terör örgütüne mensup 5-6 kişiden oluşan bir grubun saldırısına uğradığını ifade eden Korgeneral Pekin, şöyle devam etti:

''Havanın yağışlı ve sisli olmasından dolayı görüşün 5 metreye kadar düşmesinden de istifade eden teröristler dört ayrı mevziden ve yakın mesafeden açtıkları ateş ile bir dakika içerisinde saldırıyı gerçekleştirmişlerdir. Bu saldırıda ilk anda üç personel şehit olmuş yedi personel çeşitli yerlerinden yararlanmıştır.

Yaralı olan uzman çavuş, müteakip birkaç dakika içinde cep telefonundan 156 Jandarma'yı arayarak olayı Tokat İl Jandarma Komutanı'na, daha sonra Sazak Jandarma Karakol Komutanına bildirmiştir.''
Korgeneral Pekin, bu sırada olaydan yara almadan kurtulan bir personelin yola çıkarak, Sazak Köyü istikametinden gelen ve içinde bir şoför ve bir bayanın bulunduğu kırmızı renkli Toros marka aracı durdurmak istediğini ancak aracın durmayarak yoluna devam ettiğini söyledi.

Aynı personelin daha sonra Sazak Köyü istikametinden gelen bir otobüsü durdurarak yolcuları indirdiğini ve yaralıların hepsini araca bindirerek Reşadiye istikametine hareket ettiğini anlatan Korgeneral Pekin, olayı haber alan Sazak Jandarma Karakol Komutanı'nın yaklaşık beş dakika içerisinde iki araçla hareket ederek 15.35'te olay yerine vardığını kaydetti.

Olayı İl Jandarma Komutanı'ndan öğrenen İlçe Jandarma Komutanı'nın da iki timi derhal olay bölgesine sevk ettiğini belirten Korgeneral Pekin, İlçe Jandarma Komutanı'nın kendi emir ve komutasındaki üç araç ve üç ambulans ile saat 15.20'de hareket ettiğini ve 16.00 civarında olay bölgesine ulaştığını söyledi.
Korgeneral Pekin, olay yerine gelen karakol komutanının beraberinde getirdiği araçlarla üç şehidi Reşadiye ilçesine götürdüğünü belirtti.

Jandarma Olay Yeri İnceleme ekibinin 18.10'da olay yerine gelerek incelemeye başladığını ve gerekli teknik bilgileri topladığını ifade eden Korgeneral Pekin, ekibin olay yerinde 75 adet piyade tüfeği boş kovanı bulduğunu kaydetti.Korgeneral Pekin, Reşadiye Cumhuriyet Savcısı'nın da 18.30'da olay bölgesine gelerek adli soruşturmaya başladığını bildirdi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin meydana gelen her olayla ilgili derhal idari tahkikata başladığını vurgulayan Korgeneral Pekin, Jandarma Genel Komutanlığınca oluşturulan bir heyet tarafından aynı gün olayın idari tahkikatına da başlandığını bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, terör örgütünün kaçışları ve çözülmeyi önlemek için son altı ay içerisinde çok sert önlemler aldığının ve örgütten kaçarken yakaladığı 33 örgüt mensubunu öldürdüğünün tespit edildiğini bildirdi.

Korgeneral Pekin, Genelkurmay Karargahındaki basın bilgilendirme toplantısında,PKK/KONGRA-GEL terör örgütünün bir taraftan 13 Nisan 2009 tarihinden itibaren ilan ettiği sözde eylemsizlik kararını bugüne kadar çeşitli vesilelerle uzattığını ifade ederken diğer taraftan fırsat bulduğu her ortamda eylemlerine devam ettiğini söyledi.

Örgütün 13 Nisan 2009 tarihinden itibaren 189 değişik eylem gerçekleştirdiğini belirten Korgeneral Pekin, bu eylemler neticesinde 64 güvenlik görevlisinin şehit olduğunu 20 vatandaşın da katledildiğini bildirdi. Bu süreç içerisinde 115 teröristin güvenlik güçlerine teslim olduğunu ifade eden Korgeneral Pekin, şöyle devam etti:

''Bu kapsamda 9 Aralık 2009 tarihinde teslim olan dokuz teröristin altısının Mayıs-Ekim 2009 tarihlerinde örgüte katıldıkları, ancak Ağustos-Aralık 2009 tarihlerinde örgütten kaçtıkları belirlenmiştir. Bu kaçışların örgütün içinde bulunduğu psikolojik çöküntüyü göstermesi bakımından dikkat çekici olduğu değerlendirilmektedir.

Ayrıca, örgütün bu kaçışları ve çözülmeyi önlemek için son altı ay içerisinde çok sert önlemler aldığı ve örgütten kaçarken yakaladığı 33 örgüt mensubunu öldürdüğü tespit edilmiştir.''

İÇ GÜVENLİK OLAYLARI

İç güvenlik olayları kapsamında Batman Beşiri'de 7 Aralık 2009 tarihinde bölücü terör örgütü mensuplarınca hedef gözetmeksizin TSK mensuplarının ailelerin kaldığı lojmanlara yapılan terörist saldırıya da dikkati çeken Korgeneral Pekin, bu saldırıda bölücü terör örgütü mensupları tarafından el bombaları ve uzun menzilli silahlar kullanıldığını ve olayda iki astsubayın yaralandığını kaydetti.
Korgeneral Pekin, ''Eylemin ailelerin yaşadığı lojman bölgesine yapılmış olması eylemleri yapanların çirkin yüzünü açıkça göstermektedir'' dedi.

Korgeneral Pekin, 9 Aralık 2009 tarihinde saat 16.30 sıralarında Mardin'in Midyat ilçesi Beyazsubaşı Jandarma Karakolu'na bölücü terör örgütü mensupları tarafından taciz ateşi açıldığını, ateşe anında karşılık verildiğini ve herhangi bir zayiat meydana gelmediğini söyledi.

33 ERİN ŞEHİT EDİLMESİ OLAYI

Tokat'taki terörist eylemin ardından, 1993 yılında Bingöl'de meydana gelen 33 erin şehit edilmesiyle ilgili çeşitli iddiaların gündeme getirildiğini de hatırlatan Korgeneral Pekin, eylemin PKK/KONGRA-GEL terör örgütü tarafından yapıldığının tespit edildiğinin daha önce de açıklandığını vurgulayarak şunları kaydetti:
''Bir teröristin yazdığı bir kitapta eylemle ilgili olarak; operasyonlara misilleme talimatı verildiği, olaydan sonra eylemi savunan değerlendirmeler yapıldığı, olay günü BBC'de yapılan röportajda olayın örgüt tarafından üstlenildiği ve eylemin nefsi müdafaa ve misilleme eylemi olduğunun söylendiği, benzer eylemlerin olmaması için operasyonların durdurulması gerektiğinin ifade edildiği, ancak kamuoyundaki tepkiler nedeniyle eylemin inkar edilerek, örgüt içindeki çeteler tarafından yapıldığının ileri sürüldüğü yazılmıştır''

Tokat Reşadiye'deki olayla Bingöl'deki olay arasında benzerlik kurmaya çalışmanın herşeyden önce basın toplantısının başından beri ifade edilen gerçekler ile bağdaşmadığını ifade eden Korgeneral Pekin, ''Ayrıca, bu şekildeki yaklaşımların iyi niyetle yapıldığını söylemek de mümkün değildir. Bu hususların kamuoyu tarafından en doğru şekilde değerlendirildiğine inanıyoruz'' dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne yönelik mücadelesini kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğini vurgulayan Korgeneral Pekin, ''Bunun yanında elbette Türk Silahlı Kuvvetleri, terörün Türkiye'nin gündeminin en alt sıralarına indirilmesini istemekte ve bunun için her türlü fedakarlığı ve gayreti de göstermektedir'' diye konuştu.